NaTreku.cz

Okružní výlet údolím Hornádu ve Slovenském ráji

Pohoří, oblast / Stát

Slovenský ráj / Slovensko

Roční období

Léto

01. 08. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 398 m

↓ 398 m

Délka

9.8 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 777 m n.m.

min. 533 m n.m.

Turistická mapa Slovenského ráje

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 398 m
Sklesané metry: 398 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - NE
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale větší
  3. Přelidněnost - velká, místy jsou zácpy

Rodinný výlet ve Slovenském ráji po lávkách a žebřících

Nástupní místo

Placené parkoviště za obcí Hrabušice kousek od vstupu do Slovenského ráje. Cena (rok 2020) 3 Euro/den.
 

Popis treku

Z parkoviště jsme se vydali k hrdlu Hornádu po modré značce. Ta sice vede k řece, ale my jsme si cestu lehce zkrátili neznačenou lesní cestou a sešli jsme k řece přímo. Zde jsme se opět napojili na modrou a podél řeky po jejím proudu jsme se vydali po stezce. Na té jsou často kořeny a kamení. Trasa je to velmi atraktivní, je zde několik míst, kdy se jde přímo nad řekou po ocelových stupech a lávkách. Jsou zde instalovány i řetězy. Na těchto místech se bohužel občas tvořily fronty, což trasu časově natáhlo. Navíc jsme byli lehce nervózní, neboť se blížila bouřka. Po zhruba dvou kilometrech jsme po mostku překročili Hornád a po jeho druhé straně pokračovali dál po proudu. I zde jsou vybudované stupy a schodky. Asi po necelých třech kilometrech jsme došli k ústí Kláštorské doliny.

Zde jsme Hornád opustili a začali dolinou stoupat po zelené značce. Zároveň jsme totálně zmokli, neboť dorazila očekávaná bouřka. Stezka vede místy v úzké rokli, kde jsou popadané stromy. Na trase jsme překonali po žebřících tři vodopády. Nakonec jsme došli k ruině bývalého kláštera. Zde jsme se občerstvili a trochu se osušili po bouřce. Zároveň jsme si užili výhledy na Tatry. Poté jsme se vydali po zelené značce zpět. Nejprve vede po široké cestě, poté po užším chodníku. Tato část trasy je však již bez problémů a tak jsme se vrátili zpět k parkovišti.
 

Náročnost

Fyzicky trasa není náročná, převýšení není velké. Jsou zde ovšem technicky náročnější místa. V údolí Hornádu časté ocelové lávky s řetězy nad řekou, nebo vybudované schody. Další radosti čekají v Kláštorské dolině, kde jsou i ocelové žebříky kolem vodopádů. Je proto dobré mít lehké zkušenosti s pohybem v náročnějším terénu. Trasu tak zvládnou spíše starší děti. A určitě není vhodná pro psy.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit v restauraci a občerstveních u parkoviště při vstupu do Slovenského ráje. Další možnost je hospůdka u Kláštera po výstupu z Kláštorské doliny.
 

Vrcholy

Trasa vede většinou v údolích a kaňonech. Nevede přes žádný vrchol. Výhledy se nabízejí z luk kolem bývalého kláštera.
 

Nebezpečí

Trasa je místy náročnější, neboť vede po ocelových lávkách přímo nad řekou Hornád. K ulehčení jsou zde instalované řetězy, ale i tak mají méně zkušení turisté v těchto místech problémy. Další exponovanější místa jsou v Kláštorské dolině. Zde jsou 3 žebříky, které vedou kolem vodopádů. I zde je dobré dát velký pozor, často jsou žebříky mokré. Zbytek trasy s jde pohodlně po lesních cestách.
 

Jídlo

Hospody jsou na začátku trasy u parkoviště. Další jídlo je možné si dát v hospůdce u zříceniny kláštera.
 

Zajímavosti

Trasa vede kolem zříceniny bývalého kláštera. Ten byl postaven na začátku 14. století. Již dříve toto místo sloužilo místním obyvatelům jako úkryt před nájezdy Tatarů. Během husitských válek byl klášter husity obsazen. Nakonec byl zbourán v roce 1543, aby nesloužil jako úkryt pro loupeživé tlupy. Klášter je v současnosti obnovován. K jeho atraktivitě přispívá i chata, která byla v roce 1926 postavena kousek od něj. Více o klášteře naleznete zde.
 

Vloženo: 04. 08. 2020
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora