NaTreku.cz

Výstup na Weißeck, nejvyšší horu Radstatských Taur

Pohoří, oblast / Stát

Radstatské Taury / Rakousko

Roční období

Podzim

28. 09. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1168 m

↓ 1168 m

Délka

11.2 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2711 m n.m.

min. 1663 m n.m.

Turistická mapa Radstatských Taur

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1168 m
Sklesané metry: 1168 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s dobrou kondičkou)
  3. Přelidněnost - malá, v letní sezoně zde je určitě více turistů, ale pořád to nejsou davy jako např. v Tatrách

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO (školního věku s dobrou kondičkou)
  3. Přelidněnost - malá, v letní sezoně zde je určitě více turistů, ale pořád to nejsou davy jako např. v Tatrách

Vysokohorská turistika z údolí Riedingtal na horu Weißeck v Nízkých Taurách

Nástupní místo

Konec asfaltové silnice v údolí Riedingtal. Parkoviště u chaty König Alm na konci mýtné cesty, ta začíná za obcí Wald (za auto se v září 2018 platilo 8 Euro).
 

Popis treku

K mýtné bráně do doliny Riedingtal jsme přijeli kolem půlnoci a trošku podle očekávání závora byla nahoře a tak jsme vjeli do doliny bez placení. Dojeli jsme až těsně k chatě König Alm a u silnice jsme přespali ve stanu. Ráno jsme dojeli na parkoviště u chaty König Alm a odtud vyrazili po značené cestě (červená) na horu Weißeck.

Nejprve jsme šli po široké cestě až k salaším Zauner Alm. Zde jsme odbočili doleva a začali stoupat po vyšlapané stezce (foto). Cesta vede mezi posledními stromy, ale brzy jsme již byli v otevřené krajině a mohli si tak vychutnávat výhledy především na hory Mosremandl a Faulkogel. Stezka se stále klikatila vzhůru podel několika potůčků. Nakonec jsme došli k jezírku Boarnlacke. Výhledy od jezera na Radstatské Taury jsou krásné a tak jsme si u jezera chvilku odpočinuli. Stejně jsme nikam nespěchali.

Po poctivém odpočinku jsme pokračovali po cestě do sedla Riedingscharte. Zde se napojuje cesta i z druhého údolí. Dál jsme postupovali stezkou po hraně hory. V horní části je cesta více kamenitá, v jednom krátkém úseku je i malá skalka (foto), ale ke zdolání tohoto místa jsme nepotřebovali ani ruce. Výhledy po celou dobu jsou fantastické na všechny strany. Na vrcholu nás přivítal nezbytný vrcholový kříž.

Po odpočinku jsme se vydali zpět stejnou cestou. Nechyběl opět odpočinek u jezera Boarnlacke. Nakonec jsme se vrátili zpět na chatu König Alm. Zde jsme si dali pivo a dobrou polévku. Po domluvě s majitelem chaty (naši brilantní němčinu jsme doplňovali rukama a nohama a nejčastěji jsme použiívali JA, SUPER a DANKE) jsme si tentokrát postavili stan na louce nad chatou a strávili zde druhou noc.
 

Náročnost

Vzhledem k tomu, že je možné autem vyjet do výšky cca 1 650 m n.m. není celkové převýšení nijak drastické. Naopak stoupání je většinou velmi pozvolné, nejsou zde žádné prudké úseky. Jde se po klasických horských stezkách, jen v nejvyšších partiích je cesta více kamenitá a v jednem úseku se jde po malé skalce. Není ale potřeba ani použít ruce. Výstup je technicky velmi snadný. Trasu bez problémů zvládnou i psíci (potkali jsme na vrcholu), děti školního věku s trošku slušnou kondičkou také nebudou mít problém.
 

Dostupnost vody

V první části výstupu je po cestě spousta malých potůčků, ze kterých je možné dobrat vodu. Tyto potůčky jsou až k jezeru Boarnlacke. Poslední malý pramen je v sedle Rieding Scharte pod horou Weißeck. My jsme měli 1,5 vody + 1 plech piva a stačilo to.
 

Možnosti přespání

První noc jsme strávili vedle silnice vedoucí k chatě König Alm. Druhou noc na louce nad chatou. To jsme si domluvili s majitelem chaty. Jinak je spaní v údolí Riedingtal oficiálně zakázané.
 

Vrcholy

Vrchol Weißeck 2 711 m n.m. nabízí neuvěřitelný kruhový výhled. Jsou vidět Schladmigské Taury (foto), Dachstein, Hochkönig, Vysoké Taury včetně Großglockneru. My měli štěstí a byly vidět i Julské Alpy.
 

Nebezpečí

Cesta na vrchol hory Weißeck vede většinou po klasických horských chodnících. Žádný problém tedy po cestě není. Horní část hory je více kamenitá (foto), je zde i jeden velmi krátký úsek vedoucí po skalce, ale ke zdolání tohoto místa skoro ani nepotřebujete oporu rukou. Celkově se jedná o bezpečnou cestu bez exponovaných míst.
 

Vybavení

Pro výstup na horu Weißeck stačí standartní vybavení do hor. Kvalitní funkční prádlo, bunda proti dešti nebo větru a kvalitní kotníkové boty. Hodí se i trekové hole.
 

Jídlo

Občerstvení je možné na chatě König Alm na začátku nebo konci výstupu. Chata však není vždy otevřená. My měli štěstí a tak jsme si po návratu dali na chatě pivo a výbornou polévku. Během výstupu jsme měli studenou stravu. Salám, sýr atd. Samozřejmě nějaké ty sladkosti na dodání energie.
 

Zajímavosti

Pro výstup na Weißeck jsme si vybrali údolí Riedingtal. Vjezd do údolí je po mýtné silnici. Mýtná závora je kousek nad vesnicí Wald. Osobní auto je zpoplatněno 8 Euro. My jsme přijeli v noci a neplatili jsme nic, závora byla otevřená. Neplatili jsme ani při výjezdu. V letní sezoně je možné dojet autem jen k malé přehradě, mimo letní prázdniny až k chatě König Alm. Toto údolí je přírodním parkem. Proto je zde zakázané kempovat. My jsme zde byli mimo sezonu, proto nikomu nevadilo, že jsme jednu noc přespali vedle auta u silnice. Druhou noc jsme si domluvili spaní na louce nad chatou König Alm (majitel je velmi přátelský). Více o údolí Riedingtal najdete zde.

Vloženo: 30. 09. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora