NaTreku.cz

Výlet k vojenské tvrzi Bouda v Orlických horách

Pohoří, oblast / Stát

Orlické hory / Česko

Roční období

Léto

29. 07. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 428 m

↓ 428 m

Délka

12.7 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 843 m n.m.

min. 522 m n.m.

Mapa Orlických hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 428 m
Sklesané metry: 428 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro malé děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - střední, občas na někoho narazíte (pěší i cyklisté), kromě tvrze Bouda, kde je v létě lidí dost.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro malé děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - střední, občas na někoho narazíte (pěší i cyklisté), kromě tvrze Bouda, kde je v létě lidí dost.

Po stopách vojenské historie II. světové války v Orlických horách

Nástupní místo

Nádraží v obci Lichkov. Ta se nachází severně od kopce Bouda. Vlaky sem jezdí od Králík nebo Jablonného nad Orlicí. U nádraží je hned zelená značka.
 

Popis treku

Od vlakového nádraží jsme se vydali po modré značce. Ta nás vyvedla z obce Lichkov. Za posledními domy jsme dobočili doleva a po polní cestě začali stoupat. Brzy jsme vstoupili do lesa. Zde jsme se napojili na žlutou značku. Po ní jsme pokračovali dál. Cesta stále stoupá a brzy se objevili první vojenské objekty, tzv. řopíky. Došli jsme k rozcestí Nad Kolotočem. Zde jsme opustili žlutou značku a po široké cestě jsme přešli k červené značce. Napojili jsme se na ni a po lesní pěšince jsme vyběhli na Vysoký kámen 843 m n.m. Na jeho vrcholu samozřejmě nesmí chybět další vojenský objekt.

Z Vysokého kamene cesta pokračuje po příjemné pěšině. Ta se brzy změní v širokou lesní cestu. Prošli jsme kolem pěchotního srubu Na sedle. Cesta ještě chvíli stoupala, ale brzy jsme značka opustila širokou cestu a po stezce jsme sestoupili k cíli naší cesty - dělostřelecké tvrzi Bouda. Po odpočinku a lehkém občerstvení jsme pokračovali dál. Od tvrze jsme se vydali po zelené značce, která stoupá po široké cestě. Cesta několikrát změní směr. Za kopcem Bouda jsme začali konečně klestat. Zároveň se jako houby po dešti začaly objevovat další vojenské objekty. Někdy i po jejich střechách jsme prudce sestoupili až k široké lesní cestě. Odbočili jsme na ni doleva a pokračovali v návratu do Lichkova. Cesta nás vyvedla z lesa a mezi poli jsme došli zpět do obce a na nádraží v Lichkově.

Většina této trasy vede po naučné stezce Betonová hranice.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet převážně v lesnaté krajině. Většinou se jde po širokých lesních cestách nebo lesních pěšinách. Převýšení není velké. Jen sestup z kopce Bouda je trochu prudší a vede po lesní stezce. S kočárkem trasu absolvovat nelze, malé děti si ji však jistě užijí.

 

Dostupnost vody

V sezoně je občerstvení přímo u tvrze Bouda. Mají zde i pivo. Jinak po cestě jsme na žádný pramen nenarazili. Stačilo nám 1,5 litru vody na osobu. Hospoda je také hned u nádraží Lichkov.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na vrchol Vysoký kámen 843 m n. m. Vrchol však zakrývají vzrostlé stromy a tak zde nejsou žádné výhledy.
 

Nebezpečí

Cesta samotná je bezpečná, není zde žádný exponovaný úsek. Pozor si musíte dát u jednotlivých vojenských objektů. Ty jsou sice zabezpečeny různými mřížemi a zábradlími, ale malé děti jsou šikovné a mohly by někam spadnout.
 

Jídlo

Občerstvení se nachází přímo u tvrze Bouda. Mají zde různé grilované klobásky atd. Nám stačila svačina a nějaká ta tyčinka.
 

Zajímavosti

Dělostřelecká tvrz Bouda byla vybudována ve třicátých letech minulého století na obranu vlasti před vpádem nepřátelských vojsk. Patří k pěti stavebně dokončeným vojenským tvrzím. Tvoří ji pět samostatných vojenských objektů (srubů) v podzemí navzájem propojených. Tvrz mělo bránit asi 400 vojáků. Do tvrze se vchází vchodovým objektem K - S 22a Krok. Tento srub byl vybudován na protilehlé straně kopce a nemohl tak být ostřelován nepřátelským vojskem. V současné době je Bouda otevřena pro turisty od května do září každý den, v říjnu o víkendech a ve státní svátek. Více na webových stránkách - www.boudamuseum.com
 

Vloženo: 16. 08. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora