NaTreku.cz

Výlet za krásnými výhledy v Českém středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Jaro

02. 06. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 504 m

↓ 504 m

Délka

10.3 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 638 m n.m.

min. 405 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 504 m
Sklesané metry: 504 m

Nenáročná turistika na tři vyhlídkové kopce v Českém středohoří

Nástupní místo

Obce Hlinná, do které vede silnice z Litoměřic. Auto jsme nechali u lípy na konci vesnice.
 

Popis treku

Ačkoliv je České středohoří spojeno hlavně s horou Milešovka, nabízí i jiné atraktivní lokality. A možná ještě krásnější. My jsme výlet začali v obci Hlinná. Po naučné stezce (fotojsme po loukách vystoupali na vrchol kopce Lysa hora 577 m n. m. Výhled z ní nás naprosto uchvátil.

Z vrcholu Lysé hory (neplést s Lysou horou v Beskydech :)) jsme po stezce, která vede prudce dolu mezi skalami, sestoupili k silnici a napojili se na zelenou turistickou značku. Po ní jsme pokračovali do osady Kundratice. Poté jsme vstoupili do lesa a začali stoupat na kopec Varhošť (foto). Napojili jsme se na žlutou značku a po ní došli na vrchol. Zde je rozhledna, ze které jsou skvělé výhledy na České středohoří.

Z Varhoště jsme sestoupili do sedla, přešli jsme silnici a pokračovali po loukách po modré značce. Tu jsme po chvíli opustili a po loukách jsme začali klesat zpět k obci Hlinná. Před obcí jsme ještě odbočili na žlutou značku a vyběhli jsme na vyhlídkový kopec Hradiště. Poté jsme se vrátili zpět do obce Hlinná.
 

Náročnost

Krásný trek v klidném prostředí Českého středohoří. Cesty jsou široké a bezpečné. Jediné prudší místo je sestup z kopce Lysá hora 577 m n. m. v první části trasy. Zde se musí sejít mezi skalami. Jinak není na trase žádný exponovaný úsek. Trasu není možné projet s kočárkem, pro malé děti je však bezproblémová.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný pramen. Proto je nutné mít zásoby vody sebou. Nám stačilo 1,5 litru na osobu. Hospoda je pouze ve startovní a cílové obci Hlinná.
 

Vrcholy

Během treku jsme vystoupali na tři kopce - Lysá hora 577 m n.m., Varhošť 638 m n.m. a Hradiště 545 m n. m. Všechny nabízejí skvělé výhledy na České středohoří a jeho dominantu Milešovku. Jsou také vidět Krušné hory.
 

Nebezpečí

Na trase je jediný náročnější úsek. Je to sestup z Lysé hory. Jde se po stezce mezi skalami a sestup je velmi prudký. Zbytek cesty se jde po širokých lesních nebo polních cestách a je naprosto bez problémů.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda, proto jsme měli zásoby sebou. Stačily ale jen sušenky, oplatky a 1,5 litru vody. Najíst a napít se můžete v nástupním místě výletu v hospůdce Hlinná (naproti autobusové zastávce).
 

Zajímavosti

Hlavním cílem výletu byl kopec Varhošť 639 m n.m., na kterém se nachází stejnojmenná rozhledna. Z ní jsou jedny z nejkrásnějších výhledů v Českém středohoří. První rozhledna zde byla vybudována již na konci 19. století. Byla ovšem jen dřevěná a již v roce 1902 byla zrušena. Další rozhledna zde byla vybudována v roce 1927. Základ byl z kamene, věž byla dřevěná. Stržena byla z důvodu špatného stavu na začátku sedmdesátých let. Současná rozhledna byla vybudována v roce 1973. V roce 2003 prošla rekonstrukcí. Je volně přístupná po celý rok.

 

Tip na výlet

Dominantou Českého středohoří je bezesporu hora Milešovka. Popis výstupu na tuto horu najdete i na našem webu - Výstup na Milešovku v Českém středohoří

Vloženo: 04. 06. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora