NaTreku.cz

Výlet k Soví jeskyni v Národním parku České Švýcarsko

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

24. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 428 m

↓ 428 m

Délka

11.5 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 429 m n.m.

min. 311 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 428 m
Sklesané metry: 428 m

Výlet přes Kyjovský hrádek a Brtnický hrádek na Soví jeskyni

Nástupní místo

Parkoviště v obci Kyjov u začátku značené červené turistické značky. Vesnice Kyjov leží na východní hranici národního parku České Švýcarsko.

Popis treku

Cestu k Soví jeskyni, kterou zpopularizoval ve své knize spisovatel Miloš Zapletal, jsme začali v obci Kyjov. Od parkoviště jsem se vydali po červené turistické značce a kolem Dixova mlýna jsme pokračovali do lesa. Po necelém kilometru jsme odbočili z cesty na rozcestí Kyjovské údolí. Po žluté značce jsme se vydali po atraktivní stezce na zříceninu Kyjovského hradu. (foto) Poté jsme sestoupili zpět na červenou značku a pokračovali jsme dál podel potoka. Jedná se o lesní asfaltku (foto) a tak jsme bez problémů došli k rozcestí Turistický most.

Zde jsme opustili červenou značku a pokračovali jsme po zelené. Prošli jsme kolem Dietrichova kamene a kousek za ním jsme začali stoupat na zříceninu Brtnický hrádek. (foto) Dál jsme pokračovali kolem Velkého Pruského tábora a po široké lesní cestě jsme konečně došli k cíli naší cesty - Soví jeskyni. (foto) Po odpočinku jsme se vydali stejnou cestou zpět do Kyjova. Vynechali jsme jen odbočky na jednotlivé zříceniny. Po návratu jsme doplnili energii v místní restauraci dobrým jídlem.

Tip na výlet

Jestli máte rádi vyhlídky do kraje, podívejte se na další výlet v Českém Švýcarsku na našem webu  - Výlet na Mariinu vyhlídku
 

Náročnost

Jednoduchý rodinný výlet. Celou cestu se jde po značených cestách. Část vede po lesní asfaltce, část po lesních stezkách. Ani výstupy na jednotlivé skalní útvary nejsou náročné. Zvládnou je bez problémů i děti předškolního věku. Výlet je vhodný i pro psy.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné dobrat na začátku výletu v obci Kyjov. Nejlépe v restauraci Na Fakultě, která leží na začátku značené cesty.

Možnosti přespání

Ubytování nabízejí penziony v obci Kyjov.
 

Vrcholy

Po cestě se nevystoupá na žádný vrchol. Cesta vede většinou v údolí kolem potoků. Pěkné vyhlídky jsou zejména ze zříceniny Kyjovský hrad.
 

Nebezpečí

Na cestě se nenachází žádné nebezpečné místo. Většinou se jde po pohodlných cestách v údolích nebo po širokých lesních stezkách. Ani výstupy na jednotlivé skalní útvary a hrady nejsou nebezpečné. Jsou dobře jištěné a není zde žádný problém.
 

Jídlo

Občerstvení je možné jen v obci Kyjov v restauracích. Během výletu žádná dálší možnost není. Je tedy dobré mít nějaké zásoby sebou.
 

Zajímavosti

Soví jeskyni zpopularizoval ve své stejnojmenné knize spisovatel Miloš Zapletal. Jedná se o dobrodružný příběh tří chlapců, kteří se k jeskyni vydají pěšky z Ještědu. Někteří milovníci této knihy podnikají tuto cestu dodnes. Celý příběh se totiž odehrává na reálných místech, které je možné navštívit.

Vloženo: 24. 08. 2017
Autor:
kratas
Profil autora