NaTreku.cz

Trek od jezera O'Higgins v Chile k jezeru Desierto v Argentíně

Pohoří, oblast / Stát

Andy / Chile

Roční období

Zima

02. 01. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 718 m

↓ 500 m

Délka

20.4 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 721 m n.m.

min. 264 m n.m.

Turistická mapa parku Bernardo O'Higgins

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 718 m
Sklesané metry: 500 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - minimální

Zadními vrátky do Argentíny

Nástupní místo

Trek začíná buď u kempu Camping Estancia Santa Teresita v Candelario Mancilla, nebo v přístavišti Embarcadero Sofanor Mancilla. Záleží jestli půjdete z jihu nebo ze severu.
 

Popis treku

Den před trekem, jsme měli zamluvená místa v menší ze dvou lodí, které pendlují po Lago O'Higgins. Přespali jsme ve Villa O'Higgins a minibusem jsem přejeli k molu v Puerto Bahamondes. Třešničkou na dortu mělo být doplutí k ledovci O'Higgins, ale... Počasí tomu tak nechtělo a tak zhruba po hodině a půl plavby jsme se dostali do dvoumetrových vln a po dvou pokusech o jeho překonání jsme byli nuceni vzdát se ledovce a přistát v klidné zátoce a vyčkat vlídnějšího počasí. (Větší část ceny nám byla vrácena).

Díky tomu jsme se dostali do míst s fantastickým výhledem na jezero O'Higgins i s možností koupání. Navíc jsme viděli stádo divokých krav. Ale nazpět k treku. Po asi pěti hodinách jsme se znovu nalodili a po znatelně klidnější hladině jsme se dostali přes jezero k molu v Embardero Sofanor Mancilla. Odtud jsme se vydali pěšky do cirka 300 metrů vzdáleného kempu.

Druhý den před osmou hodinou jsme odevzdali velké batohy v kempu a rozdělili se na dve skupiny, celopěší a částečně motorizovanou. Batohy cestovaly ve třetí skupině, motorizovaně-koňské. Počasí nám přálo, nepřálo. Nefoukalo, ale vytrvale pršelo. První zastávkou po několika stech metrech byla chilská celnice. Po nutné administrativě jsme pokračovali po kamenité cestě vzhůru do sedla.

Celá chilská strana je sjízdná kolmo i vozmo. Po čtyřech hodinách respektivě jedné hodině v závislosti na skupině jsme se všichni sešli v sedle na hranici mezi Chile a Argentinou. Počasí se na nás konečně zase usmálo, cesta dál ale už jen pěškobusem, a to i pro cyklisty.

Posledních 6-8 kilometrů (i místní zdroje se rozcházejí) nám zabralo 3 hodiny. Terén se často měnil z pohodlné lesní pěšiny na zdlouhavé rozbahněné pasáže, jindy na kamenité úseky a mnohokrát jsme přelézali ríčky po spadených mokrých kládách. Jinak to byla procházka bez fyzicky náročných úseků. Nakonec jsme spadli k Lago Desierto k argentinské celnici, prošli nutnou administrativou a počkali si na batohy. O půl šesté dorazil odvoz, katamarán, který nás převezl do Muelle de embarque, Lago del Desierto. Tam na nás čekal objednaný minibus, který nás dopravil do finalní destinace - El Chaltén.
 

Náročnost

Celý trek s dopravou z civilizace a do civilizace je fyzicky, logisticky a vcelku i finančně náročný. Počasí je kritickým faktorem ať už přímo na trase treku, nebo při dopravě na nástupní místo nebo z cílového místa. Větší část treku vede po kamenné horské cestě pro lehké teréní automobily, menší část vede po lesní pěšině s bahnitými úseky, šikmými a strmějšími pasážemi. Zde také několikrát překonává horské říčky.
 

Dostupnost vody

Na trase lze doplnit vodu na celnicích a z frekventovaných horských potoků a říček. My jsme nabrali vodu v Villa O'Higgins a v kempu Camping Estancia Santa Teresita. Dohromady jsme nesli 3,5 litru pro dvě osoby.
 

Možnosti přespání

V Candelario Mancilla je možné přespat v kempu Camping Estancia Santa Teresita ve stanu, ve stodole nebo v rozestavěném dřevěném domě. Dále je možné přespat na divoko podél trasy treku, ačkoli to může být oficiálně zakázáno. Camping Estancia Santa Teresita je ve skutečnosti obyčejný statek a rodiny, které tam bydlí si přividělávají službami turistům. Dopředu zapomeňte na jakékoli pohodlí. Je zde suchý záchod a pokud včas rozdělají oheň, i docela teplá sprcha.

Je možné si objednat teplé jídlo, ale to jedině dopředu. Dále je možné si objednat převoz batohů přes sedlo na koních. Cena za koně je 40 000 CLP, kůň unese tři kusy a za každý kus je cena 10 000 CLP. Navíc je možné sjednat si odvoz až do sedla. Cena je 10 000 CLP na osobu. Ceny berte s rezervou, protože jsem neviděl žádný oficiální ceník.
 

Vrcholy

Na trase treku nejsou žádné vrcholy. Nejvyšší bod je sedlo na hranici mezi Chile a Argentínou. V úvodní a finální fázi treku je dobrý výhled na Lago O'Higgins a Lago Desierto.
 

Nebezpečí

Přestože trasa treku se nachází v malé nadmořské výšce, panuje zde horské klima. Proto platí standardní nebezpečí při pobytu a pohybu ve v horském terénu a při pohybu v náročném lesním terénu.
 

Jídlo

Ačkoli je možné si objednat jídlo v kempu, zde platí: vlastní jídlo dopředu nakoupené!!! Snídaně i večeře byli sice moc dobré, ale před dlouhým trekem byly porce moc malé.
 

Vloženo: 22. 01. 2020
Autor:
Drapis
Profil autora