NaTreku.cz

Trasa na rozhlednu Sendraž údolím Pekla u Nového Města nad Metují

Pohoří, oblast / Stát

Orlické hory / Česko

Roční období

Jaro

16. 04. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 384 m

↓ 384 m

Délka

8.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 618 m n.m.

min. 330 m n.m.

Turistická mapa Orlické hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 384 m
Sklesané metry: 384 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Přelidněnost - brzy na jaře střední
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Nenáročný výlet do údolí Peklo přes rozhlednu Sendraž

Nástupní místo

Neplacené parkoviště v obci Sendraž pod obecním úřadem. Do vesnice Sendraž vede silnice z Nové Město nad Metují.
 

Popis treku

Z vesnice Sendraž jsem se vydal po modré značce. Ta stoupá po polní cestě (foto) a brzy se z ní nabízejí skvělé výhledy do okolí. Cesta poté brzy zatočí do lesa, kde se nachází rozhledna Sendraž. Výstup po ocelové konstrukci je zážitek, ale výhledy jsou opravdu skvělé na všechny strany (foto). Když jsem se nabažil výhledy porkačoval jsem v cestě. Po modré značce jsem pomalu ale jistě začal klesat do údolí. Místy byl sestup i prudší, ale nic náročného (foto).

V osadě Peklo bylo zrovna vše zavřené (duben) a tak zde nebyli ani turisté. Napojil jsem se na červenou značku, která vede podel říčky Olešenka po Jiráskové cestě . Jedná se o asfaltku, kterou v létě hojně využívají cyklisté. Cesta velmi mírně stoupá kolem říčky a tak se šlo příjemně. Asi po 2,5 kilometru značka odbočuje na lesní stezku (foto), která však stále vede kolem říčky.

Došel jsem až k rozcestí Holubí palouk. Po zelené značce jsem po lávce přešel říčku a začal velmi prudce stoupat vzhůru. Brzy jsem se ocitl na loukách, ze kterých byly opět skvělé výhledy do okolí (foto). Nakonec jsem po polní cestě (stále na zelené značce) sešel zpět do obce Sendraž.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Nejprve se jde lehce do kopce na rozhlednu. Poté je sešup do údolí. V údolí pohodová asfaltka. Nejnáročnější je výstup z údolí, je poměrně prudký. Většinou se jde po lesních cestách nebo asfatlce. Trasa je bez problémů vhodná pro děti a psy. Kočárek některými úseky bohužel neprojede.
 

Dostupnost vody

V údolí přírodního parku Peklo u Nového města nad Metují se nacházejí dvě restaurace: Čertovka a Bartoňova útulna Peklo. Je zde i občerstvení. Když jsem zde byl já v dubnu, bylo vše zavřené, ale v sezoně asi není problém. Na žádný pramen cestou jsem nenarazil.
 

Možnosti přespání

Ubytování nabízela Bartoňova útulna Peklo. Ta ovšem mění majitele (duben 2019) a tak není jisté jak to bude dál.
 

Vrcholy

Rozhledna Sendraž se nachází kousek od vrcholu Na Vartě 618 m n. m. Jsou z ní skvělé výhledy na Orlické hory a Krkonoše.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečné nebo technicky náročné místo. Jde se celou dobu po značených cestách. V letní sezoně je dobré dávat pozor na projíždějící cyklisty na Jiráskové cestě v údolí.
 

Jídlo

Restaurace jsou v údolí Peklo - Čertovka a Bartoňova útulna Peklo. Je zde i venkovní občerstvení a možnost ubytování.
 

Zajímavosti

Údolí Peklo se nachází mezi městy Náchod a Nové Město nad Metují u soutoku řeky Metuje a Olešenky. Jedná se o velmi oblíbený turistický cíl. Původně zde stál starý mlýn, který byl v roce 1912 přestavěn na výletní restauraci. Jedinečný vzhled této stavbě dal slavný architekt Dušan Jurkovič. Projekt si objednal majitel zámku v Novém Městě nad Metují - pan Bartoň. Údolí Peklo je také přírodní rezervace, která ochraňuje rostliny a živočichy, kteří mají rádi chladné podmínky k životu.

Rozhlednu Sendráž najdete jižně od vrcholu Na Vartě 618 m n. m. severně od obce Sendráž (na modré turistické značce). Na Vartě stávala dřevěná rozhledna už před sto lety (stržena byla v 50 letech 20. století). Nová rozhledna se vzdušnou kovovou konstrukcí byla pro veřejnost otevřena v roce 2009. Věž je vysoká 50 m. Více informací o rozhledně najdete na oficiálním webu obce Sendráž.

Vloženo: 25. 04. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora