NaTreku.cz

Výlet s vyhlídkami na hrad Pernštejn na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Jaro

20. 04. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 151 m

↓ 151 m

Délka

3.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 506 m n.m.

min. 361 m n.m.

Turistická mapa okolí hradu Pernštejn

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 151 m
Sklesané metry: 151 m

Výlet v okolí hradu Pernštejn

Nástupní místo

Malé parkoviště kousek za obcí Nedvědice pod hradem Pernštejn. U parkoviště je i autobusová zastávka. Parkoviště je bezplatné.
 

Popis treku

Po prohlídce hradu Pernštejn jsme se rozhodli zůstat v jeho okolí a rozhodli jsme se pro krátký výlet s vyhlídkami na hrad. Auto jsme nechali za obcí Nedvědice na malém parkovišti. Od něj jsme několik desítek metrů pokračovali po asfaltové silnici. Po necelém půl kilometru jsme odbočili na širokou polní cestu a po ní jsme začali prudce stoupat. Stoupání se postupně zmírnilo a nám se nabídla první možnost vidět hrad Pernštejn. Prošli jsme kolem odbočky k Výří skále a pokračovali jsme dál lesní cestou. Ta se brzy prudce stočila a pokračovala k další z vyhlídek na hrad Pernštejn. Cesta pokračovala kolem pastvin pro koně. Zde jsme se napojili na žlutou turistickou značku a po ní jsme se začali vracet směrem k hradu. U vyhlídky Vyhlídka Mariino loubí jsme si dali krátkou přestávku a užili si výhled na hrad. Zároveň jsme však viděli i černé mraky, které k nám dorazili. Bohužel brzy se na nás spustily pořádné kroupy. A tak jsme poslední část výletu skoro běželi. Od vyhlídky k hradu to je naštěstí jen kousek. U hradu jsme opustili žlutou značku a sestoupili jsme zpět k autu u silnice.

 

Náročnost

Krátký a jednoduchý výlet, který je veden většinou v lesích v okolí hradu Pernštejn. Nicméně je zde poměrně prudké stoupání hned na začátku výletu. Jinak je výlet ideální pro rodiny s dětmi nebo jako procházka se psem. Kočárek trasu neprojede.
 

Dostupnost vody

Trasa je krátká, stačí 0,5 litru vody sebou. Přímo u parkoviště je studánka Korejtko, ale vodu z ní doporučují převařit.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Je zde několik vyhlídek na hrad Pernštejn a jeho nejbližší okolí.
 

Nebezpečí

Jediný problém může být úvodních cca 500 metrů po silnici, kde občas jezdí auta. Jinak vede trasa po širokých cestách nebo lesní stezce.
 

Jídlo

Restaurace je v nedaleké obci Nedvědice.
 

Zajímavosti

Hrad Pernštejn, u kterého vede tento výlet je nejznámější hrad na Českomoravské vrchovině a patří k nejvýznamnějším moravským hradům. Založen byl koncem 13. století. Hrad byl několikrát přestavován a rozšiřován. Hrad nebyl nikdy dobyt a to ani během obléhání hradu švédským vojskem v roce 1645. V současné době je hrad otevřený veřejnosti od dubna do října. Na hradě je několik prohlídkových okruhů.

 

Vloženo: 05. 05. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora