NaTreku.cz

Podzimní výlet na Bezručovu vyhlídku a hrad Šostýn

Pohoří, oblast / Stát

Podbeskydská pahorkatina / Česko

Roční období

Podzim

01. 11. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 271 m

↓ 271 m

Délka

4.2 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 578 m n.m.

min. 371 m n.m.

Turistická mapa okolí města Kopřivnice

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 271 m
Sklesané metry: 271 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Krátký výlet na hrad Šostýn u Kopřivnice

Nástupní místo

Velké parkoviště na kraji města Kopřivnice. Parkoviště se nachází u koupaliště na kraji lesa.
 

Popis treku

Z parkoviště mne k lesu přivedla široká cesta. To jsem již byl zároveň na žluté značce. Ta vede na zříceninu hradu Šostýn. Proto jsem ji při vstupu do lesa opustil a začal jsem stoupat po užší naučné stezce. Brzy jsem došel k Jasníkové studánce. Dál jsem stoupal po stezce, až jsem došel k Bezručově rozhledně. Výhled je pěkný směrem na Kopřivnici a Bílou horu.

Od rozhledny jsem pokračoval dál po naučné stezce po hřebeni kopce, až jsem došel širší lesní cestě, která je zároveň cyklostezka. Na chvilku jsem na ni odbočil, ale takřka hned jsem ji zase opustil a začal jsem stoupat na kopec Pískovna. Na jeho vrchol vede velmi výrazná stezka. Bohužel z jeho vrcholu nejsou skoro žádné výhledy, možná až opadá listí ze stromů. Z Pískovny jsem poměrně prudce sestoupil do Janíkova sedla.

Zde se naopak nabízí výhledy pěkné. Ze sedla jsem po naučné stezce došel k Raškově vyhlídce. Přístup k ní je ulehčen vysekanými schody a zábradlím. Z vyhlídky jsem seběhl na žlutou značku a po ní došel k poměrně rozlehlé zřícenině hradu Šostýn. Po důkladné prohlídce ruiny jsem se po žluté značce vrátil zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet po značených cestách. Na trase je mírné stoupání k rozhledně a na kopec Pískovna. Sestup z Pískovny je naopak prudký více. Většinou se jde po širokých cestách. Bez problémů trasu zvládnou děti i psi. Kočárek neprojede.
 

Dostupnost vody

Na začátku trasy při výstupu na Bezručovu vyhlídku je Jasníkova studánka. Zde můžete doplnit tekutiny. Jinak je trasa krátká a stačí 1 litr vody.
 

Vrcholy

Na trase se vystoupá na kopec Pískovna. Z něj kvůli vzrostlým stromům nejsou skoro žádné výhledy. Ty nabízí Bezručova rozhledna a Raškova vyhlídka.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Jde se po širokých cestách nebo lesních pěšinách. Trošku prudší je sestup z kopce Pískovna. Raškova vyhlídka je zabezpečena zábradlím. Snad je dobré u dětí si dát pozor při procházení zříceniny hradu. Ta je volně přístupná a mohly by někam zapadnout. Ale jinak se jedná o krásný bezpečný výlet.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení. Jedná se ale o krátký výlet, stačí nějaká malá svačinka.
 

Zajímavosti

Trasa tohoto výletu vede mimo jiné přes zříceninu hradu Šostýn. Ten byl postaven na konci 13. století rodem Hückeswagen. Spolus hrady Hukvaldy a Štramberk byl součástí opevnění Moravské brány. Zajímavostí hradu je, že neměl vlastní studnu a museli zde mít cisternu na vodu. Hrad často měnil majitele. Datum zániku hradu není jisté. Pravděbodobně byl dobyt husity, protože po husitských válkách je veden jako pustý. O zříceninu hradu začal být zájem opět ve 20. století, kdy zde probíhal archeologický průzkum. Zároveň došlo k částečným opravám zříceniny. Ta je v současné době volně přístupná.

Vloženo: 05. 11. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora