NaTreku.cz

Trek na vyhlídkovou horu Reidling v Totes Gebirge

Pohoří, oblast / Stát

Totes Gebirge / Rakousko

Roční období

Jaro

09. 06. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1140 m

↓ 1140 m

Délka

16.1 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1909 m n.m.

min. 1138 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1140 m
Sklesané metry: 1140 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trošku s kondičkou
  3. Přelidněnost -malá

Okružní vht turistika v oblasti Warschneckgruppe

Nástupní místo

Trek začíná na lesním parkovišti Schönmoos. Na parkoviště vede úzká asfaltka a později šotolinová cesta z města Wörschach. To leží na linici mezi městy Liezen a Schladming.
 

Popis treku

Od lesního parkoviště (foto) Schönmoos jsme se vydali po značené cestě. Ta vedla chvíli po široké polní cestě, ale brzy jsme zabočili na lesní stezku. Po ní jsme začali prudce stoupat. Několikrát jsme překročili širokou lesní cestu, část výstupu vedla i po ní. U salaší pod horou Hoch-Tausing jsme cestu definitivně opustili a odbočili jsme na úzkou stezku a začali jsme velmi prudce stoupat. Zde jsme překonali nejnáročnější část treku.

Na konci stoupání se nachází pramen (foto), což bylo příjemné osvěžení. Dostali jsme se do krásné krajiny, kde se střídaly stromy, louky a skály. Zde se jde již téměř po rovině. Po čase jsme se stočili doleva a pokračovali jsme po značené cestě. Dostali jsme se k potoku Goldbach a poté na louky u chaty Liezener Hütte. Zde jsme opustili značenou cestu a po vyšlapaném chodníku vystoupali mezi kosodřevinou na vrchol hory Reidling 1 909 m n..m.

Výhledy jsou skvělé (foto), jen se začala rychle blížit bouřka. Proto jsme se na vrcholu dlouho nezdrželi a sestoupili jsme zpět k chatě Liezener Hüte. Pokračovali jsme horským údolím k salaším a chatě Hochmölbing Hütte. Zde jsme nakonec strávili nějakou dobu, neboť nás dostihl déšť. Poté jsme pokračovali dál po značené cestě. Nejprve jsme mírně vystoupali a poté se cesta prudce stočila a začali jsme klesat zpět do údolí. Napojili jsme se na širokou cestu. Po ní jsme sešli k salaším (foto), kde jsme ráno odbočili během výstupu. Poté jsme se stejnou cestou, jakou vedl výstup, vrátili zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Technicky nenáročný trek v krásné přírodě alpského pohoří Totes Gebirge. Celou dobu se jde po značených cestách, jen výstup na horu Reidling není oficiálně označen. Vede sem však vyšlapaná stezka. Většinou se jde po širokých cestách. Prudší výstup po stezce je jen ve střední části, při stoupání na náhorní plošinu. Trasu bez problémů můžou absolvovat i psíci.
 

Dostupnost vody

Vody je po cestě poměrně hodně, takže nemusíte mít velké zásoby. Prameny se nacházejí po prudkém výstupu na náhorní plošinu. Další možnost je voda na chatách Liezener Hütte a Hochmölbinghütte. I během sestupu je možné doplnit vodu u salaší.
 

Možnosti přespání

Na trase jsou dvě chaty - Liezener Hütte a Hochmölbing Hütte. Obě nabízejí možnost přespání. Chata Liezener Hütte je však samooblsužná, takže je nutné spaní rezervovat předem a vyzvednout si klíče ve městě Liezen. Samozřejmě je možné spát kdekoliv ve stanu.
 

Vrcholy

Z vrcholu Reidling 1 909 m. n.m. se otevírají skvělé výhledy na okolní hory - Totes Gebirge, Dachstein, Schladmingské Taury a další.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Prudké stoupání je k pramenu Fiedlbrunn, ale vše je po stezce. V našem případě tak byly jediným nebezpečím bouřky, které nás provázely celou dobu. Úkryt nám poskytly chaty po cestě. A také pozor na hady. Jedna obrovská zmije nás až syčenim upozornila na svoji přítomnost.
 

Vybavení

Pro tento trek stačí klasické vybavení do hor. Pevné kotníkové boty, nepromokavá bunda nebo nějaká pláštěnka. Dobré jsou trekové hole.
 

Jídlo

Občerstvení je možné jen na chatě Hochmölbinghütte. Vyzkoušeli jsme polévku a byla výborná.
 

Tip na výlet

Krajina pohoří Totes Gebirge je velmi rozmanitá. Od lesnatých částí po čistě skalní svět. Nejvyšší partie hor dávají tomuto pohoří svůj název. Krajina je zde bez vegetace, jen skála. Přechod hlavní části pohoří Totes Gebirge naleznete i na našem webu - Přechod pohoří Totes Gebirge.
 

Vloženo: 13. 06. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora