NaTreku.cz

Okružní trek v Radstadtských Taurech s výstupem na Grosser Pleisslingkeil a Glöcknerin

Pohoří, oblast / Stát

Radstatské Taury / Rakousko

Roční období

Léto

24. 07. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1203 m

↓ 1202 m

Délka

12.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2441 m n.m.

min. 1631 m n.m.

Turistická mapa Radstatských Taur

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1203 m
Sklesané metry: 1202 m

Trek přes hory Groβer Pleiβlingkeil a Glöcknerin v Radstatských Taurách

Nástupní místo

Bezplatné parkoviště u mládežnické ubytovny Felseralm. Vede sem silnička, která odbočuje z hlavní silnice cca 2 km před Obertauern ve směru z Radstadtu.
 

Popis treku

Obertauern je lyžařské středisko, které v létě trochu připomíná město duchů. Apartmány jsou prázdné, většina obchodů v centru zavřená, městem se prohánějí motorkáři směřující do Lungau. Letní provoz mají jen dvě lanovky pod Seekarspitze na Hochalm, kde se dá se projít mezi jezery a pastvinami zpět do Obertauern.

Protější hřeben s vrcholy Gamsleitenspitze, Zehnerkarspitze, Glöcknerin a Groβer Pleiβlingkeil je méně navštěvovaný a je možné ho přejít po značených turistických trasách. Celý okruh z Obertauern trvá cca 8 – 9 hodin, dá se ale rozdělit na dvě části pomocí spojnice mezi Glöcknerin a Wildsee. Autem vyjíždím na Felseralm k velké chatě mládežnické ubytovny v cca 1600 m. Parkoviště pro Tagesgäste je vpravo za závorou a je bezplatné.

Přímo u chaty je rozcestník, trasa na Glöcknerin je značená červeně (střední obtížnost). Pěšina míří do modřínového lesa nad chatu a začíná strmě stoupat. Asi po hodině se dostávám nad úroveň lesa k jezeru Wildsee (cca 1900 m). Od jezera se zvedají svahy Predigstuhlu, Glöcknerin a Vordere Groβwandspitze se zářícím stříbrným křížem. Obcházím jezero zprava a dál mírně stoupám přes travnaté pastviny a drobné skalky směrem k Südwiener Hütte (mimo trasu).

Nade mnou se tyčí stěny Vordere a Hintere Groβwandspitze a Groβer Pleiβlingkeilu. Mezi skalkami se pasou krávy, padající kamení prozradí kamzíka a dokonce zahlédnu i jednoho sviště. Po další hodině přicházím k rozcestníku Hengst (2076 m) a vydávám se doleva na Groβer Pleiβlingkeil. Tady už nabírám výškové metry rychleji. Mezi Kleiner a Groβer Pleiβlingkeilem přecházím kamenné moře a ve stěně vidím travers, který mě dovede na vrchol.

Travers pozvolna stoupá po štěrkové pěšině, občas se musí překročit větší kámen, nebo obejít skalka, ale nic exponovaného. Za půl hodinu jsem na vedlejším vrcholu Groβer Pleiβlingkeil (2501 m). Kříž tady není, jen pyramida z kamenů, ale výhledy ohromují – západním směrem je Mosermandl a Faulkogel, severním Steinfeldspitze a za ní údolí Ennstal, Dachstein se napůl skrývá v mraku, východně Schladmingské Taury s blízkými vrcholky Lungauer a Steierische Kalkspitze, ale je vidět i nejvyšší Hochgolling, jižně pak masiv Hochfeind a Weiβeck.

Po chvíli opouštím vrchol a směřuji dolů. První metry jsou poměrně strmé, štěrk nepříjemně klouže a tak vytahuju hole na podporu. Dál už ale následuje bezproblémový travers k sedlu pod Hintere Groβwandspitze, kde málem minu odbočku na Glöcknerin. Pomůcka - odbočka je tam, kde se mění podloží z vápence na blýskavý kámen, snad břidlici, který ve slunci svítí.

Podél hřebínku přecházím k rozcestí pod Glöcknerin. Otáčím se zpět k Pleiβlingkeilu, z tohoto pohledu má krásně zvrásněnou jižní stěnu. Nalevo pode mnou se modrá Wildsee, vpravo dole je padák do údolí. Na vrchol Glöcknerin je to už jen pár metrů. Potkávám tu lidi, kteří přišli od Wildsee, je to zřejmě oblíbená trasa. Většina z nich se pak vrací stejnou cestou dolů.

Na vrcholu Glöcknerin je dřevěný kříž udávající výšku 2 433 m n.m. Chvíli odpočívám a obdivuju výhledy na další kopce nad Obertauern – Predigstuhl, Zehnerkarspitze a Gamsleitenspitze. Kdo chce, může pokračovat po značené trase dál. Predigstuhl se obchází zprava travnatým traversem, následuje stoupák na Zehnerkarspitze a pak pod vrškem Gamspitzl k oválné retenční nádrži u lanovek. Odtud už vede dolů do Obertauern široká štěrková cesta. Já se vracím do sedla a sestupuju zpět k Wildsee. Sestup je rychlý, asi za čtyřicet minut jsem u jezera a za další půlhodinu u auta na Felseralmu.
 

Náročnost

Krásný alpský trek po značené AV trase s proměnlivou krajinou - alpské louky, kamenná moře, traversy, hřebínky. Obtížnost značena střední. Technicky není náročná, i převýšení je celkem v pohodě.
 

Dostupnost vody

Vodu je nutné mít s sebou. Kousek mimo trasu chata Südwienerhütte, kde je možné případně doplnit tekutiny.
 

Možnosti přespání

Možnosti ubytování jsou v údolí nebo v horském sedle Obertauern.
 

Vrcholy

Výstup na Groβer Pleiβlingkeil (2501 m) a Glöcknerin (2433 m). Skvělé výhledy jsou na Mosermandl, Dachstein, Schladmingské Taury, Hochfeind, Weisseck a další.
 

Nebezpečí

Středně obtížná trasa, po značených stezkách. Není zde žádný exponovaný úsek. Musí se občas přejít kamenné pole. Asi nejnáročnější je sestup z hory Groβer Pleiβlingkeil, kdy se jde v kamenitém terénu, který slušně podkluzuje. Jinak se jedná o klasickou alpskou túru.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata. Proto je nutné mít jídlo s sebou. Kousek mimo trasy je horská chata Südwiener Hütte.

Vloženo: 11. 08. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora