NaTreku.cz

Výlet na zříceninu Starý Žeberk v Krušných horách

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Podzim

23. 10. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 392 m

↓ 392 m

Délka

6.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 696 m n.m.

min. 365 m n.m.

Turistická mapa Krušné hory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 392 m
Sklesané metry: 392 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Výlet od zámku Jezeří k zřícenině Starý Žeberk

Nástupní místo

Parkoviště pod zámkem Jezeří. Příjezd je po silnici od Horního Jiřetína. Parkoviště je bezplatné.
 

Popis treku

Pro podzimní výlet jsem si vybral turisticky méně známý cíl - zříceninu hradu Starý Žeberk. Ten se nachází kousek od známého zámku Jezeří na stejnojmenné hoře Jezeří. Většina turistů tak jde na zámek a ke zřícenině se již nevydá.

Od parkoviště jsem vystoupal k zámku Jezeří, ale hned jsem pokračoval po modré turistické značce dál. Cesta vede nejprve po asfaltce, ale brzy přejde v lesní cestu. A začne také prudčeji stoupat. Po chvíli jsem se napojil na širokou lesní cestu a po té jsem vlastně došel až pod horu Jezeří. Po cestě je možné vidět zbytky vodárny, která sloužila pro zámek Jezeří. Místy je možné vidět do krajiny pod Krušnými horami, především mosteckou hnědouhelnou pánev. Nakonec jsem tedy došel po modré značce k odbočce ke zřícenině hradu Starý Žeberk.

Odtud vede na vrchol stezka. Samotná zřícenina je velmi nezřetelná, jsou zde jen zbytky valů a pár kamenů. Samotný vrchol Jezeří je skála, na kterou nevede žádná oficiální cesta. Nicméně jsou zde vyšlapané stezky. Vrchol a jeho okolí nabízí několik částečných výhledů do krajiny. A to jak na hřeben Krušných hor, hlavně na horu Jedlová, tak i do poničené krajiny pod horami. Po odpočinku jsem se vydal zpět. A to po stejné cestě jaká mne přivedla na horu Jezeří a zříceninu hradu Starý Žeberk.
 

Náročnost

Krátký a velmi jednoduchý výlet po širokých lesních cestách. Převýšení na trase není velké, stoupání na horu Jezeří je pozvolné. Přístup na samotnou skálu na vrcholu je po stezce, je nutné použít i ruce. Na vrchol skály nevede žádná oficiální cesta, stezka je zde však vyšlapaná. Trasa ideální pro děti i psy. Pod zříceninu Starý Žeberk vede široká cesta, kterou projede i kočárek.
 

Dostupnost vody

Trasa je velmi krátká, stačí 1 litr vody na osobu. Po cestě není žádná možnost doplnit tekutiny. Teda je zde potůček, ale kvalitu vody jsem nezkoušel.
 

Vrcholy

Z vrcholu Jezeří 707 m n.m. jsou výhledy jak na hřeben Krušných hor, hlavně masiv hory Jedlová, ale i na podhůří Krušných hor, zničené těžbou uhlí. Za dobré viditelnosti je vidět České Středohoří.

 

Nebezpečí

Cesta na horu Jezeří je široká lesní a není zde absolutně žádný problém. Je to prostě procházka lesem. Co se týká samotné hory Jezeří, na její vrchol vede vyšlapaná stezka. Na skálu je možné vylézt bez problémů, ale určitě se bez použití rukou neobejdete.
 

Jídlo

Na trase se není žádná chata nebo občerstvení. Je dobré mít nějakou vlastní svačinu - trasa je krátká.
 

Zajímavosti

Ačkoliv je veřejnosti známější zámek Jezeří, můj cíl byla zřícenina hradu Starý Žeberk, který je asi 2 km od tohoto zámku. Nachází se na kopci Jezeří, vysokém 707 m n.m. v jižních svazích Krušných hor. Hrad byl vybudován asi v polovině 13. století. Jeho zakladatel je pravděpodobně Albert ze Žeberka. V polovině 14. století byl však postaven Nový Žeberk na nedalekém vrcholu Zámecké hory. Důvodem byl pravděpodobně špatný přístup na starý hrad a i možné špatné zásobování vody. Od té doby ztratil původní hrad na významu a začal chátrat. Na konce 14. století je uváděn jako opuštěný. V současné době se z hradu zachovaly jen valy a malé zbytky opevnění. Nachází se v národní přírodní rezervaci Jezerka.
 

Vloženo: 28. 11. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora