NaTreku.cz

Rodinný výlet do skalního města Toulovcovy Maštale

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

04. 05. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 214 m

↓ 213 m

Délka

8.6 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 536 m n.m.

min. 415 m n.m.

Turistická mapa okolí Toulovcovy Maštale

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 214 m
Sklesané metry: 213 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE

Výlet z Budislavi do Toulovcových Maštalí

Nástupní místo

Parkoviště vedle obecního úřadu v obci Budislav. Parkování je zdarma.
 

Popis treku

Od parkoviště v obci Budislav jsme se vydali po naučné stezce k Novému rybníku. Chtěli jsme se tak vyhnout pochodu po státní silnici. Kolem rybníka vede příjemná stezka, která nás přivedla na žlutou turistickou značku. Po ní jsme pokračovali lesem a překročili jsme silnici. Za ní se les a krajina výrazně mění. Začaly vykukovat první pískovcové skály a skalní útvary. Cesta byla nejprve široká a pohodlná. Brzy se však zúžila a my jsme procházeli mezi skalami a užívali si krásnou krajinu. Prozkoumali jsme skalní útvar Hrad a pokračovali jsme do údolí Voletínského potoka. Odtud jsme pokračovali po červené v prudším stoupání směrem k maštalím. K Toulovcovým maštalím jsme došli v jejich horní části. Proto jsme se spustili do úzkých průchodů mezi skalami a prolezli jsme si celé bludiště.

Po odpočinku jsme pokračovali po červené značce. Ta vede podél skal, později se cesta rozšířila a my jsme došli k hájence Vranice. Zde jsme odbočili na žlutou značku a podél Voletínského potoka jsme se začali vracet zpět do Budislavi. Přešli jsme na červenou značku a po široké cestě jsme se vrátili zpět do Budislavi. Naproti parkovišti je i příjemné hospůdka, tak jsme si dali zasloužený oběd.
 

Náročnost

Atraktivní výlet ideální pro rodiny s dětmi. Trasa vede mezi pískovcovými útvary. Občas jsou na trase úzké průchody (hlavně v Toulovcových maštalích). Celou dobu se jde po značených cestách, často po kořenech a kamenech. Trasa je vhodná i pro psy, kočárek ji určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Hospody jsou v obci Budislav. Studánka Džberka je po cestě od maštalí k hájence Vranice. Jinak je nutné mít vlastní tekutiny.
 

Vrcholy

Trasa vede celou dobu v lese, žádný vrchol ani výhledy po cestě nejsou.
 

Nebezpečí

Trasa vede ve skalnatém terénu, takže je nutné být neustále ve střehu. Cesta je pokryta kameny nebo kořeny, které za mokra můžou velmi klouzat. Okraj skal u Toulovcových maštalí není nijak zabezpečen, proto je nutné dát pozor, zvlášť na děti. A v úzkých průchodech ve skalách pozor na hlavu...
 

Jídlo

Hospody jsou v obci Budislav, jedna přímo naproti parkovišti u obecního úřadu. Jinak je dobré mít vlastní svačinu.
 

Vloženo: 30. 05. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora