NaTreku.cz

Výlet na Anenský vrch přes pevnost Hanička v Orlických horách

Pohoří, oblast / Stát

Orlické hory / Česko

Roční období

Léto

10. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 282 m

↓ 282 m

Délka

10.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 992 m n.m.

min. 747 m n.m.

Turistická mapa Orlické hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 282 m
Sklesané metry: 282 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - na Anenský vrch po červené ANO

Výlet na rozhlednu na Anenském vrchu s trochou vojenské historie

Nástupní místo

Parkoviště u pěchotního srubu Na holém. Parkoviště leží na silnici č. 319 za městem Rokytnice v Orlických horách. Je bezplatné.
 

Popis treku

Z parkoviště jsem se vydal po široké lesní cestě, po které také vede turistická červená značka. Asi po 1 km chůze jsem odbočil doleva a brzy došel k rozcestníku. Nejprve jsem navštívil tvrz Hanička a poté si ještě prohlédl seskupení vojenských objektů napravo od cesty. Pokračoval jsem poté dál po červené cestě. Ta stále pozvolně stoupá a cestu dál zpestřují další vojenské bunkry. Těsně pod Anenským vrchem jsem odbočil prudce doprava a vystoupal na vrchol Anenského vrchu. Zde jsou další vojenské objekty, ale hlavně rozhledny. Bohužel výhled částečně kazil silný opar, jinak je výhled velmi pěkný.

Po krátkém odpočinku jsem se vydal zpět. Chvilku jsem se vracel po červené značce. Po asi 1 km jsem odbočil na zelenou značku. Po ní jsem pokračoval v cestě zpět na parkoviště. Cesta vede osadou Plachty. Zde jsem zelenou značku opustil a po široké polní cestě pokračoval dál. Nakonec jsem se napojil opět na červenou a došel jsem zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet je veden v drtivé většině po širokých lesních cestách. Jediná pěšina je na zelené trase při klesání do osady Plachta. Stoupání na Anenský vrch je pozvolné, nejsou zde prudké výstupy. Nejprudší část je asi těsně pod vrcholem. Trasa je ideální pro děti i psy. Na Anenský vrch je možné dojet i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Občerstevní je ve tvrzi Hanička u vstupního objektu. Mě stačilo cca 1,5 litru vody sebou.
 

Vrcholy

Z vrcholu Anenský vrch 992 m n.m. se otevírají skvělé výhledy, také díky dřevěné rozhledně, která převyšuje okolní stromy.
 

Nebezpečí

Trasa je technicky velmi jednoduchá. Jen a pouze široké cesty. Jen při návratu po zelené se jde kousek po stezce. Ale žádný problém není. Je jen dobré si dát pozor na cyklisty, kteří tuto trasu mají ve velké oblibě.
 

Jídlo

Občerstvení je u vstupu do tvrze Hanička, ale nevím, jestli i vaří. Mě stačily nějaké tyčinky a jiné drobné pochutiny.
 

Zajímavosti

Tvrz Hanička, přes kterou tento výlet vede, byla postavena v letech 1936 - 1938 jako součást československého opevnění proti Německu. Posádku mělo tvořit 426 mužů. Během zabrání pohraničí německou armádou nebyla ještě plně vybavena zbraněmi. Německé armádě byla předána bez boje 10. října 1938. Během okupace byly některé objekty ostřelovány německou armádou kvůli zkoušce odolnosti. Po válce ji zpět získala čs. armáda. Bohužel došlo k velkému poškození objektu v padesátých letech, kdy byly odstřeleny ocelové zvony a došlo tak k největšímu poškození pevnosti. Po roce 1968 armáda ztrácí zájem o pevnost a ta se brzy otevírá prvním návštěvníkům a jako muzeum slouží do dnes. V roce 2006 byla prohlášena kulturní památkou.
 

Vloženo: 22. 07. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora