NaTreku.cz

Rodinný výlet přes Mariinu vyhlídku v Českém Švýcarsku

Pohoří, oblast / Stát

České Švýcarsko / Česko

Roční období

Léto

22. 07. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 507 m

↓ 507 m

Délka

8.6 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 467 m n.m.

min. 222 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 507 m
Sklesané metry: 507 m

Okružní výlet v Českém Švýcarsku přes Mariinu skálu

Nástupní místo

Kemp u přírodního koupaliště asi jeden kilometr od obce Jetřichovice v Národním paku České Švýcarsko.

Popis treku

U Autokempu Jetřichovice jsme se napojili na červenou značku a po ní jsme došli kolem Geislerova kříže do Jetřichovic. Zde jsme dokoupili tekutiny a pokračovali jsme dál po červené. Cesta vede kolem bývalé dětské ozdravovny Jetřichovice. (foto) Za ní jsme již vešli do lesa a začali stoupat po stezce k Mariině vyhlídce. Vystoupali jsme na vyhlídku a po chvíli jsme pokračovali dál. Cesta nás lesem vedla k Vileminíně stěně. Odbočili jsme na ni a opět jsme si užívali krásné výhledy na okolní krajinu. (foto) Poté jsme pokračovali až pod Rudolfův kamen. Výstup na tento skalní útvar byl nejtěžší z celého výletu. Jsou zde žebříky, lávky i kramle. (foto)

Kousek za Rudolfovým kamenem se cesta napojuje na širokou lesní a po ní jsme došli až na rozcestí Pohovka. Zde jsme odbočili na zelenou značku a kolem kouzelných skalních útvarů se začali vracet do Jetřichovic. Cesta nás vyvedla na louky, ze kterých se otevřely výhledy na Mariinu vyhlídku.(foto) Nakonec jsme po značce došli zpět to Jetřichovic. Zde jsme si odpočinuli v restauraci a došli jsme zpět do kempu.

Tip na výlet

Další výlet pro rodiny s dětmi v Českém Švýcarsku najdete na našem webu zde - Výlet k Soví jeskyni
 

Náročnost

Většinu trasy se jde po lesních chodníčkách, nebo širokých cestách. Náročnější je úvodní stoupání k Mariině skále. Samozřejmě obtížné jsou výstupy na jednotlivé skalní útvary, zvlášť na Rudolfův kámen. Jinak cestu bez problémů zvládnou i děti předškolního věku. Pro kočárek je však cesta nemožná, jsou zde často vybudované schody, které znemožňují jízdu. Malé děti lze na tuto túru vzít v dětské nosičce.
 

Dostupnost vody

Doplnit tekutiny je možné jen v obci Jetřichovice. Jinde po cestě žádné občerstvení není.
 

Možnosti přespání

Během našeho pobytu v Českém Švýcarsku jsme byli ubytováni v Autokempu Jetřichovice. Ten se nachází asi 500 metrů od Jetřichovic.
 

Vrcholy

Během výletu jsme vystoupili na skalní útvary Mariina skála, Vileminínu stěnu a Rudolfův kámen.
 

Nebezpečí

Mezi skalními útvary se jde většinou po lesním chodníčku, který je velmi dobře udržován. Zde žádné nebezpečí nehrozí. Něco jiného jsou výstupy na jednotlivé skalní útvary. Zvlášť výstup na Rudolfův kámen je poměrně náročný, je zde hodně umělých jistících pomůcek - žebříky, kramle atd. Zde je nutné dbát zvýšené opatrnosti.
 

Jídlo

Restaurace jsou jen v obci Jetřichovice, takže je možné doplnit energii na začátku nebo na konci výletu.
 

Zajímavosti

Mariina vyhlídka se nachází na pískovcové skále ve výšce 428 m .n. m. Pojmenovaná byla po Marii Anně Kinské, což byla manželka majitele panství. Dříve sloužila tato vyhlídka jako strážní místo protipožární hlídky. Původní vyhlídka v roce 2005 vyhořela a musela být postavena nová.

Vloženo: 10. 08. 2017
Autor:
kratas
Profil autora