NaTreku.cz

Odpočinkový výlet přes hrad Landštejn v České Kanadě

Pohoří, oblast / Stát

Česká Kanada / Česko

Roční období

Léto

11. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 345 m

↓ 310 m

Délka

13.3 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 661 m n.m.

min. 513 m n.m.

Turistická mapa České Kanady

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 345 m
Sklesané metry: 310 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - v okolí Landštejna a Českého Rudolce velká, jinak malá (moc lidí v lese nepotkáte).

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - v okolí Landštejna a Českého Rudolce velká, jinak malá (moc lidí v lese nepotkáte).

Nenáročná turistika z Českého Rudolce na hrad Landštejn

Nástupní místo

Naši trasu přírodním parkem Česká Kanada začínáme v městečku Český Rudolec. Auto jsme nechali na malém parkovišti u místního obchodu.
 

Popis treku

Na cestu jsme se nejprve posilnili v Zámeckém pivovaru Český Rudolec. Nabití energií jsme nejprve obhlédli krásnou zříceninu místního zámku a poté jsme vyrazili z města po Graselové naučné stezce. Ta se hned za městem odkloní od modré značky a vedla nás po polní cestě.

Při vstupu do lesa se cesta změnila na úzkou pěšinku. Po ní jsme došli až k osadě Perníkov. Zde jsme naučnou stezku opustili a napojili se na modrou značku. Po široké cestě, která vede kolem rybníků jsme rychle pokračovali kupředu, neb se blížil vydatný déšť. Ten nás dohnal v osadě Stoječín a tak jsme se před ním ukryli v místní kapli Sv. Linharta. Jakmile se živel přes nás přehnal, pokračovali jsme v cestě.

Modrá značka dál vedla po širkoké lesní cestě. Pod Bukovým vrchem jsme značku opustili a po další lesní cestě jsme došli k silnici. Zde jsme definitivně opustili jakékoliv cesty a vnořili jsme se do hlubokého lesa. Snažili jsme se jít stále rovně. Kupodivu zde byly lesní cesty a tak se nám to i podařilo. Nakonec jsme se u rybníka Pstruhovec napojili na zelenou značku.

Ta vede po široké polní cestě v krásné krajině mezi rybníky. Napojili jsme se na asfaltku, po které jsme vyšli k hradu Landštejn. Zde jsme si v hospůdce opět řádně odpočinuli. Pokračovali jsme dál po červené značce. Ta nás zavedla ke kouzelné kapličce Pany Marie. Kousek za ní jsme se napojili na asfaltku, po které jsme došli do Starého Města pod Landštejnem.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v krásné krajině. Převýšení je minimální. Jde se po skoro všech druzích povrchů - asfalt, polní a lesní cesty a stezky. A také se jde volně v lese mimo cesty. Cesta se nedá projet kočárkem, pro děti a psíky je trasa ideální.
 

Dostupnost vody

Několik hospod je v Českém Rudolci (doporučuji zámecký pivovar), pod Landštejnem a také ve Starém Městě pod Landštejnem, kde byl cíl naší cesty. Jinak na pramen jsme narazili v lese mimo cesty, ale kvalitu vody jsme nezkoušeli.
 

Možnosti přespání

V Českém Rudolci je několik možností k ubytování (například již zmíněný zámecký pivovar), stejně tak pod Landštejnem nebo ve Starém Městě pod Landštejnem.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol. Cesty vedou pod kopci mezi polemi nebo lesem.
 

Nebezpečí

Jedná se o klasický český terén. Není zde nic speciálního. Cesty jsou široké, dobře značené. Jediný lehčí problém byla cesta lesem mimo cesty. Ale ani v tomto případě zde nehrozí žádné nepříjemnosti, stačí jít prostě přímo za nosem.
 

Jídlo

Hospody jsou v Českém Rudolci, pod Landštejnem a ve Starém Městě pod Landštejnem. Všude jsme byli a byli jsme spokojeni. I když pod Landštejnem by jídlo i služby mohly být lepší.
 

Zajímavosti

Na okraji Českého Rudolce se nachází zřícenina zámku. Na jeho místě byla původně vybudována tvrz v první polovině 14. století. Současná podoba zámku vznikla v 60. letech 19. století. Tento objekt byl však poničen rozsáhlým požárem v roce 1860 a byl přestavěn ve stylo anglické novogotiky. V roce 1948 byl znárodněn a začalo jeho postupné chátrání. Po roce 1989 byly pokusy zámek přestavět na rekreační objekt. V roce 2009 zámek koupila soukromá společnost, která začala s rekonstrukcí zámku. V součané době se již na zámku provádí prohlídky pro turisty. Více informací naleznete zde.

Vloženo: 01. 09. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora