NaTreku.cz

Krátká sportovní trasa na Traweng v Totes Gebirge

Pohoří, oblast / Stát

Totes Gebirge / Rakousko

Roční období

Léto

12. 08. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 527 m

↓ 529 m

Délka

7.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 1959 m n.m.

min. 1592 m n.m.

Turistická mapa Tauplitzalm Totes Gebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 527 m
Sklesané metry: 529 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky)
  2. Přelidněnost - střední

Tauplitzalm – výlet kolem jezer a výstup na vrchol Traweng

Nástupní místo

Na Tauplitzalm přijíždím po mýtné silnici v odpoledních hodinách, kdy už většina návštěvníků míří spíše opačným směrem dolů do údolí. Na parkovišti je spousta vozů s českou značkou – na almu jsou penziony v českém vlastnictví.
 

Popis treku

Od parkoviště pokračuji nahoru ke konečné stanici lanovky a dál směrem ke Grazerhütte. Podél cesty se volně pasou krávy, cinkání zvonců je slyšet po celém almu. Výstup na Traweng je možný buď od jihu po turistické trase od Grazerhütte (značena černým bodem jako náročná), nebo od jihovýchodu po feratě Gamsblick (Gamsblick Klettersteig, středně náročná B/C).

Volím turistickou trasu, čeká mě necelých 400 výškových metrů nahoru a 1,5 – 2 hodiny chůze. Výstup začíná zostra, po pěšince mezi klečí a kamenným mořem. Cesta je technicky trochu obtížnější, překračování kořenů kleče, štěrk, na Alpy ale nic neobvyklého. Po pár desítkách metrů potkávám českou rodinku, která to ale otáčí a vrací se na alm.

Možná je odradil velký kámen přes cestu s tabulkou „Achtung Steinschlag“ - pozor padající kamení. Už tu ale asi bude déle, je na něm namalované AV značení. Za balvanem je malá jeskyně. Pěšina pokračuje stoupajícím traversem, ze kterého je pěkný výhled na alm, jezera a protější masiv Grimmingu. Po chvíli se stáčí ke stěně, je dobré se držet přímo u stěny, štěrk v tomto místě nepříjemně klouže.

U skály je místy nataženo lano pro přidržení. Po pár desítkách metrů ostřejšího výstupu se přehoupnu přes hranu, kde začíná travnatá plošina s vápencovými škrapy. Cesta se tu rozdvojuje, volím odbočku doleva na hřeben. Přeskakuji škrapy a sněhově jámy (do července je v nich sníh) a zastavuju se na hřebeni, kde se mi otevře pohled severním směrem na dvoutisícovky Totes Gebirge, vršky Solné Komory a „štýrské moře“ Grundlsee.

Ještě pár set metrů doprava a jsem na vrcholu u kříže. Chvíli odpočívám a potkávám dva ferratisty přicházející od Gamsblicku. Ferrata je prý náročná, ale s hezkými výhledy na alm a jezero Steiersee. Pro sestup volím druhé rameno turistické stezky, je tu o něco více vápencových kamenů, ale nic náročného. Za chvíli jsem u rozcestí, pár metrů ke hraně a pak už stejnou cestou podél skály opatrně dolů – štěrk podkluzuje.

Do hodiny jsem dole u Grazerhütte a ještě obcházím jezera Groβsee a Krallersee. Je po sedmé, turisté jsou pryč, hosté zalezlí na penzionech, zůstává jen krásná horská krajina. Cestou zpět mi ještě příroda nabídne nádherné večerní divadlo – Grimming je v západu slunce růžový, v dálce svítí ledovce Dachsteinu a proti rozzářenému nebi se rýsují lanovky na Lawinensteinu a Schneiderkogelu.
 

Náročnost

6-Seen-Wanderung je kratší výstup s několika obtížnějšími místy (řetězy a lehké lezení). Půldenní trasa kolem 6ti ledovcových jezer, celkem asi na 15 km. Všude na almu je ale spouska pěšinek a zkratek, trasu je možné libovolně zkrátit. Vhodné i pro kočárky a seniory, po almu asfalt, nebo štěrkové cesty. Okruhy kolem zadních jezer Steiersee a Schwarzersee jsou už náročnější – pěšina přes kořeny, kameny. Není to túra pro "turisty", kteří pracují na ergonomické kancelářské židli celý den a během týdne nemají žádný sport nebo delší pohyb.
 

Dostupnost vody

Na samotné túře vodu nikde nelze nabrat, stjeně jako v celých Totes Gebirge. Jedině za začátku cesty v almu v restauracích hotelů.
 

Vrcholy

Během této horské túry vystoupáte na jeden vrchol na Traweng 1 981 m n. m. s výhledy na Totes Gebirge (nejblíže Kleines a Grosses Tragl), Solná Komora, Grimming, v dálce na JZ Schladmingské Taury, Ennstal, Dachstein.
 

Nebezpečí

Na této túře potákte několik strmějších úseků, po značené AV trase (značeno černým puntíkem), které jsou vhodné spíš pro zkušenější horské turisty.
 

Jídlo

Na náhorní plošině almu najdete cestou několik možností občerstvení např. v hotelu Alpenrose, restauraci hotelu Kirchenwirt.
 

Zajímavosti

Tauplitzalm je oblíbeným výletním místem ve štýrské části Solné Komory. V letní sezoně při hezkém počasí je tu až přelidněno. O přísun turistů se starají lanovka z Tauplitzu a mýtná silnice z Bad Mitterndorfu.

Hlavním lákadlem je 6-Seen-Wanderung – lehká turistická trasa obcházející šest průzračných ledovcových jezer poblíž almu. Abych ale neodradila milovníky liduprázdných hor – valná většina turistů zůstává na almu a jen minimum lidí se vypraví na okolní kopce.

Alternativní trasou může být výstupu na Groβes Tragl (2 184 m n. m.), Traweng (1 981 m n. m.) a Lawinenstein (1 965 m n. m.) už potkáte jen pár lidí a užijete si krásné kruhové výhledy na Totes Gebirge, Ennstal a Solnou Komoru. Jde o krásný výstup od chat nad Steiersee, cesta vede nejdřív travnatým traversem a pak přes typickou krajinu Totes Gebirge. Užijete si škrapů, sněhových jam, přelézání skalek. Závěrečný travnatý výstup ke kříži je pak už jen třešnička na dortu. Na cestě není možnost občerstvení, prameny jsou v létě vyschlé – vodu s sebou.

Vloženo: 28. 09. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora