NaTreku.cz

Rodinný výlet s malými dětmi zubačkou na Schneeberg

Pohoří, oblast / Stát

Schneeberg a Rax Alpe / Rakousko

Roční období

Léto

10. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 146 m

↓ 146 m

Délka

2.4 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 1876 m n.m.

min. 1782 m n.m.

Turistická mapa Schneeberg

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 146 m
Sklesané metry: 146 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - velká

Krátký a nenáročný výlet z městečka Puchberg am Schneeberg na horu Waxriegel

Nástupní místo

Náš krátký výlet začínáme na konečné stanici zubačky Berghaus Hochschneeberg v masivu Schneebergu. Zubačka jede z městečka Puchberg am Schneeberg. Více informací o zubačce (ceny, otevírací dobu apod.) najdete na oficiálním webu www.scheebergbahn.at
 

Popis treku

Z nádraží v městě Puchberg am Schneeberg jsme vyjeli v 9 hodin a asi za třičtvrtě hodiny jsme byli na konečné ve výšce cca 1 800 m n.m. Spolu s námi přijely samozřejmě i davy lidí. Zubačka je velmi oblíbená a je kousek od Vídně (asi 75 km). Po chvilce zevlení v okolí zubačky jsme se vydali směrem k chatě Damböckhaus.

Vyrazili jsme po zelené turistické trase, která vede po široké cestě. Ta obchází vrchol Waxriegel 1 888 m n. m. Hlavní proud turistů už byl před námi a tak jsme poměrně v klidu vychutnávali výhledy na okolní hory a brzy jsme došli k chatě Damböckhaus. Zde jsme si dali přestávku a doplnili tekutiny. Navíc obsluha byla ze Slovenska, takže komunikace byla bez problémů. Od chaty je krásný výhled na nejvyšší bod pohoří Schneeberg, horu Klosterwappen 2 076 m n. m.

Po odpočinku jsme opustili širokou cestu, která vede právě na nejvyšší bod pohoří a pokračovali jsme mezi kosodřevinou po vyšlapané stezce k vrcholu Waxriegel. Ten je od chaty kousek a brzy jsme tak byli na jeho vrcholu. Jelikož bylo skvělé počasí, výhledy byly nádherné. Z vrcholu jsme poté pokračovali po modré značce a sestoupili jsme zpět ke stanici zubačky. Ta nás poté odvezla zpět do města Puchberg am Schneeberg.
 

Schneeberg webcam

Při plánování výletu na Schneeberg se vám bude určitě hodit zkontrolovat aktuální počasí webovými kamerami na schneeberg.tv nebo pro plánování v delším časovém horizontu server windy.com
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet v horské krajině. Jde se částečně po široké cestě, částečně po stezce (na vrchol Waxriegel). Převýšení je díky využití zubačky minimální. Trasu bez problémů zvládnou i malé děti předškolního věku. Výlet je vhodný i pro psy.
 

Dostupnost vody

Jelikož trasa výletu vede pouze po náhorní plošině masivu Schneeberg, není cestou žádný pramen nebo možnost nabrat přírodní zdroj vody. K doplnění zásob vody i jídla lze využít chatu Damböckhaus, kde je možné se občerstvit (vyzkoušeno). Další hospoda je u stanice lanovky.
 

Možnosti přespání

Ubytování nabízí horské chaty Damböckhaus nebo Berghaus Hochschneeberg. My jsme byli ubytováni přes air bnb v Losenheimu, který leží těsně pod Schneebergem.
 

Vrcholy

Z vrcholu Waxriegel 1 888 m n.m. jsou krásné výhledy jak na nejvyšší partie pohoří Schneeberg, tak i na Raxalpe a na podhůří Alp.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Není zde žádné technicky náročné nebo nebezpečné místo. V případě bouřky je možné se schovat na horských chatách. Ideální trasa pro rodiny s malými dětmi.
 

Jídlo

Teplé jídlo si můžete objednat v chatě Damböckhaus (vyzkoušeno a dobré) a také u stanice zubačky Berghaus Hochschneeberg.
 

Zajímavosti

Horská železnice Schneebergbahn (nazývaná Salamander) jezdí  do pohoří Schneeberg už od roku 1897. Cesta z města Puchberg am Schneeberg trvá cca 40 minut a končí ve výšce 1800 m n.m. V neděli a o svátcích jezdí na Schneeberg také historický parní vlak. Po cestě má také zastávku u salaší Baumgartner, kde vás budou lákat na místní vyhlášené buchty. V letní sezoně a zvláště o víkendu doporučuji koupit si lístek na vlak dopředu na webových stránkách. Cena jízdenky pro dospělého je 38 Euro za cestu tam i zpět. Cesta jen na horu stojí 28 Euro. Více informací o zubačce najdete na oficiálním webu zde.

Vloženo: 28. 08. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora