NaTreku.cz

Trasa přes tři nejlepší vrcholy Českého Středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Podzim

09. 12. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1168 m

↓ 1018 m

Délka

21.6 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 832 m n.m.

min. 154 m n.m.

Turistická mapa Českého středohoří

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1168 m
Sklesané metry: 1018 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s kondičkou)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - střední

Z Lovosic přes Lovoš, Ostrý a Milešovku během jednoho dne

Nástupní místo

Trasu začínáme u stanice vlaku Lovosice-zastávka je možné nechat i auto na malém neplaceném parkovišti. Případně je možno přijet vlakem do centra Lovosic a projít městem.

 

Popis treku

Trasa vede z Lovosického nádraží přes vrcholy Lovoš, Ostrý a Milešovku do Bořislavi. Jednodenní výlet vede po značených turistických trasách krajinou Českého Středohoří.

Z Lovosic stoupáme po zelené značce na vrchol Lovoše 570 m n. m., kde se můžeme kochat vyhlídkami na terase turistické chaty. Výstup na Lovoš vede pěšinou v lese, těsně pod vrcholem se na celkem strmém jihovýchodním svahu dostáváme na louku. tou k se klikatí pěšina naučné stezky a otevírají se výhledy do krajiny. Jednodušší přístup je po modré značce, kterou dokáže přijet i obsluha chaty.

Z Lovoše scházíme po modré a dál po žluté přes Řežný újezd a Březno, odkud zase po modré stoupáme na skalnatý vrchol Ostrý 553 m n. m. Na Ostrý přicházíme také ve spirále okolo kopce. Pěšina na několika místech traverzuje krátká suťová pole = na nich opatrně, pozor na nohy...nic složitého, ale není to pro kočárek.

Pod vrcholem Ostrý procházíme kamennou branou do zříceniny hradu. Projdete zbytky brány hradu po schodech vedoucích do přední části hradu a věže. Vystoupáte na čedičový vrchol, ze kterého je krásný výhled.

Nejkrásnější výhled máme na Milešovku 837 m n. m., kam pokračuje naše trasa. Scházíme do Milešova a po červené stoupáme k vrcholu. Jde o nejdelší stoupání ze všech tří vrcholů.

Trasa výstupu není technicky náročná, ale překonáme přes čtyři stovky výškových metrů. Z obou směrů se jedná o kamenitou cestu, místy užší pěšinu. I na Milešovce je turistická chata s občerstvením a meteostanice.

Rozhledna na Milešovce může být otevřena veřejnosti za příznivého počasí. Přes Bílku scházíme do Bořislavi, kde na dolním konci obce najdeme zastávku vlaku Krátké vyprávění z podzimního výletu si můžete přečíst na webu outver.net
 

Náročnost

Celodenní výlet se třmi výstupy na kopce Českého středohoří, po značených turistických cestách. Trasa vede po částečně zpevněných cestách, částečně pěšinách v lese a kolem vrcholů po kamenitých stezkách. Postačí pevná vycházková obuv. Pro dětské kočárky trasa vhodná není.
 

Dostupnost vody

Vodu, nápoje, případně občerstvení lze doplnit v chatách na Lovoši a na Milešovce. Žádné prameny k doplnění tekutin cestou nejsou. Na cestu nám stačilo 2 litry vody na osobu.
 

Vrcholy

Během tohoto turistického výletu vystoupáte na vrcholy Lovoš 570 m n. m., Ostrý 553 m n. m. a na populární a často hojně navštěvovanou Milešovku 837 m n. m. = nejvyšší hora Českého středohoří. Ze všech tří vrcholů se vám naskytnou krásné výhledy na další sopečné kopce Českého Středohoří.
 

Nebezpečí

Trasa je v zásadě bezpečná a není zde žádné objektivně nebezpečné nebo exponované místo. Určitě si dejte pozor na na kamenitých úsecích turistických stezek, které za mokra slušně kloužou. Největší hrozbou tak zůstává pochod po silnicích před Režným Újezdem a před Milešovem.
 

Jídlo

Stačí lehká svačina na jednodenní výlet. Na Lovoši a Milešovce jsou turistické chaty s občerstvením.
 

Zajímavosti

Trasa, jejíž součástí je výstup na Milešovku, šestou nejoblíbenější horu České republiky, patří do projektu Stezka kolem Česka, byť neleží u státní hranice.

Vloženo: 09. 12. 2020
Autor:
OutVer
Profil autora