NaTreku.cz

Výlet do parku Blockheide u města Gmünd u českých hranic

Pohoří, oblast / Stát

Waldviertel / Rakousko

Roční období

Zima

25. 12. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 182 m

↓ 182 m

Délka

6.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 570 m n.m.

min. 470 m n.m.

Turistická mapa Waldviertel

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 182 m
Sklesané metry: 182 m

Užitečné informace

  1. Webové stránky https://www.blockheide.at/ i v češtině

Blockheide - výlet k obřím balvanům, zatopeným lomům a vodním buvolům kousek od hranic

Nástupní místo

Blockheide není nijak ohrazené, ani zpoplatněné, vede do něj několik vstupů a přírodním parkem procházíte po některém z tematických okruhů a cest. Příjezd je možný buď přes Velenice-Gmünd, nebo z druhé strany od Halámek. Parkovišť tu najdete víc, minimálně mimo sezonu (duben – říjen) jsou neplacená.
 

Popis treku

Kousek od česko-rakouského hraničního přechodu České Velenice – Gmünd najdete přírodní památku Blockheide (Naturpark Blockheide). Je to místo plné obřích balvanů, zatopených lomů a vřesovišť, které prý charakterem připomíná krajinu jižního Švédska. Blockheide není nijak ohrazené, ani zpoplatněné, vede do něj několik vstupů a přírodním parkem procházíte po tematických stezkách a okruzích. Příjezd je možný buď přes Velenice-Gmünd, nebo z druhé strany od Halámek. Parkovišť tu najdete víc, minimálně mimo sezonu (duben – říjen) jsou neplacená.

Nechávám auto ve vesnici Groβeibenstein a okolo hasičské zbrojnice zabočuju po štěrkové cestě do lesa. Napojuju se tu na Marienkäferweg (v překladu „Berušková" stezka) a brzy přicházím k prvnímu zatopenému lomu. Zastavení stezky informuje o zvláštním biotopu v lomu – po vytěžení kamene se prostor začal plnit spodní a dešťovou vodou. Protože ale v lese nebyl dostatek světla a teploty tu byly nižší než ve volné krajině, nevyvinula se zde vegetace typická pro okolní rybníky a lomy nebyly využívány ani k rybolovu. Od starého lomu vede lesní cesta lehce do kopce ke dvěma ještě činným lomům Herschenbergsteinbruch a Kirchenwaldsteinbruch. Do lomů se nesmí, ale dají se obejít po štěrkové cestě a je možné do nich zeshora nahlédnout. Na krajích lomů jsou vyskládané obrovské žulové bloky, které z dálky vypadají jako poházené dětské kostky.

Za druhým lomem se opět napojuju na značenou stezku, ze které po pár desítkách metrů odbočuju doleva k prvnímu viklanu (Wackelstein). Další balvany mě čekají opodál v lese – Elefantenstein – slon, který se tu zasekl mezi dvěma dalšími žulovými bloky, Pilzstein - pětimetrový kamenný hřib a Haifischstein – žralok. Stezka pokračuje k lesním jezírkům Mondteiche, také bývalým lomům. U jezírek jsou zastavení další naučné stezky Granitkultour – dílna kameníka (Steinmetzhütte) a příklady výrobků ze žuly – kamenné žlaby, podstavce křížků, náhrobní kameny i obyčejné patníky. Opodál pak další Wackelstein s obrázkem andělů houpajících na kamenu Ježíška. U Christophsteineu (Balvan sv. Kryštofa) si můžete v němčině i češtině přečíst legendu o tom, jak sv. Kryštof putoval světem s ďáblem.

Za Christophsteinem se krajina otevírá směrem ke Gmündu. Tady uvidíte i vřesoviště (Heide), která tvoří druhou polovinu názvu parku parku. Na travnaté planině se povalují další skupiny balvanů – Teufelsbettstatt (Ďáblovo lože), Teufels Brotlaib (Ďáblův Bochník) a Schuldstein (Soudný kámen). Místem prochází 15. poledník, který tu vyznačuje rezavý kovový pás s názvy měst, hor a zemí. Kolem dalších geologických exemplářů se dostanu k rybníku Blockheideteich s malými ostrůvky. Za ním už na nízkém kopci vykukuje dřevěná rozhledna a turistické centrum, v zimě bohužel zavřené. Je tu i restaurace a dětské hřiště, kde je možné si odpočinout a osvěžit se. Poblíž najdete pár dalších krásných kamenů a viklanů a výklad ke keltským posvátným místům. V létě nevynechejte ještě jednu zajímavost – mokřad pod Blockheide, kam bylo v roce 2018 nasazeno stádo vodních buvolů. Lužnice se za Gmündem rozlévá do slepých ramen a vrbiček a buvoli tu vypásáním rákosí a vodních rostlin pomáhají kultivovat lužní les. Projekt je velmi úspěšný, získal ekologické ceny a poskytl možnost spolupráce rakouských a českých přírodovědců. Cestou zpátky ještě krátce zastavuji v Gmündu na náměstí. Obdivuju budovu staré radnice Altes Rathaus, středověké domy s graffiti a o kousek dál zámek Schloss Gmünd. Doporučuju ještě návštěvu pekařství Bäckerei – Conditorei Pilz na náměstí. Jejich Mohnzelten (makové koláčky typické pro Waldviertel), vánoční štoly a jiné dobroty jsou tou správnou tečkou pěkného výletu.
 

Náročnost

Pěkný kratší výlet přírodním parkem. Cesty jsou značené, jde se po lesních a štěrkových cestách. Část nejblíže silnici vhodná i pro kočárky a rodiny s malými dětmi.
 

Dostupnost vody

Občerstvení u rozhledny, je zde kohoutek s vodou.
 

Možnosti přespání

Jen krátký výlet, ale ubytování najdete na české i rakouské straně.
 

Vrcholy

Rozhledna Blockheide - výhled na Gmünd, České Velenice a Novohradské hory (přístupná duben - říjen)
 

Nebezpečí

Žádné nebezpečí, vhodné pro rodiny s dětmi. Nelezte do lomů, jsou pod kamerami. Verboten znamená zákaz.
 

Jídlo

Občerstvení možné v restauraci u rozhledny, nebo v Gmündu. Cestou dostatek laviček a piknikových míst.
 

Vloženo: 27. 12. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora