NaTreku.cz

Trek v západní části Seckauských Taur

Pohoří, oblast / Stát

Seckauské Taury / Rakousko

Roční období

Jaro

27. 05. 2017

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1489 m

↓ 1489 m

Délka

15.8 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 2231 m n.m.

min. 1099 m n.m.

Turistická mapa Seckauské Taury

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1489 m
Sklesané metry: 1489 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti- ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost -malá

Výstup na hory Geier Kogel a Sonntags Kogel v Nízkých Taurách

Nástupní místo

Hostinec Braun v údolí Triebental na začátku značené cesty č. 948. Odbočka do údolí je u hostince Brodjäjger na silnici vedoucí z města Trieben do střediska Hohentauern.
 

Popis treku

Trek v Sekauských Taurách jsme začali ráno u hostince Braun v údolí Triebental. Auto jsme zaparkovali přímo u hostince (foto) a vyrazili jsme po značené cestě do hor. Cesta vede nejprve po loukách a později lesem stále vzhůru směrem k hoře Geier Kogel. V horní části údolí se začínají otevírat výhledy na okolní kopce a tak je výstup příjemnější. Na konci údolí jsme doplnili vodu z potůčku a vystoupali jsme velmi prudce do sedla Wirtstörl. (foto) Odtud jsme pokračovali v prudkém výstupu po hraně hory na její hřeben. Zde se začaly otevírat výhledy na sousední Rottenmannské Taury. Nakonec jsme bez problémů vystoupali na hřeben a došli jsme na vrchol hory Geier Kogel. Zde jsme si pořádně odpočinuli a kochali se výhledy jak na Rottenmannské Taury, (foto) tak i na Seckauské Taury a Ennstálské Taury. Byl vidět dokonce i Dachstein.

Po odpočinku jsme sestoupili z hory a pokračovali po hřebínku na horu Sonntags Kogel. Výstup byl opět poměrně prudký, ale nebyl tak dlouhý. Z vrcholu hory Sonntags Kogel (foto) jsme nejprve trošku prudce, poté již bez problémů sestoupili po chodníčku do sedla Trieben Törl. Zde jsme nakonec zavrhli výstup na horu Gr. Griessstein. (foto) Je to dalších 400 metrů převýšení a síly již ubývaly. Proto jsme se vydali ze sedla po stezce do údolí. Sestup je příjemný, není prudký a brzy jsme se napojili na širokou lesní cestu. Po ní jsme pokračovali v sestupu do údolí. (foto) V jedné části jsme odbočili na lesní stezku, kterou jsme si zkrátili sestup. Po opětovném napojení na širokou cestu jsme sestoupili až do údolí k silnici. Poté nás čekaly asi ještě 2 kilometry po silnici k autu. A pak již návrat do vlasti.

Tip na výlet

Seckauské Taury jsou krásné opuštěné pohoří a nabízí tak klid a skvělé výhledy. Výstup na nejvyšší vrchol Seckauských Taur najdete i na našem webu - Výstup na horu Geierhaupt
 

Náročnost

Technicky nenáročný, ale poměrně dlouhý přechod západní části Seckauských Taur. Výstupy na hory jsou poměrně prudké a je dobré mít dobrou kondičku, aby člověk moc netrpěl. Naopak sestup do údolí je příjemně pozvolný. Na trase nejsou žádná exponovaná místa. Trek je vhodný jak pro děti školního věku, tak pro psy.
 

Dostupnost vody

Vodu jsme nabírali v horní části údolí nad salašemi Kälberhütte během výstupu na horu Geier Kogel v malém potůčku. Další vodu jsme nabrali až po sestupu ze sedla Trieben Törl, kde je další potok.
 

Možnosti přespání

Do hor jsme přijeli pozdě v noci. Proto jsme přespali u auta ve spacácích na jedné lesní cestě, která odbočovala z hlavní silnice. Ráno jsme poté dojeli asi 1 kilometr k nástupnímu místu.
 

Vrcholy

Z vrcholů Geier Kogel 2 231 m n. m. i Sonntags Kogel 2 229 m n. m. jsou úžasné výhledy na sousední Rottenmannské Taury s horou Gr. Bössenstein. Dále jsou vidět Ennstálské Alpy a západní část Seckauských Taur. Vidět byl i vzdálenější Dachstein.
 

Nebezpečí

Na trase nejsou žádné nebezpečné úseky. Velmi prudký je jen výstup z horského údolí do sedla Wirtstörl. Další lehce náročnější úsek je začátek sestupu z hory Sonntags Kogel, který je také prudký. Ale při opatrné chůzi nehrozí žádné nebezpečí.

Vybavení

Pro trek v západní části Seckauských Taur stačí klasické vybavení - pevné boty, funkční oblečení včetně bundy proti dešti. Praktické jsou také teleskopické hole. Ušetří Vaše kolena.

 

Jídlo

Veškeré zásoby jídla jsme měli sebou, stačila nám studená strava. Jinak je možné občerstvit se na začátku nebo konci treku v hostinci Braun v údolí Triebental.
 

Vloženo: 28. 05. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora