NaTreku.cz

Výstup soutěskou Weichtalklamm na horu Turmstein pod Schneebergem

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Jaro

16. 06. 2019

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 948 m

↓ 949 m

Délka

7.4 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1416 m n.m.

min. 545 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Turmstein pod Schneebergem

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 948 m
Sklesané metry: 949 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - NE
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - malá

Rakouské Jánošíkovy Diery na Schneebergu - soutěskou Weichtalklamm na ferratku Ost Kante

Nástupní místo

Výchozím bodem našeho treku je neplacené parkoviště u horské chaty Weichtalhaus u silnice B27, po pravé straně ze směru od Reichenau an der Rax.
 

Popis treku

Z parkoviště od chaty Weichtalhaus jsme vyšli asi v 9.00 ráno (u chaty se nachází taková malá cvičná farratová skalka, je zde možnost občerstvení, jídlo i pití i v ranních hodinách). Pokračovali jsme soutěskou Weichtalklamm, kde vede červená turistická značka (značení na kamenech a stromech). Pěšina je místy úzká, sem tam je třeba prolézt mezi kameny, přelézt spadlý kmen a pod. Na konci soutěsky je rozcestí, kde je možnost volby pro návrat po modré značce na chatu Weichtalhaus nebo pokračování na Turmstein a dále až na Schneeberg.

My se vydali směrem na Turmstein po modročervenožluté, ale v podstatě není kde zabloudit. Těsně pod horou Turmsteinem je chata Kienthalerhütte, kde je možnost občerstvní, jídlo i pití. Z chaty je možné pokračovat např. na Schneeberg. Hned za chatou je nástup na ferratku obtížnosti C. Je to krátká, ale výživná ferrata a jedině touto ferratou je možnost dosáhnout vrcholu hory Turmstein 1 416 m n. m.

Cestou zpět jsme se od chaty Kienthalerhütte vydali stejnou trasou. Až u rozcestí před soutěskou jsme se vydali po modré značce lesní cestou, abychom nešli stejný úsek dvakrát.
 

Výbava

Klasické vybavení pro horskou turistiku (pevná obuv, nepromokavá bunda, vrstvené oblečení, trekové hole) a pro ty, kteří se chystají dobít i horu Turmstein ferratou, je nutný ferratový set, sedák, helma a rukavice.
 

Náročnost

Celkově hodnotíme trek jako celkem jednoduchý s místy prudkým stoupáním. Většinou se jde po lesní kamenité cestě, skáče se po kamenech nebo se jde částečně korytem potoka, něco jako Jánošíkovy diery na Malé Fatře

Většinu trasy se dá jít bez jištění (po cestě jsou asi dvě ocelová lana, kramle, žebřík, ale nic zásadního). Jištění je pak třeba až na feratce pod vrcholem Turmsteinu. Šli jsme za sucha, ale díky tomu, že se jde téměř v korytu potoka občas mokro bylo - pozor na kluzké kameny. Za deště se úměrně zvyšuje náročnost a riziko uklouznutí
 

Dostupnost vody

Na celý výlet nám stačilo cca cca 1 litr vody na osobu. Vodu jsme si koupili den předem v obchodě. Na trase můžete vodu dokoupit na chatě Kienthalerhütte, která se nachází těsně pod vrcholem Turmsteinu 1 416 m n. m.
 

Možnosti přespání

Přímo na tomto treku jsme nespali. V Raxalpe jsme byli 2,5 dne a nocleh jsme měli na v Steinhaus am Semmering v Alpenhof, kde mluvili česky, měli Plzeň 12 a dvoudenní spaní pro dva vyšlo na necelé 4 tisíce Kč se snídaní a bazénem.
 

Vrcholy

Jediný dosažený horský vrchol této trasy je Turmstein 1 416 m n. m., ze kterého se vám budou otevírat výhledy na část Rax Alpe a Schneebergu. Velmi zajímavá je celá soutěska Weichtalklamm, která je místy několik desítek mertů hluboká, někdy úzká jen několik metrů a vede korytem potoka.
 

Nebezpečí

Žádné nebezpečné úseky po cestě jsme nezaznamenali. Nicméně stoupání i klesání je na trase poměrně ostré. Jediným nebezpečním tak zůstává možnost uklouznutí na mokrých kamenech. Ferrata na Turmstein je dobře jištěná a pro zkušenější horské turisty bezproblémová.
 

Jídlo

Měli jsme s sebou na trase pouze běžnou svačinu (čokoláda, ovoce). Dále jsme využili občerstvení na obou chatách - u nástupu na túru na chatě Weichtalhaus a pod horou Turmstein na horské chatě Kienthalerhütte.
 

Vloženo: 26. 06. 2019
Autor:
Zuza
Profil autora