NaTreku.cz

Odpočinkový trek přes Velký Kozí Hřbet na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

08. 04. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 340 m

↓ 429 m

Délka

9.1 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 850 m n.m.

min. 550 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 340 m
Sklesané metry: 429 m

Půldenní turistická trasa na Šumavě přes Rejštejn

Nástupní místo

Autobusová zastávka Čeňkova Pila, která leží na silnici spojující Rejštejn a Srní.
 

Popis treku

Do Čeňkovy Pily jsme se dopravili linkovým autobusem. Místní hospoda se právě rekonstruovala a tak jsme se občerstvili v místní hájence, přeměněné na kafárnu. (foto) Po doplnění energie jsme nejprve zašli k soutoku řek Křemelné a Vydry. Zde vzniká zlatonosná řeka Otava. U soutoku je také krásná stará vodní elektrárna. (foto) Od soutoku jsme se vrátili kousek zpět, přešli jsme silnici a začali jsme lesem stoupat k osadě Jelenov. Zde jsme se napojili na širokou cestu, po které jsme došli do vesnice Svojše. Zde jsme se opět lehce občerstvili a pokračovali jsme dál.

Z vesnice Svojše jsme pár desítek metrů pokračovali po silnici, ale brzy jsme odbočili na širokou polní cestu. (foto) Ta nás vedla mezi pastvinami až do osady Velký Kozí Hřbet. Za osadou jsme se stočili doleva a pokračovali po polní cestě až na romantické šumavské louky. (foto) Tato část cesty je opravdu nejkrášnější. Po loukách jsme přešli do lesa a po cestě jsme začali sestupovat k městečku Rejštejn. (foto) V Rejštejně jsme zjisili, že máme ještě dostatek času, než pojede autobus, a proto jsme se rozhodli pokračovat kolem řeky Otavy po značené cestě až do Radešova. Zde jsme definitivně ukončili náš výlet a nasedli na autobus, který nás odvezl zpět do civilizace.
 

Náročnost

Jednoduchý trek v šumavské přírodě. Celou dobu se jde po širokých cestách. Jediné namáhavé místo je hned na začátku - výstup z Čeňkovy Pily k osadě Jelenov, kde je nutné překonat menší převýšení. Jinak se jedná o oddechovou túru.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze dobrat v hospůdkách po cestě - v Čeňkově Pile, Svojší a Rejštejně.
 

Vrcholy

Cesta vede jen přes horský hřeben, žádný vrchol na trase není. Hlavně z louk za osadou Velký Kozí hřbet se otevírají krásné výhledy hlavně na Huťskou horu, Valy a Popelnou horu.
 

Nebezpečí

Jedná se o velmi jednoduchou túru. Celou cestu se jde po širokých cestách, není zde žádné nebezpečné místo. A tak jediným nebezpečím jsou asi příjemné hospůdky po cestě, které lákají k delšímu posezení.
 

Jídlo

Doplnit energii lze na začátku trasy v Čeňkové Pile. Další hospoda je až v městečku Rejštejn. Ve vesnici Svojše hospoda sice je, ale nevaří.
 

Zajímavosti

Nástupní místo - Čeňkova Pila - je v hlavní sezoně doslova obleženo vodáky. Soutok řek Vydra a Křemelná je totiž první místo, odkud mohou sjíždět řeku Otavu v krásné šumavské přírodě. Zároveň se zde nachází unikátní vodní elektrárna, která je technická národní památka.
 

Vloženo: 10. 04. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora