NaTreku.cz

Trek v pohoří Türnitzer Alpen s výstupem na horu Türnitzer Höger

Pohoří, oblast / Stát

Türnitzer Alpen / Rakousko

Roční období

Jaro

30. 04. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1269 m

↓ 1383 m

Délka

16.6 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1372 m n.m.

min. 453 m n.m.

Turistická mapa Türnitzské Alpy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1269 m
Sklesané metry: 1383 m

Užitečné informace

  1. Komu by trasa přišla moc dlouhá, může ji na několika místech zkrátit a sestoupit do údolí k Traisenu, kde jezdí bus a vlak zpět.

Užitečné informace

  1. Komu by trasa přišla moc dlouhá, může ji na několika místech zkrátit a sestoupit do údolí k Traisenu, kde jezdí bus a vlak zpět.

Jarní přechod v Türnitzkých Alpách

Nástupní místo

Obec Sankt Aegyd am Neuwalde, dostatek parkovacích míst.


 

Popis treku

Dvě hodiny jízdy od našich hranic začínají první Alpy. Nedosahují sice ještě závratných výšek, ale na dvoutisícovky z nich dohlédnete. Jednou z pěkných vyhlídkových tras je přechod z obce Sankt Aegyd am Neuwalde na kopec Türnitzer Höger.

Vyrážím brzy ráno z obce St. Aegyd. Městečko se vyhřívá v ranním slunci a nad ním září zasněžený masiv Gölleru. Od kostelíku Osterkircherl je to až kýčovitý pohled – barevné domečky, zelené stráně, bílé vrcholky hor a modré nebe. Kousek od kostelíka začíná Hans Wancura Steig, který mě serpentinami vyvede až na první alm Bürgeralpe. Wancura steig byl vyznačen v roce 1937 a kopíruje ho novější naučná stezka pro děti s přírodní tematikou. Bürgeralpe je rozlehlá pastvina v 1000 m. Otevřou se tu výhledy na další hory – nalevo od Gölleru je skalnatý Gippel, napravo pak hory u Mariazellu, Hochschwab, Dürnstein a Ötscher.

Pokračuji širokou cestou po almu k chatě Zdarsky Hütte. Za chatou odbočuju doleva do lesa. Mezi stromy je to ale jen kousek, po chvíli začínají další pastviny a zvedá se hrbolek Paulmauer (1248 m), první vrchol na cestě. Paulmauer vypadá od jihu nenápadně, ale když vystoupíte ke kříži, zatočí se vám hlava ze strmé stěny a hlubokého výhledu do údolí na druhé straně. Uvidíte tu široké panorama hor na jihozápadě s dominantním Ötscherem. Před ním na nižším Tirolerkogelu je možné rozeznat červenou střechu chaty Annaberger Haus. Z Paulmaueru je dobře vidět i na další část cesty směrem na sever – menší vrcholky Linsberg (1238 m) a Stadelberg (1226 m) a vyšší Türnitzer Höger (1372 m).

Po chvíli odpočinku klesám bukovým lesem na další louku a z ní zase lehce stoupám na Linsberg. Vrchol Linsbergu je zalesněný, starý rezavý kříž mezi stromy málem přehlédnu. Na strom tu někdo pověsil růženec a malou plastiku Madony s dítětem. Mezi Linsbergem a Stadelbergem je možné sestoupit pár desítek metrů k chatě Gschwendt Hütte. Za Stadelbergem vede cesta dolů na louku v asi 1100 m, Türnitzer Höger z ní vypadá jako obrovský krpál. Mám za sebou už okolo 800 výškových metrů a tak nohy trochu protestují. Pomalu stoupám nahoru mezi stromy a skalkami a konečně vidím chatu Türnitzer Hütte. Výstupu nelituji, od chaty je dokonalý kruhový výhled – na severu do nížin Dolního Rakouska, na jihu dvoutisícový Schneeberg, Raxy, Gippel, Göller, Hochschwab, Mariazellnerland, Ötscher. Chata je v provozu od o víkendech a volných dnech od května do října.

Když se ostatečně vynadívám a naberu trochu energie, loučím se s horami a sestupuju směrem k vesnici Furthof dole v údolí Traisenu. Začátek sestupu je dost strmý, hole se určitě hodí. Přes paseky je výhled na protější hřeben Mückenkogel (s vysílačem) – Hinteralm – Reisalpe. Níže už se jde lesní pěšinou a širokou Forststrasse podél potoka. V údolí jezdí autobus a vlak zpátky do St. Aegyd, nebo můžete zkusit stopovat a popovídat si s místními o kráse zdejších hor.
 

Náročnost

Vyhlídková trasa v blízkých Alpách, vedená po značených cestách. Převýšení je víc jek 1000 metrů, takže se hodí dobrá kondička. Nejnáročnější je výstup a sestup na horu Türnitzer Höger. Trasa je vhodná i pro děti a psy.
 

Dostupnost vody

Na trase je několik chat, kde je možné se občerstvit a doplnit tekutiny.
 

Možnosti přespání

V údolí je dostatek ubytovacích kapacit, přenocovat jde i na chatách.
 

Vrcholy

Výstup na vrcholy Paulmauer, Linsberg, Stadelberg a Türnitzer Höger. Výhledy na horské celky Schneeberg, Gippel, Göller, Mariazellnerland, Hochschwab, Gemeindealpe, Ötscher, Reisalpe.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, vede po značených trasách. 
 

Jídlo

Po cestě je několik chat nabízejících občerstvení např. Zdarsky Hütte neboTürnitzer Hütte, dole v údolí jsou hostince.
 

Vloženo: 14. 05. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora