NaTreku.cz

Pohoří České středohoří

České středohoří nalezneme severně od Prahy mezi městy Litoměřice a Mělník. Na většině této oblasti se nachází chráněnné krajiné území. Celková délka Českého středohoří je 70 km. Lesy je pokrytá cca pouze třetina území, nejčastěji smrkem, dubem a bukem. Nalézá se zde více jak 100 druhů ochroženýh rostlin a 160 ohrožených živočichů.

Celá oblast Českého středohoří vznikla sopečnou činností v třetihorách. Nejvyšší horou je turisticky velmi oblíbená hora Milešovka (837 m.n.m). Na jejím vrcholu byla již začátkem 20. století zřízena meteorologická stanice a rozhledna. Z vrcholu Milešovky je impozantní kruhový rozhled na okolní nižší vrcholy. Vzhledem k tomu, že je Milešovka daleko široko nejvyšší horou, je také jedním z největrnějším míst v České Republice.

České středohoří je rozděluje na dva celky (Verneřické středohoří a Milešovské středohoří) řeka Labe. Díky svému výhodnému geografickému umístění bylo středohoří velmi brzy osídleno a nachází se zde velmi mnoho architektonických historických památek.

Další podrobné informace o Českém středohoří můžete vidět v novém seriálu české televize Krajinou domova - Vzpomínky na sopky (v tomto dílu je posán také Slavkovský les).

Nejvyšší hora

Milešovka 837 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Hradišťany 752 m n. m., Pařez 736 m n. m., Sedlo 726 m n. m., Ostrý 718 m n. m., Kletečná 706 m n. m.

České středohoří se dělí

Verneřické středohoří; Milešovské středohoří

Chráněná území

CHKO České středohoří
Národní přírodní rezervace Milešovka

Další informace

Patří do systému: Podkrušnohorská oblast
Je v zemích: Česká republika
Převládající horniny: čedič