NaTreku.cz

Výlet na horu Úhošť v Doupovských horách

Pohoří, oblast / Stát

Doupovské hory / Česko

Roční období

Jaro

21. 03. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 373 m

↓ 373 m

Délka

10.9 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 593 m n.m.

min. 284 m n.m.

Turistická mapa Doupovské hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 373 m
Sklesané metry: 373 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Na hoře Úhošť je zákaz chodit mimo vyznačené chodníky

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Na hoře Úhošť je zákaz chodit mimo vyznačené chodníky

Výlet z Kadaně na stolovou horu Úhošť

Nástupní místo

Parkoviště u Františkánského kláštera v Kadani. Hned pod klášterem je červená turistická značka, která vede na horu Úhošť.
 

Popis treku

Od parkoviště u kláštera jsem se vydal po cestičce podél klášterní zdi k hrázi na řece Ohře. Zde jsem se napojil na červenou turistickou značku. Pokračoval jsem po asfaltce až na státní silnici. Po ní jsem prošel obcí Pokutice. Zde značka odbočuje a po polní cestě jsem pokračoval k úbočí hory Úhošť. Samotné stoupání na horu vede lesem, není nijak prudké a brzy jsem se ocitl na náhorní plošině hory. Jelikož bylo skvělé počasí, výhledy byly skvělé. Cesta vede podél okraje hory a tak jsou po celou dobu ničím nerušené výhledy hlavně na Krušné hory a jejich podhúří. Po stezce jsem došel až na samotný vrchol hory Úhošť. Z něj jsou zase výhledy na část Doupovských hor.

Z vrcholu se stezka opět stočí na náhorní plošinu. Poté stezka odbočí a začne klesat z hory. Pěšina se ve spodní části změnila na širokou cestu. Po ní jsem pokračoval pod horou Úhošt k řece Ohře. Cesta vede přímo pod horou, takže jsou dobře vidět skalní stěny. Došel jsem ke státní silnici a pokračoval osadou Zásada u Kadaně. Došel jsem k řece Ohři. Podél ní vede široká pohodlná cesta, po které jsem se vrátil zpět do Kadaně. Napojil jsem se cestu u hráze a poté došel k parkovišti u kláštera.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který vede z větší části po širokých cestách, případně po stezkách. Je nutné překonat nějaké převýšení, cca 300 metrů, ale není to nic náročného. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek ji neprojede, neboť se jde místy po užší stezce.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádnou hospodu, občerstvení nebo studánku, ze které by se dalo pít. Proto je nutné mít nějaké zásoby, alespoň 1 litr tekutin.
 

Vrcholy

Hora Úhošť 593 m n.m. je tabulová hora, proto je vrchol velmi široký. Výhledy se nabízejí hlavně na Krušné hory a Doupovské hory.
 

Nebezpečí

Trasa dvakrát překračuje státní silnici.Frekvence vozidel je však velmi malá. I tak je dobré dbát zvýšené opatrnosti. Na několika místech jsou okraje hory Úhošť skalnaté. Je dobré tak dát pozor hlavně na děti, aby se někam neskutálely... Jinak je trasa technicky úplně v pohodě.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda nebo občerstvení. Určitě se hodí nějaká vlastní svačina nebo sladkost.
 

Zajímavosti

Hora Úhošť je stolová hora v Doupovských horách, která vznikla sopečnou činností v období třetihor. V současné době je zde vyhlášena národní chráněná rezervace, která byla zřízena pro ochranu ohrožených rostlin a živočichů. Náhorní plošina byla osídlena již v neolitu. Podle některých historiků se zde dokonce nacházel Vogatisburg, kde mělo v roce 631 n. l. Sámovo vojsko porazit Franskou říši. Nicméně nejsou pro to žádné konkrétní důkazy. Vesnice je zde zmiňována od začátku 15. století. Vysídlena byla definitivně v roce 1950.
 

Vloženo: 31. 03. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora