NaTreku.cz

Výlet do Mohelenské hadcové stepi nad řekou Jihlavou

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

13. 04. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 142 m

↓ 143 m

Délka

3.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 385 m n.m.

min. 266 m n.m.

Turistická mapa Mohelenská hadcová step

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 142 m
Sklesané metry: 143 m

Mohelenská hadcová step - výlet do unikátní krajiny

Nástupní místo

Parkoviště v horní části Mohelenské hadcové stepi na kraji Mohelna. Za parkování jsme nic neplatili.
 

Popis treku

Na parkoviště nad stepí jsme přijeli lehce po obědě a místa k parkování zde bylo plno. (při návratu bylo parkoviště úplně plné). Jelikož je parkoviště v horní části stepi, hned na úvod se otevírá výhled na samotnou step i jadernou elektrárnu Dukovany, která leží na druhém břehu řeky Jihlava. Po naučné stezce jsme začali sestupovat do údolí řeky. Na kamenech jsme viděli několik krásných ještěrek zelených. Po prudším sestupu jsme se ocitli v úplně jiné krajině. Údolí řeky Jihlava je opravdu kouzelné. Oproti vyprahle působící stepi je všude zelená barva a i vzduch u řeky je příjemný. Proto jsme si zde dali krátký odpočinek.

Poté jsme po stezce pokračovali podél břehu až k Mohelenskému mlýnu. Od něj začíná stoupání zpět do horních pater mohelenské stepi. Cestu zpříjemnila malá jeskyně. V horní části stepi jsme přešli ještě na dřevěnou vyhlídku. To již bylo kolem nás plno turistů. Od vyhlídky jsme se vrátili zpět k autu na již zaplněném parkovišti.
 

Náročnost

Krátký výlet do zajímavé krajiny. Na trase je lehčí klesání k řece, které vede ve skalním terénu, ale není moc prudké. Naopak výstup je pozvolný po široké cestě. Trasa je ideální pro rodiny nebo jako výlet se psem. Kočárek trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Trasa je krátká, stačí nějaké vlastní tekutiny. Hospody jsou v obci Mohelno.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Výhled nabízí horní část mohelenské stepi.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi jednoduchá a bezpečná. Je zde několik pasáží, které vedou v kamenitějším terénu, ale není to nic technicky náročného.
 

Jídlo

Trasa je velmi krátká, stačí mít sebou malou svačinu. Hospody s jídlem jsou v obci Mohelno.
 

Zajímavosti

Mohelenská hadcová step získala svůj název podle horniny Hadec, který tvoří podloží stepi. Díky tomu je zde rozmanitá fauna i flora. Proto byla tato oblast vyhlášena chráněným územím již v roce 1933. Step je výrazněji sušší a teplejší než okolí díky větrům a oslunění, které na step působí. V létě je teplota skal až o 25 stupňů teplejší než okolní vzduch.
 

Vloženo: 23. 04. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora