NaTreku.cz

Výlet na Pravčickou bránu v Národním parku České Švýcarsko

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

06. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 480 m

↓ 564 m

Délka

7.9 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 429 m n.m.

min. 187 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 480 m
Sklesané metry: 564 m

Rodinný trek na turisticky oblíbenou Pravčickou bránu

Nástupní místo

Trek na Pravčickou bránku jsme začali v osadě Mezní Louka (asi 6 km východně od Hřenska). Je zde velké placené parkoviště (100 Kč za auto), několik restaurací a penzionů a také kemp.
 

Popis treku

Z parkoviště v osadě Mezní Louka se vydáte východním směrem po červené značené cestě směrem Pravčická brána (nebo označení NS Okolím Pravčické brány).

Cesta vede po širokých lesních cestách (foto), nelze minout. Většinu cesty se jde pouze v mírném stoupání, když nepočítám jeden úsek s několika kamennými schodišťovými stupni. Prudké stoupání začíná až těsně pod Pravčickou bránou, kde na krátkém úskeu nastoupáte několik desítek výškových metrů (foto). Z Mezní Louky na Pravčickou bránu to trvá cca 1,5 hodiny.

Před vstupem na vyhlídku Pravčické brány, ale i do restaurace Sokolí hnízdo, musíte zaplatit vstupné 75 Kč za osobu (rok 2017). Ano, i když chcete jít jen do restaurace tak musíte zaplatit vstupné za celou vyhlídku.

Za vstupné získáte přístup na plošinu přímo pod Pravčickou bránou s výhledem na východní část Národního parku České Švýcarsko. Další možností je jít nad restauraci po kamenných schodech na pískovcový blok, ze kterého budete mít výhled na Sokolí hnízdo i na Pravčickou bránu ze západní strany (foto).

Od Pravčické brány pokračujete po červené značené cestě směrem k rozcestníku Tři prameny. Charakter trasy, široká lesní pěšina, je stále stejný. Od Tří pramenů se můžete autobusem (v sezóně jezdí každou půlhodinu) vrátit do osady Mezní Louka, nebo jít pěšky do Hřenska (2 km).
 

Náročnost

Na této turistické trase se nenachází žádný technicky obtížný úsek. Vždy se jde po lesní pěšině, kterou občas zpestří velké kameny nebo dřevěné / kamenné schody. Celá trasa je zabezpečená tak, že ji zvládnou ujít i děti školního věku nebo psi. Výlet po této trase určitě není vhodný pro kočárky (ačkoliv nám výběrčí na parkovišti tvrdil opak). Pro kočárek je zde mnoho úseků, kde byste jej museli přenášet do strmých schodů nebo přes opravdu četné kameny a velké kořeny. S malými dětmi je trasa vhodná za použití manduky nebo klasické dětské nosičky (vyzkoušeno).
 

Dostupnost vody

Vodu na této túře řešit nemusíte. Přímo u Pravčické brány (tedy cca ve 2/3 trasy z Mezní Louky) je restaurace Sokolí hnízdo.
 

Jídlo

Najíst a napít se můžete přímo v restauraci Sokolí hnízdo hned vedle Pravčické brány. I když chcete jít jen do restaurace, tak musíte zaplatit vstupné za celou vyhlídku (75 Kč / osoba). Žádné gastronomické zážitky zde nečekejte. Špagety co jsem si zde dal, byly vařeny s vědomím, že lidé, kteří došli až sem, mají opravdu veliký hlad.
 

Zajímavosti

Není žádným tajemstvím, že Pravčická brána je turisticky velmi atraktivní cíl jak pro české tak zahraniční turisty. Volte proto termín mimo víkend a státní svátky. Šli jsme tuto trasu ve státní svátek 6. 7. a byla zde hlava na hlavě.

Vloženo: 09. 07. 2017
Autor:
Karel
Profil autora