NaTreku.cz

Okružní výlet na zříceninu hradu Mitrov

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Podzim

24. 10. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 196 m

↓ 196 m

Délka

9.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 535 m n.m.

min. 416 m n.m.

Turistická mapa Českomoravská vrchovina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 196 m
Sklesané metry: 196 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro kočárky - NE
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Výlet na hradu Mitrov ze Strážku

Nástupní místo

Parkoviště u obchodu COOP v obci Strážek.
 

Popis treku

Po několika deštivých dnes se počasí umoudřilo a tak jsem se rozhodl pro krátký výlet. Bohužel vody bylo i tak po cestě dost. Z parkoviště jsem se prokličkoval na konec obce Strážek. Zde je již modrá značka. Ta brzy odbočila z asfaltky na úzkou pěšinu u říčky Bobrůvka. Kolem této řeky jsem pokračoval dál. Cesta byla místy velmi podmáčená a měl jsem co dělat, abych byl alespoň trochu suchý. Po modré značce jsem nakonec došel ke zřícenině hradu Mitrov. Z něj jsou zde jen malé zbytky zdí.

Od hradu jsem sešel do údolí a chtěl jsem pokračovat po značce dál. Jenže po příchodu k Bobravě jsem zjistil, že se jedná o brod. A to nebyla šance. Jednak bylo asi 6 stupňů a hlavně v řece bylo po deštích hodně vody. Proto jsem se vrátil k penzionu Podmitrov a řeku přešel po mostě. Kousek za ním jsem začal stoupat po neznačené cestě. Už z údolí jsem viděl, že v protisvahu dřevaři vytvořili široké cesty. Ty jsem využil a pokračoval po nich směrem ke značené cestě. Kousek této trasy je trošku prudší a vede volným terénem.

Nakonec jsem se napojil na značenou cestu, prošel osadou Nový Dvůr, překročil státní silnici a pokračoval dál po polní cestě. Z té jsem odbočil vpravo a napojil se na tzv. Baronovu cestu. Bohužel deště a těžaři z ní udělali dost těžko průchodný tankodrom. Proto jsem často místo cesty šel lesem kolem ní. Nakonec jsem se stočil opět doprava a přešel opět státní cestu. Dál jsem pokračoval po polní cestě. To se konečně umoudřilo i počasí a nabídlo mi pěkné výhledy do okolí. Po louce jsem sešel zpět do Strážku a vrátil se na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v okolí říčky Bobrůvky. Část trasy vede po značených stezkách. Část trasy po lesních nebo polních cestách. Bohužel jsem musel kus cesty jít i volným terénem, neb na značené cestě je brod, který jsem musel obejít. Cestu ztěžoval silně podmáčený terén, jinak je trasa bez problémů.
 

Dostupnost vody

Pod hradem Mitrov je Lesní penzion Podmitrov, ale nezkoušel jsem, jestli funguje. Mě stačilo 1,5 litru vody sebou.
 

Možnosti přespání

Pod hradem Mitrov je penzion Podmitrov, zde je asi možné se ubytovat.
 

Vrcholy

Na trase jsem nešel přes žádný vrchol. Pěkné výhledy se nabízejí při návratu nad obcí Strážek.
 

Nebezpečí

Kdybych šel v létě, zkusil bych přejít brod u penzionu Podmitrov. Teď na podzim bylo v říčce moc vody, takže nebyla šance ji přejít. Ale i v létě by to bylo pro malé děti dost dobrodružné. Takto jsem musel hledat náhradní cestu v terénu a část jít úplně mimo cesty. Jinak je trasa bez problémů, bezpečná.
 

Jídlo

Na trase je penzion Podmitrov, ale nevím, jestli vaří i pro neubytované hosty. Mě stačily nějaké čokolády na dodání energie.
 

Zajímavosti

Hrad Mitrov byl postaven v druhé polovině 13. století Demeterem z Bukové. Od něj má také název - hradu se říkalo Dimitrov. Zkráceně Mitrov. V roce 1415 jej získali do vlastnictví Pernštejnové, kteří o něj ještě dlouho vedli spory s pány z Ronova. Hrad však pro Pernštejny nebyl strategicky důležitý a tak postupně chátral. Koncem 16. století je uváděn jako pustý. Do dnešních dnů se zachovaly jen části příkopů a hradeb. Zřícenina je volně přístupná. Více naleznete zde.
 

Vloženo: 02. 11. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora