NaTreku.cz

Výlet na Vyhlídku nad jezerem v Srbské Kamenici

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

07. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 92 m

↓ 92 m

Délka

1.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 247 m n.m.

min. 208 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 92 m
Sklesané metry: 92 m

Jednoduchý výlet s dětmi na vyhlídku a do lesního divadla

Nástupní místo

Výlet začínáme na parkovišti u restaurace Pod Růžákem v Srbské Kamenici, parkoviště je zdarma.
 

Popis treku

Vyhlídka nad jezerem

Z parkoviště u restaurace jdeme po silnici až k autobusové zastávce, kterou kříží žlutá turistická značka. Vydáváme se po ní směrem na vyhlídku. Nejdříve jdeme Srbskou Kamenicí po asfaltce mezi domy. Přejdeme potok Kamenice a stále po žluté značce pokračujeme přes přírodní park Arba.

Zde vedle jezírka, nad kterým je samotná vyhlídka, se nachází pramen s pitnou vodou (foto). Od pramene pokračujeme do strmého kopce na vyhlídku. Je to převýšení pouze cca 50 metrů, takže žádný sportovní výkon. Svah je sice prudký, ale krátký (foto). Z vyhlídky na jezírkem máte celou Srbskou Kamenici jako na dlani. Z hlavní vyhlídky se určitě vydejte po kamenných schodech do jeskyně Kriegsloch (foto), ze které je také hezký výhled na vesnici. Stejnou cestou se pak vracíme zpátky do vesnice až téměř k našemu parkovišti, odkud pokračujeme do lesního divadla.

 

Lesní divadlo v Srbské kamenici

Z hlavní silnice u parkoviště vede do lesního divadla dřevěný most přes říčku Kamenice. Kousek za ním míjíme slackline přes říčku (foto). Slackline zde mají natažení majitelé stavení hned vedle potoka.

Vyzkoušeli jsme za cenu ztracených brýlí v potoce Kamenice. Od testu rovnováhy se cesta stáčí po dřevěných schodech do lesa. Po chvíli stoupání lesní pěšinou přicházíme do lesního divadla, které má na jevišti skvěle schovanou nápovědní jámu. Stejnou cestou se vracíme na parkoviště do Restaurace pod Růžákem na oběd (foto). To byla největší chyba celého výletu - objednáme si, čekáme 90 minut, dostaneme průměrné jídlo a servírka se ještě cítila uraženě.
 

Náročnost

Trasa na vyhlídku i do lesního divadla je naprosto nenáročná a zvládne ji i předškolní dítě. Jde se po širokých lesních cestách, převýšení je malé. Na vyhlídku je nutné překonat několik dřevěných schodů a na samotné vyhlídce je nutné dávat pozor u okrajů pískovcové skály - všude je kovové zábradlí. Za mokra to může na vyhlídce slušně klouzat, chodí se tam po hladkém kamenitém povrchu.
 

Dostupnost vody

Jedná se o velmi krátký výlet, na který nepotřebujete mít s sebou žádnou vodu ani jiné občerstvení. Jak z vyhlídky tak z lesního divadla je to do nejbližší hospody v Srbské Kamenici cca 20 minut.
 

Nebezpečí

Jediné nebezpečí, které zde hrozí jsou auta ve vesnici Srbská Kamenice. Malá část výletu vede po silnici. Za mokra je samozřejmě nutnost zvýšené opatrnosti při pohybu po kamenech na vyhlídce. Svah na vyhlídku je sice prudší, ale velmi krátký, jde se po několika dřevěných schodech.
 

Jídlo

Jídlo na výlet nepotřebujete žádné, jedná se o velmi krátkou trasu. V obci Srbská Kamenice pak můžete vybírat z několika restaurací. Vyzkoušeli jsme jen Restauraci pod Růžákem a tu vám opravdu nedoporučuji, viz tex v popisu výletu.
 

Zajímavosti

Lesní divadlo v Srbské Kamenici bylo postaveno v roce 1924 spolkem amatérských divadelníků. Bylo situováno nedaleko vyhlídky nad jezírkem a tzv. "válečného domečku". Fungovalo až do začátku 2. světové války. Po roce 1945 nebyla činnost lesního divadla a někdy v letech 1947 - 1950 byl objekt stržen. V roce 2013 začíná obec Srbská Kamenice prostor upravovat a je zde odehráno 1. představení srbskokamenickými amatéry. Více informací o Srbské Kamenici a lesním divadle naleznete na oficiálním webu obce zde.

Vloženo: 23. 07. 2018
Autor:
Karel
Profil autora