NaTreku.cz

Výlet k nejhlubší propasti světa - Hranické propasti

Pohoří, oblast / Stát

Podbeskydská pahorkatina / Česko

Roční období

Jaro

03. 05. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 161 m

↓ 161 m

Délka

3.7 km

1 hod.

Nadmořská výška

max. 318 m n.m.

min. 248 m n.m.

Turistická mapa okolí Hranické propasti

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 161 m
Sklesané metry: 161 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - ANO

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro děti - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - ANO

Inzerce

Krátký výlet k Hranické propasti

Nástupní místo

Auto jsem zanechal na ulice na kraji města Hranice přímo u červené turistické značky.
 

Popis treku

Auto jsem zanechal podél silnice vedoucí z města Hranice k benzinové pumpě. Napojil jsem se na červenou značku. Podešel jsem železniční koleje a podél nich jsem pokračoval k lesu. Při vstupu do lesa cesta začíná stoupat. Taková stoupání jsou po cestě asi dvě nebo tři. Nicméně se jde po široké lesní cestě, takže se jde velmi pohodlně. Po cestě jsou dvě vyhlídky, na které vedou odbočky. Zvlášť odbočka na vyhlídku u bývalého hradu Svrčov je velmi strmá. Obě nabízejí výhled do údolí řeky Bečvy a na Kelčský Javorník.

Od vyhlídek jsem dál pokračoval lesní cestou, kterou zpestřovaly dřevěné lávky. Nakonec jsem došel k Hranické propasti. Ještě před vstupem do ní jsem si užil krásné výhledy z louky u lesa. Jsou vidět krásně Beskydy nebo Kelčský Javorník. Do samotné propasti je možné částečně vstoupit po ocelových schodech na vyhlídkovou plošinu. Z ní je dobře vidět i jezero na dně propasti, stejně jako kladka, kterou dopravují materiál potápěči k jezeru. Po prohlídce jeskyně jsem se vrátil zpět k autu stejnou cestou.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý a krátký výlet. Celou dobu se jde po široké lesní cestě. Na trase jsou asi jen 2 krátká prudší stoupání. Proto je výlet vhodný jak pro děti a psy, ale případně ho projede i kočárek.
 

Dostupnost vody

Trasa je krátká, stačí 0,5 litru vody. Po cestě žádné občerstvení nebo studánka není.
 

Vrcholy

Na trase se nejde přes žádný vrchol. Výhledy umožňují jak vyhlídky nad řekou Bečvou, tak i louka u Hranické propasti.
 

Nebezpečí

Cesta samotná je velmi jednoduchá. Jde se po široké lesní cestě. Hranická propast je obehnána železným zábradlím. Zde je nutné dát pozor na děti. Zábradlí se dá jednoduše podlézt.
 

Jídlo

Trasa je velmi krátká, stačí nějaká svačinka. Míst k posezení u propasti je hodně.
 

Zajímavosti

Hranická propast je naprosto unikátní. Jedná se o nejhlubší zatopenou propast na světě. Suchá část propasti má cca 69 metrů. Na dně propasti je však jezírko, díky kterému je propast tak hluboká. Podle dosavadních měření je hloubka pod hladinou dalších 404 metrů. Celkovou hloubkou 473,5 metrů tak překonala italskou propast Pozzo del Merro, která má změřenou hloubku 392 metrů. Nutno dodat, že ani u jedné z jeskyní potápěči (nebo spíš speciální roboti) nedosáhli dna. Na základě složení a teploty vody se hloubka Hranické jeskyně odhaduje na cca 1 km.
 

Vloženo: 03. 05. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora