NaTreku.cz

Výlet z Borové na Lucký vrch na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

02. 05. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 182 m

↓ 182 m

Délka

11.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 736 m n.m.

min. 616 m n.m.

Turistická mapa Českomoravská vrchovina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 182 m
Sklesané metry: 182 m

Výlet na Lucký vrch na Vysočině

Nástupní místo

Vlakové nádraží v obci Borová.
 

Popis treku

Za velmi nejistého počasí jsme vyrazili z Borové směrem na Lucký vrch. Ještě v obci bylo jasné, že přichází déšť a tak jsme se schovali v hospůdce Roubenka, kde jsme si dali i výborný oběd. Po dešti jsme vyrazili směrem k lanovému hřišti a přírodnímu koupališti na kraji lesa. Po radovánkách na lanovém hřišti jsme pokračovali po zelené značce lesem. Cesta mírně stoupala a nakonec jsme vyšli u kapličky sv. Jana Nepomuckého. Dál jsme chvilku pokračovali po zelené značce, ale brzy jsme přešli na naučnou stezku. Přešli jsme státní silnici a napojili se na žlutou turistickou značku. Ta nás vedla po široké polní cestě kolem samot Jeruzalém a Dědina.

Nakonec jsme včas před další bouřkou došli na chatu na Luckém vrchu. Zde jsme si dali opět výborné občerstvení. Po dešti jsme si vychutnali krásné výhledy z Luckého vrchu. Dobře jsou vidět Jeseníky nebo Kralický Sněžník. Samozřejmě i velká část Vysočiny. Poté jsme se vydali zpět do Borové. Tentokrát jsme šli celou dobu po žluté značce. Ta vede po celou dobu po širokých cestách.

 

Náročnost

Jednoduchý výlet, vhodný pro rodiny s dětmi. Celou dobu se jde po širokých polních nebo lesních cestách. Převýšení je malé a stoupání na Lucký vrch pozvolné. Vhodné i pro výlet se psy.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádnou studánku. Hospoda je v obci Borová a potom na chatě na Luckém vrchu.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné na chatě na Luckém vrchu. K chatě patří také tzv. Finské domky, kde je také možné ubytování.
 

Vrcholy

Cíl výletu je Lucký vrch 739 m n.m. Výhledy z něj jsou krásné na všechny strany. Je vidět část Českomoravské vrchoviny, Hrubý Jeseník, Kralický Sněžník a při dobré viditelnosti i Krkonoše.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Celou dobu se jde po širokých cestách.
 

Jídlo

Hospoda je v obci Borová a na chatě na Luckém vrchu. Vyzkoušeli jsme obě dvě a všude jsme byli spokojeni.
 

Zajímavosti

První chata na Luckém vrchu byla vybudována v roce 1928 panem Pražan z Poličky. Jedním z důvodů byl krásný výhled na Jeseníky a Kralický Sněžník. Později se rozhodl pro přebudování chaty na horskou chatu a ta byla otevřena v roce 1940. Po druhé světové válce přešla chata do správy československé armády a turistický ruch zde skončil. K znovuobnovení turistické chaty se začalo v devadesátých letech, kdy se budovy začaly prodávat soukromým zájemcům. V roce 2002 byl objekt koupen novým majitelem Miličem Syptákem, který se snaží oprášit slávu této jedinečné chaty.
 

Vloženo: 19. 05. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora