NaTreku.cz

Po stopách druidů k vodopádům soutěsky Ysperklamm

Pohoří, oblast / Stát

Waldviertel / Rakousko

Roční období

Zima

05. 03. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 661 m

↓ 660 m

Délka

8.0 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 976 m n.m.

min. 514 m n.m.

Turistická mapa soutěsky Ysperklamm

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 661 m
Sklesané metry: 660 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - vysoká
  4. Webové stránky soutěsky https://www.ysperklamm.info

Okružní výlet do soutěsky Ysperklamm v Dolním Rakousku

Nástupní místo

Auto necháváme na parkovišti u vstupu do soutěsky Ysperklamm (do navigace zadejte vesnici Ysper). Ze silnice B36 jsou dobře značené odbočky, parkoviště je zdarma a je dostatečně velké - počítá se s vysokou návštěvností.
 

Popis treku

Waldviertel je část spolkové země Dolní Rakousko přiléhající k českým hranicím pod Novohradskými horami. Je to zvlněná krajina s vesničkami o pár domech, kopci jen málokdy přesahujícími tisíc metrů, zemědělská oblast s makovými a bramborovými poli.

To ale neznamená, že by tu člověk nenašel zajímavá místa. Jedním z nich je soutěska Ysperklamm. Říčka Ysper tu v délce 2 km protéká mezi skalami a překonává převýšení asi 300 výškových metrů. Příroda tu vytvořila kaskády vodopádů, malých i několikametrových, průzračná jezírka a zurčící potůčky.

Soutěska je přístupná celoročně, od dubna do října je vstup zpoplatněn 4 €.

Auto parkuju na velkém parkovišti u restaurace Forellenhof a vydávám se po Druidenweg, značené keltskou runou ᛗ "Man", symbolem člověka, muže, ale také duševního rozvoje.

Lesní pěšina vede těsně podél potoka, přes kameny, dřevěné lávky a můstky, okolo vodopádů a jezírek. V noci ještě mrzne, takže tu spršky vody vykouzlily stovky rampouchů, mrazivé perly a na popadaných větvích ledové závěsy.

Nadšeně přeskakuju z kamene na kámen, fotím tu krásu a zkoumám, co se skrývá za dalším balvanem. Kdyby nebylo kolem nuly, tak sundávám boty a brodím se mělkou vodou. Dolní soutěska je klidnější, horní část prudší s většími vodopády.

Výstup podél potoka trvá asi hodinu, pak přicházím k Ödteich, rybníku bez vody. Tedy rybník tady není, kdysi byl, kamenným náhonem se k němu plavilo dřevo, bohužel ho ale v roce 1956 silně poškodila povodeň a už nebyl obnoven.

Po divoké vodě zklidňuji mysl ve smrkovém lese a širokou lesní cestou nabírám další výškové metry. Blížím se ke skalním útvarům. Taky si z výletů do skal v dětství pamatujete hru "jako co ta skála vypadá"? Slon, houba, hlava želvy, zadek :-)

Tady se začíná pěkně zostra - Phallus a Vulva. Výklad je naštěstí připojen. Skála pojmenovaná po mužském symbolu plodnosti se kolmo tyčí nad údolím, její oblý vršek se opírá o druhý kámen a tvoří okénko, otvor, což zase asociuje symbol ženstsví.

Další skalní formace už jsou jednodušší na pochopení - Sitzende Hund opravdu vypadá jako sedící pes, Schalenstein - Kámen s miskou v sobě má prohlubeň. Druidentreffpunkt, místo keltských ceremonií a bohoslužeb, se nachází na vrcholku kopce.

Jsou tu roztroušené velké balvany, místo má prý magickou sílu a kameny dodávají energii, ale pozor, některé pozitivní a některé negativní. Uprostřed kamenného kruhu stál čtverhranný oltář a trůn velekněze, v dalších valounech jsou vytesané misky na obětiny.

Cesta pokračuje mezi dalšími útvary z kopce dolů a pak zase nahoru na vršek Böndel. I na něm bylo posvátné místo, které strážila desetimetrová skála později pojmenovaná Sfinx. Za vrcholem kopce se doprava odděluje odbočka ke kříži Kaltenbergkreuz, vyhlídkovému místu. Je od něj vidět dolů do údolí Yspertalu a na blízký masiv Ostrong s tisícovkou Grosser Peilstein.

Při dobré viditelnosti můžete zahlédnout i Ötscher, který byl pro Kelty posvátnou horou. Od kříže vede strmá stezka dolů, občas pro bezpečnost zajištěná lanem, ale bez obav - žádný klettersteig to není. Kdo chce klesat pozvolněji, musí se vrátit od kříže na rozcestí a jít oklikou.

Sestup je rychlý, za půl hodiny jsem v údolí, za další čtvrthodinu u auta. Celý okruh mi i s přestávkami na focení a odpočinek trval necelé 4 hodiny. Koho by ještě lákal blízký hřebínek Ostrong a chtěl si sbírku vrcholových křížů rozšířit o dva parádní kousky, může přejet do obce Laimbach am Ostrong, kde začíná značená turistická trasa Peilstein Gipfelrunde.

Nad obcí se na ostrohu Kleiner Peilstein (1024 m) tyčí zdáli viditelný kříž. Vede k němu strmý výšlap lesní cestou, rychlých 500 výškových metrů, při kterých propotíte triko už mezi prvními stromy v lese a srdce budete mít až v krku.

Odměnou jsou hluboké výhledy do údolí. Výstup není nebezpečný, při sněhu to ale klouže, raději jsem nahoře nasadila nesmeky. Od malého Peilsteinu je to už jen kousek lesem okolo Schutzhausu k tomu velkému, Grosser Peilstein má 1062 m. Třešničkou na dortu je Kaztenstein (963 m) s nádherným dřevěným křížem s reliéfem tváře Krista. Sestup vede po široké lesní cestě zpět k výchozí trase. Na Peilstein Gipfelrunde počítejte tak 2-3 hodiny.
 

Náročnost

Nenáročná horská túra soutěskou a naučnou stezkou. Vhodná pro výlet se školními dětmi nebo aktivními seniory.
 

Dostupnost vody

Jedná se o krátký výlet, vodu jsme měli s sebou (1,5 litru). V sezóně je možnost občerstvení v restauraci Forellenhof přímo u parkoviště u vstupu do soutěsky.
 

Vrcholy

Na tomto výletu můžete zdolat několik vyhlídek např. Kaltenbergerkreuz. Žádný opravdový horský vrchol se zde nenachází - ledaže byste si ze značené trasy udělali odbočku na Kaltenberg 1 003 m n. m., který je však zalesněný.
 

Nebezpečí

Okruh soutěskou Ysperklamm a Druidenweg nejsou nebezpečné, je možné je absolvovat s dětmi školního věku. Jediné možné nebezpečí může nastat při zhoršeném počasí, kdy kameny kolem potoka mohou slušně klouzat.
 

Jídlo

Svačinu s sebou, občerstvení možné v hostinci Forellenhof přímo u parkoviště u vstupu do soutěsky.
 

Zajímavosti

Ysperklamm je národní přírodní památkou. Za návštěvu stojí také nedaleký masiv Ostrong s vrcholy Kleiner a Grosser Peilstein

Wildes Wasser - divoká voda se valí mezi obrovskými žulovými balvany soutěsky Ysperklamm porostlými mechem, překonává padlé stromy, aby se pak dál v údolí rozšířila do klidnějšího toku, který se po dvaceti kilometrech vlévá do Dunaje.

Po Ysperu se ještě ve 30.letech minulého století splavovalo dřevo k Dunaji a pak dál až do Vídně. Soutěska je přístupná celoročně, od dubna do října je vstup zpoplatněn 4 €.

Na soutěsku navazuje tematická naučná stezka Druidenweg, po stopách Keltů a tajemných druidů.

Vloženo: 07. 03. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora