NaTreku.cz

Trek v pohoří Raxalpe s krátkou ferratou

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Jaro

08. 05. 2024

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 760 m

↓ 760 m

Délka

6.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1827 m n.m.

min. 1069 m n.m.

Turistická mapa Raxalpe

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 760 m
Sklesané metry: 760 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANE, jen pro trénované
  2. Vhodné pro psy - NE

Výstup v pohoří Raxalpe po krátké jištěné cestě

Nástupní místo

Parkoviště v silničním sedle Preiner Gscheid Pass. Parkování stojí 4 Eura na den.
 

Popis treku

Cílem tohoto treku byl výstup na nejvyšší horu pohoří Raxalpe - Heukuppe. Bohužel tentokrát totálně nevyšla předpověď počasí a místo sluncem zalitého dne přišla brzy ráno nízká oblačnost, která nám znepříjemnila výstup. Proto jsme i nakonec od výstupu na samotný vrchol upustili.

Brzy ráno jsme se vydali z parkoviště v silničním sedle po zelené turistické značce směrem do hor. Stezka lesem příjemně stoupala, nejedná se o nic prudkého. Na chvilku jsme pokračovali po žluté značce, ale brzy jsme odbočili na zelenou turistickou značku. To jsme již opustili les a začali jsme prudčeji stoupat po louce. Brzy nás obklopila kosodřevina. To se již začalo výrazně kazit počasí a bylo jasné, že dnes výhledy žádné nebudou.

Po stezce jsme došli až k začátku skal. Značka vede chvíli ve skalnatém terénu. Nakonec se cesta rozdvojuje. Je možné jít po klasické stezce na náhorní plošinu Raxalpe, nebo po jištěné cestě. Ta má nejnižší obtížnost A. My se rozhodli pro tuto variantu a bylo to dobré rozhodnutí. Cesta ve skalách není obtížná. Samozřejmě je nutné využívat i ruce k postupu, ale není to nic náročného. Nakonec jsme se dostali na náhorní plošinu Raxalpe.

Viditelnost byla asi 20 metrů a tak jsme se stočili a kolem kapličky došli k horské chatě. Ta byla ještě zavřená. Od chaty jsme začali sestup po krásném horském chodníku. To jsme již začali potkávat první turisty, kteří vyrazili po této trase do hor. Po stezce jsme sestoupili na krásnou louku. To jsme již byli pod mraky a tak jsme alespoň trošku viděli kolem nás. Poté již následoval sestup lesem zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Sportovní trek v pohoří Raxalpe. Většinou se jde po lesních nebo horských chodnících a pěšinách. Nejzajímavější pasáž je lehké skalní lezení na náhorní plošinu Raxalpe. Jedná se o jištěný úsek - klettersteig.

Pro šikovné horaly není nutné žádné jištění, nicméně pro méně zkušené se hodí ferratový set. Skalní úsek není dlouhý, je to spíše zpestření během výstupu. Místy je také prudší stoupání, takže dobrá fyzička se určitě hodí. Nicméně trasu zvládnou i malé děti. Pes by měl ve skalní pasáži dost problémy.
 

Dostupnost vody

We came across one spring in the forest part of the climb. The Karl - Ludwig Haus is open in the season. Otherwise, 1.5 litres per person was enough for us.
 

Možnosti přespání

Po večerním příjezdu jsme strávili noc v autě na parkovišti v silničním sedle.

Spaní ve volné přírodě je v Rakousku hodně omezené a liší se v každé spolkové zemi. Ale obecně můžeme říci, že spaní ve volné přírodě v pásmu lesa je zakázáno - lze se samozřejmě domluvit např. s majitelem louky. Podrobně sepsaná pravidla o spaní ve volné přírodě v Rakousku najdete v našem článku Pravidla bivakování v Rakousku.
 

Vrcholy

Na vrchol jsme Heukuppe jsme tentokrát nevystoupali, neboť nebylo ideální počasí. Za dobré viditelnosti jsou krásně vidět východní rakouské alpy.
 

Nebezpečí

Kromě krátkého klettersteigu je trasa bez problémů schůdná. I samotný klettersteig se dá obejít po náhradní trase po zelené turistické značce. Samotné lezení po skále je jednoduché, zvládnou ho i trénované děti. Nicméně pro méně zkušené je nutné ferratové vybavení i s helmou.
 

Jídlo

V letní sezóně je možné občerstvení na horské chatě Karl-Ludwig-Haus. Ta byla v květnu ještě zavřená, proto jsme měli vlastní svačiny a tyčinky.
 

Vloženo: 24. 05. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora