NaTreku.cz

Výlet z Landštejna na bizoní farmu v České Kanadě

Pohoří, oblast / Stát

Česká Kanada / Česko

Roční období

Léto

25. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 174 m

↓ 174 m

Délka

9.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 683 m n.m.

min. 582 m n.m.

Turistická mapa České Kanady

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 174 m
Sklesané metry: 174 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - v oblasti Landštejna a bizoní farmy velká, po cestě minimální

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Přelidněnost - v oblasti Landštejna a bizoní farmy velká, po cestě minimální

Nenáročná turistika pro děti za bizony v České Kanadě

Nástupní místo

Parkoviště pod hradem Landštejn. Je zde několik parkovišť. Většina je zpoplatněna cca 50 Kč den, ale je možné zde najít i místo zadarmo, například u hospody Holubník. K Landštejnu vyjedete po silnici z Nové Bystřice nebo ze Starého města pod Landštejnem.
 

Popis treku

Po příjezdu autem ke hradu Landštejn jsme se příjemně posilnili v hospodě Holubník. Tuto hospodu známe již dlouhá léta a stále je to ideální místo pro osvěžení. Od hospody jsme vyrazili po červené značce. Ta nejprve vedla po asfaltce, brzy však odbočila na louku a po ní jsme sešli do osady Vitíněves.

Z osady jsme pokračovali kolem rybníka do lesa. Po široké cestě jsme došli k rozcestníku U Kamenného vrchu. Zde jsme opustili značenou cestu a po lesní asfaltce jsme začali směřovat k bizoní farmě Bison Ranch Rožnov. Po cestě se již začaly ukazovat i poutače na farmu. Asi po kilometru jsme asfaltku opustili a pokračovali jsme po široké polní cestě. Ta vede po hranici Čech a Moravy. Minuli jsme rybník Bochník a za chvilku jsme byli už na farmě.

Po odpočinku a lehkém jídle jsme se vydali zpět. Po modré značce jsme se vrátili kolem rybníka Bochníka, ale dál jsme pokračovali po značce až k rozcestí U Studnice. Zde jsme odbočili na zelenou značku. Ta vede po široké cestě lesem. Asi po 1,3 km jsme značku opustili a odbočili jsme na další lesní cestu doleva. Po chvíli jsme se ocitli na krásných loukách, ze kterých je již opět vidět hrad Landštejn. Sešli jsme do osady Vitíněves a po červené značce jsme se vrátili zpět na Landštejn.
 

Náročnost

Příjemný výlet většinou po značených cestách. Po cestě se vystřídají takřka všechny povrchy - asfalt, šotolina, lesní cesty nebo stezky, polní cesty. Převýšení na cestě je minimální, takže fyzicky výlet není vůbec náročný. Zvládnou ho bez problémů i předškolní děti. Pro kočárek je cesta nevhodná, psíci si ji určitě užijí, neboť je po cestě několik rybníků, kde se můžou osvěžit.
 

Dostupnost vody

Kousek od rozcestníku U Kamenného vrchu je pramen, ale kvalitu vody jsme nezkoušeli. My jsem se občerstvili na začátku výletu v hospodách pod Landštejnem, poté na bizoní farmě v Rožnově.
 

Možnosti přespání

U Landštejna je několik možností k ubytování. Stejně tak je možné se ubytovat na bizoní farmě v Rožnově. My jsme dali přednost romantickému spaní kousek od hospody Holubník v lese.
 

Vrcholy

Na cestě se nejde přes žádný vrchol. Výhledy jsou ovšem krásné i tak, hlavně na hrad Landštejn.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezproblémová. Není zde žádné exponované místo nebo prudký svah. Cesty jsou široké. Snad jen dát si pozor na cyklisty na lesních asfaltkách. V okolí bizoní farmy je jich dost.
 

Jídlo

Doplnit tekutiny a najíst se můžete ve 3 restauracích pod hradem Landštejn, nebo pak na samotné bizoní farmě Bison Ranch.
 

Zajímavosti

Hrad Landštejn, u kterého výlet začíná, je jedna z nejznámějších zřícenin hradů u nás. Je dominantou okolí, neboť se nachází ve výšce 650 m n.m. na výrazné vyvíšenině. Jeho historie začíná v první polovině 13. století, kdy Přemysl Otakar I. nechal na ochranu místních obchodních cest vybudovat královský hrad. Brzy přešel hrad pod Vítkovce. V roce 1771 zničil požár, který vznikl po úderu blesku, velkou část hradu a ten začal chátrat. Postupně se z něj stala romantická zřícenina. Po válce hrad vyvlastnil stát a v roce 1972 začal zabezpečovat zbytky hradu. Ten tak mohl být otevřen veřejnosti v roce 1990. Více o hradě naleznete na oficiálních webových stránkách hradu..

Vloženo: 31. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora