NaTreku.cz

Trek v jižní části Totes Gebirge s výstupem na Almkogel

Pohoří, oblast / Stát

Totes Gebirge / Rakousko

Roční období

Jaro

17. 06. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1431 m

↓ 1431 m

Délka

21.4 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2106 m n.m.

min. 917 m n.m.

Turistická mapa Totes Gebirge

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1431 m
Sklesané metry: 1431 m

Užitečné informace

  1. Na Almkogel se dá jít i od severu, od Hinterstoderu, popsáno dříve Natreku.

Okružní trek na horu Almkogel v Totes Gebirge

Nástupní místo

Bezplatné parkoviště asi 2 km za městem Tauplitz, směr Gnanitz Alm.

Popis treku

Přijíždím autem do Tauplitzu, lyžařského střediska v jižní části pohoří Totes Gebirge (Mrtvé hory). Po úzké asfaltce odbočuju směr Gnanitz Alm. Auto nechávám na malém parkovišti u Tauplitzer Wasserfall. Vodopád si ale nechávám na konec cesty a už po svých pokračuju po značené turistické trase nahoru směrem na Leistalm.

Vycházím z cca 1000 m.n.m, sedlo Riesen Höhe před almem je asi v 1600 m. Bukový les v dolní části střídají smrky a modříny. U malé lovecké chaty pod kopcem Rosskogel se krajina začíná pomalu otevírat na louky a pastviny. Za zády mám mohutný Grimming v údolí Ennstal a dvě menší skalky Gwendlingstein a Hechlstein. Asi po hodině a půl jsem v sedle a po chvíli odpočinku sestupuju k jezeru Schwarzensee. Ještě začátkem června tu ležel sníh, teď tu rozkvétají trsy růžových primulek, sedmikrásky a drobné modré hořečky.

Od jezera je to pár set metrů po horských loukách k chatkám Leistalmu. Nad Leistalmem dominují dvě skoro stejně vysoké stěny – Grubstein a Gamspitz, obě už mají přes 2000 m. Za terénní vlnkou je rozcestník – doleva směrem na Hinterstoder, doprava na vrchol Rosskogelu. Já pokračuju rovně k almu Interhütten, široké louce protkané potůčky, jezírky a mokřady. Tady už vidím Almkogel (2116 m), oblý vrchol, na který se chystám vystoupit. K vrcholu odbočuje stezka lesem a posléze klečí. Nohy trochu protestují, ale vrchol je na dohled, tak zatnu zuby a stoupám. V rýně pár set metrů pod vrcholem jsou ještě zbytky sněhu, proplétám se klečí a chystám se na závěrečné metry stoupání ke kříži. A pak to přijde – vynoříte se z kleče a asi ani ten nejslušnější turista se tady neubrání obdivnému: No ty vole… :-) Stojíte v sedle a před sebou máte Velehory. Tisícimetrový sráz dolů do údolí Hinterstoderu a proti vám hradba hlavního hřebene Totes Gebirge.

Hory, z nich většina má přes 2000 m.n.m, se zvedají kilometr nad údolí. Západním směrem ještě oblé vrcholky Grosses Tragl, východně pak už ostré štíty desítek hor až k nejvyššímu Grosser Priel (2515 m), špičatému Spitzmaueru a menšímu bráchovi Kleiner Priel na východě. Vrcholy, ještě pokryté sněhem, se střídavě ztrácejí v dramaticky černých mracích, aby se se po chvíli vynořily v ostrém slunci a užily si svoji chvíli „in the spotlight“. Nádhera. Když se dostatek vynadívám na štíty a špice, přesunu pozornost k bílým vápencovým věžičkám pode mnou. Tady vede z Hinterstoderu okružní trasa Dolomitensteig, lehká půldenka s krásnými výhledy.

Posledních pár desítek metrů stoupání a stojím u kříže. Na druhé straně je výhled na další dvoutisícovky Hirscheck a ještě o tři sta metrů vyšší Hochmölbing. Na vrcholu dlouho nevydržím, studenému větru se neschovám ani za malými skalkami a tak po chvíli sestupuju zpět na alm. Z Interhütten pak klesám do údolí potoka Grimming. Potok se dravě prodírá úzkým kaňonem a tvoří vodopády a vodní kaskády. Pěšina vede podél potoka až ke Gnanitz Almu. Od almu se pak už po široké lesní cestě vracím k autu. Ještě krátká odbočka ke starému mlýnu, bohužel bez kola, a vodopádu Tauplitzer Wasserfall, kde jsou vlastně vodopády hned dva. Zpátky na parkoviště je to pak už jen pár set metrů.
 

Náročnost

Pěkný vyhlídkový trek po značených turistických trasách. Střední obtížnost, bez nebezpečných úseků. Celou cestu se jde po horských stezkách a chodnících. Klasický alpský choďák. Nějaké převýšení na trase je, proto se určitě hodí dobrá kondice.
 

Dostupnost vody

Vodu možno doplnit z potoků na několika místech po cestě.
 

Možnosti přespání

Na almech by se nemělo volně tábořit, jedná se o chráněnnou oblast. Zřejmě po domluvě možnost přespání i na chatách na almech. Dostatek ubytování v údolí.
 

Vrcholy

Výstup na Almkogel, výhledy na Grimming, Totes Gebirge a Ennstal
 

Nebezpečí

Trasa vede po značených turistických trasách, nebezpečí nehrozí. V létě je nutné si dát pozor na bouřky.
 

Jídlo

Jídlo s sebou, občerstvení možné na almech (samoobsluha nápoje + kasička).
 

Vloženo: 29. 06. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora