NaTreku.cz

Výlet s malými dětmi lanovkou na hřeben Orlických hor

Pohoří, oblast / Stát

Orlické hory / Česko

Roční období

Léto

16. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 15 m

↓ 206 m

Délka

3.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 864 m n.m.

min. 633 m n.m.

Turistická mapa Orlických hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 15 m
Sklesané metry: 206 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (i předškolního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO (bez použití lanovky)
  4. Přelidněnost - v sezóně střední
  5. TIP - ulehčete si výlet použitím lanovky Marta II.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (i předškolního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO (bez použití lanovky)
  4. Přelidněnost - v sezóně střední
  5. TIP - ulehčete si výlet použitím lanovky Marta II.

Jednoduchá horská trasa od Studeného vrchu do Deštného

Nástupní místo

Výlet začínáme na horní stanici lanovky Marta II. z městečka Deštné v Orlických horách. Jedná se o lanovku na sjezdovce,  která funguje i v létě. Pomůže vám překonat převýšení téměř 200 výškových metrů.
 

Popis treku

Od horní stanice lanovky Marta II. vycházíme lesní cestou po červené turistické značce (NS Deštné v Orlických horách) směrem dolů k rozcestí Nad Sv. Matoušem. Na rozcestí přicházíme asi po 15 min. chůze. Nacházíme zde příjemný altánek k posezení. Součástí altánu je také Kačenčina pohádková stezka - vysvětluje dětem různé přírodní jevy a zákonotisti. Zde u altánu jsou vyhotovné jako příklad pro děti různé povrchy, které v lese můžete najít a děti si můžou vyzkoušet jak se po takových površích bosky chodí (protože bosky chodí také princezna Kačenka :)). 

Od altánku pak vede už polní cesta s pěknými výhledy na Orlické hory, stále jdeme po červené značce. Opět po cca 15 minutách přicházíme ke kostelu Sv. Matouše, jehož součástí je také hřbitov. Jedná se o krásné místo s výhledy do hor, kde se často konají svatební obřady (zrovna v den našeho výletu se zde jeden obřad připravoval). U kostelní zdi jsou skvělé vysoké houpačky - asi  pro svatební fotografie. Určitě doporučuji se zhoupnout. Několika násobně vyšší zavěšení houpačky dělá při pořádném rozhoupání s žaludkem divy :). 

Od kostela pokračujeme po asfaltce zpět do Deštného. Už nepokračujeme po červené značce. Kousek před Deštným v lese budete míjet lanový park, takže starší děti budou mít o zábavu postaráno. Vedle lanového parku je také lezecká stěna, půjčovna terénních kár a smažírna pstruhů. Odtud je to na hlavní křižovatku v Deštném už opravdu kousek. 


Počasí a webové kamery

Při plánování túry nebo výletu určitě využijte webové kamery dostupné kolem sjezdovek v Deštném. Pro počasí doporučujeme skvělý webový portál windy.com
 

Náročnost

Díky tomu, že jsme lanovkou vyjeli na nejvyšší bod trasy, vede cesta pouze po rovině nebo směrem dolů do Deštného - trasa byla takto záměrně vybrána, protože s námi šly malé děti. Náročnost je tak velmi nízká. Stále se jde po pohodlných lesních pěšinách nebo asfaltce. Cestu by teoreticky zvládl i kočárek (ten ale nedostanete na lanovku). S malými dětmi je ideální použití nosičky na záda. Trasu zvládnou jak malé děti, tak i pejsci.
 

Dostupnost vody

Na trase se nenachází žádný pramen pro dobrání vody. Jde však o velmi krátkou trasu. Pro malé děti určitě budete mít pitíčka s sebou a dospělým stačí i v létě 0,5 litru na osobu. Možnost dokoupit pití je u spodní stanice lanovky Marta II, kde je kousek od lanovky malý obchod nebo pak na konci výletu v restauraci Kozí chlívek - doporučuji, skvělé jídlo a velká zahrada s dětským koutkem.
 

Vrcholy

Během výletu na žádný vrchol nevystoupáme - vlastně jdeme celou cestu dolů. I přesto jsou během výletu krásné výhledy na severozápadní část Orlických hor.
 

Nebezpečí

Za dobrého počasí se jedná o naprosto bezpečnou trasu bez jakýchkoliv strmých pasáží nebo technicky obtížnějších úseků. Největším nebezpečím mohou být cyklisté a na asfaltce auta, která jezdí k chatám podél cesty.
 

Jídlo

Na takto krátký výlet (s většími přestávkami cca 3 hod) není třeba brát si velkou svačinu. Stačí nějaké ovoce a pitíčko pro děti. Dospělý trasu zvládne bez nutnosti doplnění energie. Na konci trasy je dobrá restaurace Kozí chlívek (je na gastromapě Lukáše Hejlíka).
 

Zajímavosti

Barokní kostel Svatého Matouše je římskokatolický filiální kostel. Byl postaven 1737-41. Po 2. světové válce byly kostel i hřbitov poničeny, v letech 1958-93 byl uzavřen. Kostel využívá Diecézní centrum života mládeže Vesmír. Bohoslužby se konají celoročně. Kostel je volně přístupný.

Vloženo: 13. 12. 2019
Autor:
Karel
Profil autora