NaTreku.cz

Výlet k Dolskému mlýnu a na Malou Pravčickou Bránu

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

26. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 445 m

↓ 445 m

Délka

8.0 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 396 m n.m.

min. 190 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 445 m
Sklesané metry: 445 m

Výlet na Malou Pravčickou bránu přes zříceninu hradu Šaunštejn

Nástupní místo

Parkovište v obci Vysoká Lípa, která leží na silnici spojující Hřensko a Jetřichovice. Parkovné za den je 100,-

Popis treku

Výlet v Národním parku České Švýcarsko jsme rozdělili na dvě části. První část nás zavedla k Dolskému mlýnu. Od placeného parkoviště v obci Vyská Lípa jsme vyrazili po modré značce. Prošli jsme obcí Vysoká Lípa a u hřbitova jsme vstoupili do lesa. Zde začala stezka velmi prudce klesat (foto) a po chodnících jsme poměrně prudce sestoupili k říčce Kamenice, u které se zřícenina Dolského mlýna nachází. (foto) Po odpočinku a svačině jsme se vrátili zpět do obce Vysoká Lípa.

Zde jsme se naobědvali a poté následovala druhá část výletu. Cílem byla Malá Pravčická brána. Z Vysoké Lípy jsme varazili po žluté značce, která vedla po malé asfaltce pod kopcem Na Zámečku. Prošli jsme horní částí obce Vysoká Lípa a pokračovali po asfaltce až k rozcestí Pod Šaunštejnem. Zde jsme odbočili na červenou a začali lesem stoupat k hradu Šaunštejn. (foto) Vystoupali jsme na zříceninu hradu a vrátili se zpět na červenou značku. Poté jsme mírně do kopce pokračovali asi 500 metrů k Malé Pravčické bráně. (foto) Zde jsme si odpočinuli, vychutnali si výhledy ze skalní vyhlídky nad bránou. Poté jsme se vrátili stejnou cestou zpět k autu do obce Vysoká Lípa.

Tip na výlet

Málá Pravčická brána je krásné místo na výlet. Samozřejmě známější a slavnější skalní brána je její velká sestra - Pravčická brána. Na výlet k ní se můžete vydat i na našem webu - Výlet na Pravčickou bránu
 

Náročnost

Výlet není náročný. Jde se po značkách, které vedou bud po lesních stezkách nebo asfaltkách. Poměrně prudký sestup k Dolskému mlýnu usnadňují kamenné a dřevěné schody. Naopak náročný je výstup na zříceninu hradu Šaunštejn, kam se jde po žebřících a lávkách. Výlet zvládnou i děti předškolního věku.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné dobrat v obci Vysoká Lípa. Jinde po cestě pramen není.
 

Možnosti přespání

Možnost přespat je v penzionech v obci Vysoká Lípa.

 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Naopak v první části klesá do hlubokého kaňonu říčky Kamenice. Hezké výhledy jsou ze skalních vyhlídek na hradě Šaunštejn a Malá Pravčická brána.

 

Nebezpečí

Lehce nebezpečný je jedině výstup na hrad Šaunštejn. Výstup je zajištěn velkým množstvím umělých jistících pomůcek - žebříky, lávky atd. Vše je ale dobře zajištěné a v dobrém stavu a výstup zvládnou i děti předškolního věku.

 

Jídlo

Občerstvení je možné v restauracích v obci Vysoká Lípa.

 

Zajímavosti

Zřícenina Dolského mlýnu se nachází na soutoku říček Kamenice a Jetřichovická Bělá. Mlýn pochází z roku 1515. Opuštěný je od druhé světové války. Díky jedinečné atmosféře byl několikrát kulisou v českých pohádkách, např. Pyšná princezna.
 

Vloženo: 02. 09. 2017
Autor:
kratas
Profil autora