NaTreku.cz

Pohodový trek přes horu Bremstein v Seckauských Taurách

Pohoří, oblast / Stát

Seckauské Taury / Rakousko

Roční období

Podzim

24. 09. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 693 m

↓ 693 m

Délka

9.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1846 m n.m.

min. 1283 m n.m.

Turistická mapa Seckauských Taur

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 693 m
Sklesané metry: 693 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Výstup na vyhlídkovou horu Bremstein v Rakousku

Nástupní místo

Travnaté parkoviště u na konci lesní cesty, která vede z obce Wasserleith.
 

Popis treku

Při večerním příjezdu do hor nás nemile překvapila závora asi 1 km od chat Untere Bodenhütte na polní cestě. Při předchozí návštěvě jsme parkovali právě u těchto chat. Plán nám to však příliš nezkomplikovalo. Na místě jsme byli jediní a tak jsme si užili pohodlný spánek v kufru našeho auta.

Ráno jsme vyrazili po cestě a došli jsme nejprve k chalupám. Dál jsme pokračovali podél potoka a začali jsme přeci jen trošku více stoupat. Široká cesta nás přivedla až do sedla pod horu Bremstein. Zde jsme ji opustil a po stezce vystoupali na horu. Nejprve po louce, poté mezi kosodřevinou. Hora Bremstein je skvělá vyhlídková hora. Výhledy na Seckauské Taury nebo Severní vápencové Alpy jsou skvělé. Po delším odpočinku jsme pokračovali po širokém hřebeni k hoře Mitterkogel.

Cesta vede po širokém hřebeni až ke křížku Antonikreutz. Zde jsme opustili značenou trasu a pokračovali dál k hoře Mitterkogel. Značená cesta sice na ni nevede, ale stezka zde je. Po dalším odpočinku na vrcholu hory jsme začali klesat.

Opět nejprve po loukách, poté jsme již vstoupili do lesa. V sedle pod horou Speikbichl jsme opustili hřeben a volným terénem jsme sešli na širokou lesní cestu. Z ní jsme po nějaké době opět prudce sestoupili lesem na další lesní cestu. To jsme již viděli pod námi parkoviště, které již bylo plné aut. Poslední zkrácení trasy bylo asi nejnáročnější, svah byl plný kamenů. Nakonec jsme se úspěšně napojili na cestu v údolí a vrátili se zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet v nižší části Seckauských Taur. Drtivá většina cesty je vedena po širokých cestách nebo horských stezkách. Převýšení na poměry Alp je poměrně malé. Nejsou zde žádná prudká stoupání. My jsme si sestup trošku ztížili tím, že jsme poslední úsek zkrátili volným terénem. Což nebylo úplně příjemné a pohodlné, ale ušetřili jsme si cca. 2,5 km cesty k parkovišti. Trasa je ideální i pro trošku zdatnější děti nebo psy.
 

Dostupnost vody

Cestou do sedla pod horou Bremstein je několik potoků, ze kterých jsme i my doplňovali vodu. Dál na hřebeni není nic. Další voda byla až během sestupu v lese. Měli jsme sebou 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Po večerním příjezdu k závoře jsme noc strávili v autě.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na dva vrcholy - Bremstein 1 868 m n.m. a Mitterkogel 1 847 m n.m. Obě hory nabízí skvělé výhledy na Seckauské Taury, Severní vápencové Alpy. My jsme měli dobrou viditelnost, takže jsme viděli i skoro 100 km vzdálený Schneeberg.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Většinou se jde po značené cestě. Z hory Mitterkogel vede do sedla pěšina, ale je zřetelná. Ze sedla jsme asi 3x sestoupili volným terénem. To byly prudké sestupy a místy i nepříjemné. Je možné je však obejít po lesních cestách. My jsme tak ušetřili čas a kilometry.
 

Jídlo

Na trase jsme nenarazili na chatu, kde by vařili. Proto je nutné mít vlastní zásoby.

Vloženo: 26. 09. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora