NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Babka u Zruče nad Sázavou

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

19. 02. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 132 m

↓ 132 m

Délka

4.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 450 m n.m.

min. 332 m n.m.

Turistická mapa okolí Zruče nad Sázavou

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 132 m
Sklesané metry: 132 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Okružní výlet na rozhlednu Babka

Nástupní místo

Parkoviště u garáží ve městě Zruč nad Sázavou. Nachází se kousek u řeky Sázava ve spodní části města.
 

Popis treku

Na rozhlednu Babka je možné dojít ze Zruče nad Sázavou během chvilky. Jelikož bylo krásné počasí, rozhodl jsem se pro malý okružní výlet. Auto jsem zanechal kousek od řeky Sázava u garáží. Po krátkém úseku po státní silnici jsem brzy odbočil na lesní cestu. Po této široké cestě, která vede kolem potoka Pardidub, jsem začal stoupat k rozhledně. Cesta sice není značená, ale je široká a šlo se po ní pohodlně. Stoupání je nejprve mírné, v druhé části však přeci jen nabírá na intenzitě. Nakonec jsem se napojil na zelenou turistickou značku. Ta také vede po široké cestě a nakonec jsem po ní došel až na rozhlednu.

Z ní je pěkný výhled na okolní krajinu, včetně vodní nádrže Švihov. Z rozhledny jsem se kousek vrátil po stejné cestě, poté jsem však nabral směr přímo na Zruč nad Sázavou. Nejprve jsem šel po polní cestě k hřbitovu. Poté jsem po stezce pokračoval k prvním domům ve městě. Poté již stačilo dojít k parkovišti u garáží.
 

Náročnost

Velmi jednoduchá trasa, na které nejsou žádné problémy. Sice se jde část po neznačené lesní cestě, ale ta je široká a zřetelná. Samozřejmě je nutné překonat nějaké převýšení, ale i to je malé. Stoupání na trase je pozvolné. Trasa je ideální pro děti nebo psy.
 

Dostupnost vody

Stoupání k rozhledně sice vede kolem potůčku, ale kvalitu vody jsem raději nezkoušel. Trasa je krátká, stačí 1 litr tekutin na osobu.
 

Vrcholy

Rozhledna stojí na kopci ve výšce 450 m n.m., ale nejsem si jist, jestli se jedná o nějaký oficiální kopec. Nicméně kruhový výhled do okolí je pěkný.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná, stejně tak i samotná rozhledna. Jde se celou dobu po širokých lesních cestách, není zde žádný problém.
 

Jídlo

Jelikož se jedná o krátký výlet, stačí nějaká svačina. Na cestě ani u rozhledny žádná hospoda nebo občerstvení není.
 

Zajímavosti

Rozhledna Babka se nachází asi 2 km od města Zruč nad Sázavou na kopci ve výšce 450 m n.m. Historie rozhledny je poměrně krátká. Po větrné kalamitě v roce 2008 vzniklo ideální místo pro stavbu rozhledny. Otevřena byla v roce 2016. Rozhledna má dřevěno - ocelovou konstrukci. Vysoká je 27 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů. Rozhledna je celoročně volně přístupná.
 

Vloženo: 28. 02. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora