NaTreku.cz

Nenáročná turistika na vyhlídkovou horu Lovoš v Českém středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Jaro

19. 06. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 341 m

↓ 341 m

Délka

5.7 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 570 m n.m.

min. 286 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Lovoš

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 341 m
Sklesané metry: 341 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - velká

Jednoduchý výstup v národní přírodní rezervaci Lovoš u Lovosic

Nástupní místo

Túru začínáme na začátku obce Oparno, která leží u sjezdu z dálnice D8. Na začátku obce je u autobusové zastávky místo na zaparkování auta.
 

Popis treku

Z vesnice Oparno vede na vrchol Lovoše modrá značka. Na tu jsem se napojil kousek od zastávky autobusu. Cesta vede kolem výběhu koní u místního Ranče pod Lovošem (oficiální web zde). Odtud je také dobře vidět Milešovka a další okolní kopce.

Po vstupu do lesa jsem pokračoval po široké lesní cestě. Ta sice stále stoupá, ale stoupání je velmi pozvolné a není náročné. Asi po 2 kilometrech jsem došel do sedla mezi Lovošem a Kybičkou. Po lesní stezce jsem si doskočil na vyhlídku Panenské kameny, ze které je pěkný pohled na Lovosice a část Českého středohoří.

Z vyhlídky jsem se vrátil zpět do sedla a po široké cestě jsem došel až na vrchol Lovoše 570 m n. m. Výhledy jsou skvělé na všechny strany. Dominuje jim samozřejmě krásně tvarovaná Milešovka (popis výletu na Mileškovku najdete zde). Na druhé straně je vidět i Říp. Po odpočinku jsem začal sestupovat. Zvolil jsem trochu jinou trasu a do sedla mezi Lovošem a Kybičkou jsem šel po úzké naučné stezce Lovoš. Od sedla do vesnice Oparno jsem pak pokračoval po stejné cestě jako při výstupu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který je z velké části veden po širokých lesních cestách. Ty jsou upravené, takže se dá na vrchol vyjet i s kočárkem. Sestup z hory jsem částečně šel po naučné stezce Lovoš, ta je úzká a trošku prudší. Trasa je ideální pro děti i psy.
 

Dostupnost vody

Na vrcholu hory Lovoš je restaurace, která je otevřena o víkendu. Jinak bohatě stačí na cestu 1 litr vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Dřív bylo možné přespat na chatě na vrcholu, v současné době ubytování nenabízí. Ale jedná se o krátký výlet, který můžete spojit s některým z námi popisovaných výletů v této oblasti (viz odkazy na pravé straně).
 

Vrcholy

Na této trase dosáhnete jediného horského vrcholu Lovoš 570 m n. m., ze kterého jsou skvělé panoramatické výhledy na České středohoří a Polabskou nížinu.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná, nenachází se zde žádné technicky obtížné místo. Jde se po široké cestě. Není zde žádný problém ani hrozící nebezpečí.
 

Jídlo

O víkendu je možné se občerstvit na vrcholu Lovoše v restauraci.
 

Zajímavosti

Hora Lovoš je se svými 570 metry dominantou okolí Lovosic. Jedná se o dvojvrchol. Nižší vrchol se nazývá Kybčika a měří 489 metrů. Lovoš je tvořen čedičovými horninami. V roce 1948 byla oblast Lovoše vyhlášena přírodní rezervací na ochranu rostlin a živočichů.

Vrchol byl kvůli svému skvělému výhledu vždy oblíbeným turistickým místem. První stavba na jeho vrcholu byla postavena v roce 1892. Jednalo se o kamennou stavbu s rovnou střechou, která sloužila jako rozhledna. Za druhé světové války toto místo využívala německá armáda jako pozorovatelnu. Současná chata a restaurace byla postavena v kousek pod vrcholem v roce 1924 a slouží dodnes.

Více informací o hoře Lovoš najdete na wikipedii zde, nebo v pořadu ČT Toulavá kamera zde.
 

Vloženo: 19. 06. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora