NaTreku.cz

Výlet na skvělou vyhlídkovou horu Sedlo v Českém středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Podzim

08. 12. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 410 m

↓ 410 m

Délka

7.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 726 m n.m.

min. 369 m n.m.

Turistická mapa Českého středohoří

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 410 m
Sklesané metry: 410 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárky - NE
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Trek na horu Sedlo z Horní Vysoké v Českém středohoří

Nástupní místo

Výlet začínám na neplaceném parkovišti u zastávky autobusu v obci Horní Vysoké. Do obce vede silnice z obce Úštěk.
 

Popis treku

Z obce Horní Vysoké jsem se vydal po modré značce. Lesní stezkou jsem se dostal do osady Lhotsko. Tu jsem prošel a pokračoval až za rozcestí Sedlo - severní rozcestí. Zde jsem se napojil na zelenou značku a po pár metrech odbočil směrem do prudkého svahu. Hned od začátku cesta velmi prudce stoupá směrem k vrcholu. Ve vyšších částech výstupu se začaly objevovat první skalní bloky. Stezka vede dál po hřebenu hory a občas se díky skalám nabídnou krásné výhledy do okolí. Zároveň se jde úžasnou krajinou skalních bloků. Nakonec jsem se vyškrábal až na vrchol, který je poměrně široký.

Hned u vrcholu hory Sedlo 726 m n. m. je jedna vyhlídka směrem na západ, mnohem lepší je ovšem asi 100 metrů od vrcholu směrem na jih. Výhled je naprosto fantastický. Po krátkém odpočinku jsem se vydal dál. Sestup je opět ze začátku prudší. Brzy se však zmírnil a pokračoval jsem klasickými lesními cestami. Nakonec jsem došel k Mauzoleu průmyslníka Schrolla. Od něj jsem se poté vrátil zpět do Horní Vysoké.
 

Náročnost

Na české poměry nečekaně náročný výstup na skvělou vyhlídkovou horu. První část cesty je jednoduchá a vede po lesních stezkách a širokých cestách. Po nástupu na zelenou značku začíná ovšem velmi prudké stoupání, které je také poměrně dlouhé. Zde nastoupáte na 1 kilometru asi 250 výškových metrů. V horní části výstupu vede stezka mezi skalami. I sestup začíná poměrně prudkým klesáním, později se jde již pohodlně po cestách. Trasa je vhodná pro psy a děti. Kočárek trasu určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase přímo pramen není. Na červené značce Zlatá stezka Sedmi hradů, kousek za odbočkou zelené by měla být studánka. Ale nevyzkoušel jsem ji. Na trasu mi stačilo 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Vrchol Sedlo 726 m n. m. je nejvyšší bod Verneřického středohoří, které patří jako celek do Českého Středohoří. Výhledy směrem na západ, jih a východ jsou naprosto skvělé. Je vidět Bezděz, Říp nebo Milešovka.
 

Nebezpečí

V horní části výstupu se jde občas mezi skalami a v jednom případě se musí jít i po skále. Výstup i sestup je prudší a hlavně za mokra nebo námrazy to může vlemi klouzat.
 

Jídlo

Na trase není žádná restaurace. Je tak dobré mít nějaké menší občerstvení s sebou.
 

Zajímavosti

Kousek od obce Horní Vysoká se nachází poměrně netradiční stavba. Jedná se o Mauzoleum průmyslníka Schrolla. Tato stavba byla postavena pro rodinu průmyslníka Josefa Schrolla v roce 1881 podle projektu architekta Ludwiga Ritter von Zettela. Jesef Schroll byl textilní podnikatel, který získal liběšické panství od rodu Lobkoviců. Hrobku pro svoji rodinu nechal vystavět v řecko-antickém stylu. Zajímavé je, že hrobka nemá žádná okna. Stavba prošla nedávno rekonstrukcí, neboť byla opakovaně poškozena zloději. Pro veřejnost je však nepřístupná.

Vloženo: 12. 12. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora