NaTreku.cz

Výlet na hrad Rappottenstein v Rakousku

Pohoří, oblast / Stát

Waldviertel / Rakousko

Roční období

Zima

30. 12. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 252 m

↓ 251 m

Délka

6.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 710 m n.m.

min. 588 m n.m.

Turistická mapa Waldviertel

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 252 m
Sklesané metry: 251 m

Rodinný výlet k hradu Rappottenstein kousek od hranic

Nástupní místo

Obec Rappottenstein, cca 40 km od českých hranic (České Velenice/Gmünd, nebo Halámky)
Parkoviště například pod hřbitovem, nebo na náměstí, oboje neplacené.
 

Popis treku

V hlubokých smrkových lesích Waldviertelu stojí na skále hrad Rappottenstein. Na první pohled připomene Karlštejn, ale je ještě o 200 let starší. Ze stejnojmenné vesnice se k němu jde po medvědí stezce Teddy Bärentrail, značené medvědími tlapami. Stezka měří asi 6 km, vede lesem, kolem řeky Kamp a polními cestami se vrací zpět do vesnice.

Auto necháváme v obci Rappottenstein na parkovišti pod hřbitovem (bezplatné). Vracíme se pár desítek metrů po silnici a pokračujeme po štěrkové cestě z kopce dolů k lesu. Hned za prvními stromy objevujeme velké žulové balvany. Děti i dospělí se tu vyřádí – šplhá a skáče se po kamenech, zlézaji se oblé skalky a hledají další prolézačky. Pěšina směřuje dolů k řece Kamp. Říčka je průzračná a plná zlatavého písku.

Kdyby nebyl prosinec, sundáváme boty a jdeme se brouzdat. Přecházíme dřevěnou lávku a od malé kapličky se vydáváme vpravo po silnici směrem k lesnímu koupališti Waldbad. Stinné koupaliště je dnes zamrzlé, v létě tu ale musí být parádní koupání a děti se zabaví na tobogánu a replice hradu. Za koupalištěm pokračujeme kousek po silnici kolem továrny na betonové dílce. Na soutoku řeky Kamp a potoka Grötschenbach odbočujeme znovu do lesa. V korytě Kampu tu leží obrovské valouny porostlé zeleným mechem, některé v sobě mají vymleté hrnce, ve kterých se ještě drží led. Směrovka „Zur Burg“ nás vyvede pod hrad.

Rappottenstein je impozantní, tyčí se na skále proti modrému nebi. Chrání ho vysoké, mohutné zdi a není divu, že se jej nepodařilo nikdy dobýt. Od hradu trochu oklikou spadneme zpátky dolů k řece. Za nedalekým mostem pak zase nahoru na louky a pastviny před vesnicí Rappottenstein. Kaplička sv. Anny stojí na kopci v otevřené krajině a je od ní krásný výhled na hrad a okolí. Vevnitř jsou netradičně uspořádané dřevěné lavice, ne v řadách, ale podél stěn, se sklápěcími sedadly, jako byly dříve v kinech. Od kapličky je to už jen pár set metrů přes terénní vlnku zpět do vesnice. Ve vesnici zaujme bílý kostel a starý pranýř na náměstí.

Cestou zpět ještě krátce zastavujeme v nedalekém Zwettlu. Zwettl (Světlá) je malebné městečko ležící v údolí, na soutoku řek Kamp a Zwettl. Město bylo opevněné, obranné věže a části zdí jsou stále dobře zachované a viditelné od říční promenády. Na náměstí je barevná a rozvlněná kašna od rakouského umělce a architekta F. Hundertwassera, který ve Waldviertelu pobýval a tvořil. I zbytek města jako by se inspiroval – vše je tu barevné a rozmanité, nové doplňuje staré, vzájemně se neruší. Nutno ještě zmínit městský pivovar Zwettl, který je jedním z nejúspěšnějších soukromých pivovarů v Rakousku a vlajkovou lodí Dolního Rakouska.
 

Náročnost

Oddychový rodinný výlet v krásné zvlněné krajině Waldviertelu. Lesní cesty, říčka, přírodní koupaliště, hrad, výhledy do krajiny. Alespoň mimo sezonu liduprázdno a klid.
 

Dostupnost vody

Krátký výlet, zásoby jsme měli s sebou. Na hradě je v sezoně otevřeno občerstvení, v obci Rappottenstein je obchod a hostinec. Nedaleké město Zwettl už dokonalá civilizace - na náměstí pekárny, kavárny, Imbiss (rychlé občerstvení), restaurace, supermarket.
 

Možnosti přespání

Krátký výlet kousek od hranic, možnosti přespání na české i rakouské straně (většinou penziony, nebo ubytování typu Urlaub am Bauernhof - dovolená na statku.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, naopak je vhodná pro rodiny s dětmi, nebo jako krátká oddychová trasa.
 

Jídlo

Piknik na lavičkách na pěkných místech s výhledy, na hradě občerstvení, v obcích obchody, nebo hostince.
 

Zajímavosti

Hrad Rappottenstein založil kolem roku 1150 bavorský šlechtic Rapoto von Kuenring na ochranu svého panství ve Waldviertelu a obchodní cesty od Dunaje na sever. Hrad se nepodařilo nikdy dobýt, odolal husitům, švédským vojskům i selským povstáním. V současné době je hrad v soukromém vlastnictví hraběcí rodiny Abensperg-Traun.

V létě je možné si hrad prohlédnout při komentované prohlídce, nebo se zúčastnit některé z kulturních akcí. Hrad také hostí charitativní projekt rakouského Červeného kříže „Kinderburg Rappottenstein“ a nabízí krátkodobé zotavovací pobyty rodinám stiženými nemocí dítěte, nebo jiným neštěstím.

Vloženo: 08. 01. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora