NaTreku.cz

Krátký výlet na hrad Egerberk

Pohoří, oblast / Stát

Doupovské hory / Česko

Roční období

Zima

22. 02. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 242 m

↓ 242 m

Délka

4.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 548 m n.m.

min. 294 m n.m.

Turistická mapa Doupovské hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 242 m
Sklesané metry: 242 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Zimní výlet na hrad Egerberk v Doupovských horách

Nástupní místo

Parkoviště u Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří. Parkoviště je velké a bezplatné. Hned u něj se napojíte na turistickou značku.
 

Popis treku

Předpověď počasí slibovala krásný skoro jarní den a azurovou oblohu. Teploty byly v pořádku, ale mraky se bohužel roztrhaly trošku později. Ale ani to nevadilo. Výlet určitě stál za to.

U parkoviště jsem se napojil na červenou turistickou značku. Přešel jsem po mostě řeku Ohři a po stezce si zkrátil serpentinu státní silnice. Poté jsem chvilku pokračoval po silnici, ale brzy jsem ji opustil a po kraji pole jsem pokračoval ve stoupání ke hradu. Cesta vstoupila do lesa. Místy byl na cestě mokrý sníh, místy ztěžovalo chůzí mazlavé bahno. V lese však převládl sníh a tak se šlo lépe. Cesta obchází skalnatý kopec Mravenčák. V těchto místech se jde takřka po rovině. Od sedla pod Mravenčákem značka pokračuje po široké lesní cestě. Tady také začíná nejprudší část cesty na hrad. Jakmile se cesta srovná, je vyhráno. Mezi stromy již vykukují zbytky hradeb Egerberku.

Na hrad samotný se jde přes dřevěný most, takže je vidět, že zřícenina je udržovaná. Z hradu jsou skvělé výhledy směrem na Krušné hory a krajinu pod nimi. Po důsledné prohlídce hradu jsem se vydal zpět stejnou cestou.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet na krásnou zříceninu v Doupovských horách. Převýšení nějaké nastoupat musíte, ale není to tak strašné. Celou dobu se jde po turistické značce. Trasa vede po širokých lesních nebo polních cestách. Mě cestu znepříjemňoval mokrý tající sníh. Trasa je ideální pro rodiny s dětmi nebo se psem. Kočárek ji asi neprojede. Ale bez sněhu za sucha možná ano.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Trasa je ale krátká, stačí 1 litr tekutin.
 

Vrcholy

Hrad Egerberk sice neleží na nejvyšším kopci v okolí, nicméně výhledy do okolní krajiny jsou pěkné.
 

Nebezpečí

Cesta je velmi jednoduchá a bezpečná. Proto jediné místo, kde je nutné si dát pozor je samotná zřícenina. Ta je volně přístupná a hlavně malé děti by mohly někam spadnout.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Nějaká ta svačina se určitě hodí.
 

Zajímavosti

Hrad Egerberk leží na severu Doupovských hor nad řekou Ohří. Jeho přesné založení není známo, pravděpodobně se tak stalo na přelomu 13. a 14. století. Prvním známým majitelem hradu je Vilém z Egerberku. Za majitele Jindřicha Škopka z Dubé byl hrad výrazně přestavěn. Hrad poté často měnil majitele. Nakonec jej získali v roce 1623 Thunové. Ti však o hrad neměli zájem, nechali jej opuštěný a tak se z něj nakonec stala zřícenina. Do dnešních dní se nejlépe zachovaly zbytky vnitřního hradu. Hrad je nyní kulturní památka.
 

Vloženo: 25. 02. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora