NaTreku.cz

Okružní výlet na rozhlednu Vlčí hora a zříceninu hradu Osek

Pohoří, oblast / Stát

Krušné hory / Česko

Roční období

Podzim

12. 10. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 529 m

↓ 529 m

Délka

11.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 889 m n.m.

min. 468 m n.m.

Turistická mapa hradu Osek

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 529 m
Sklesané metry: 529 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti- ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Pohodová turistika Krušnými horami od hradu Osek na Vlčí horu

Nástupní místo

Malé neplacené parkoviště u kapličky pod hradem Osek. K hradu vede slepá silnička z města Osek. U kapličky jsou tak 4 místa pro auta, jiné parkoviště jsem neviděl.
 

Popis treku

Jelikož jsem se rozhodl pro výlet mimo hlavní sezonu, měl jsem štěstí a bez problémů jsem zaparkoval u kapličky pod hradem Osek. Je mi jasné, že v letní sezoně je zde velký problém s parkováním. Od kapličky jsem se vydal po asfaltce k hradu Osek a brzy jsem již prolézal tuto krásnou zříceninu.

Po prohlídce jsem pokračoval chvilku po naučné stezce po asfaltce, brzy jsem se však napojil na modrou značku a začal jsem lesní cestou poměrně prudce stoupat. Cesta vede po široké cestě kolem památného krušnohorského dubu. Nakonec jsem došel na začátek osady Dlouhá louka. Zde jsem se napojil na silnici a po ní jsem prošel celou osadu. Cesta i zde stále stoupá. Na konci osady jsem se u restaurace stočil a po zelené a brzy po modré jsem došel k rozhledně na Vlčí hoře 891 m n. m. Výhled je krásný, ale já měl lehkou inverzi, takže krajina pod horami nebyla zřetelně vidět. Ale v dálce jsem například viděl vykukovat Milešovku z inverze.

Z rozhledny jsem se vrátil k restauraci a pokračoval jsem po zelené značce. Ta vede nejprve po asfaltce, poté přejde na polní cestu. Cesta lehce klesá a nakonec jsem po ní došel do lesa. Pokračoval jsem dál až k rozcestí pod Stropníkem. Od rozcestí vede úzká stezka na vyhlídku. Ta je velmi dobře zajištěná zábradlím a výhledy jsou skvělé. Z vyhlídky jsem se vrátil na značenou cestu a po asi 300 metrech jsem se stočil doleva na lesní cestu. Ta je neznačená, ale je zřetelná. Nejprve vede v jehličnatém lese, brzy však začne prudce klesat do listnatého lesa. Cesta je stále více upravenější a u potoka se jde již velmi pohodlně po široké cestě. Nakonec jsem se po ní vrátil zpět k hradu a poté k autu u kapličky.
 

Náročnost

Nejnáročnější z celé trasy je stoupání od hradu Osek do osady Dlouhá louka. Cesta je místy trošku prudší a určitě se zafuníte. Dál se jde již takřka bez převýšení. Sestup je sice veden mimo značky, ale po širokých cestách. Trasa je ideální pro děti a psy. Kočárek ji neprojede.
 

Dostupnost vody

Hospody jsou v osadě Dlouhá louka. Jedna je Hospoda Na faře a druhá restaurace Rozcestí. Jinak jsem na žádný pramen po cestě nenarazil. Mně stačilo 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

V osadě Dlouhá louka je možné se ubytovat v penzionu Rozcestí.
 

Vrcholy

Trasa vede přes dva vrcholy - Vlčí hora a Stropník. Ačkoliv v obou případech nevede přímo přes vrchol, výhledy jsou naprosto úžasné. Na Vlčí hoře je rozhledna a na Stropníku vyhlídka. Za dobrého počasí jsou vidět nejen Krušné hory, ale také velká část Českého středohoří.
 

Nebezpečí

Jednoduchý výlet z velké části po značených cestách. Pozor si musíte dát při prohlídce zříceniny hradu Osek. Hrad je volně přístupný a leží na vysoké skále. Zbytek cesty je bez problémů. Je dobré si dávat pozor na projíždějící auta v osadě Dlouhá louka.
 

Jídlo

Restaurace je v osadě Dlouhá louka - Restaurace na Rozcestí. Po cestě je ještě pivnice Na Faře, ale nevím, jestli zde vaří.
 

Zajímavosti

Hrad Osek (nazývaný také Rýzmburk) leží na úpatí Krušných hor asi 2 kilometry od města Osek. Založen byl zhruba v polovině 13. století k ochraně obchodní cesty z Čech do Saska. Na konci 14. století prodali páni z Rýzmburka hrad míšeňskému markraběti a hrad přestal plnit sídelní funkci.

Na konci 15. století jej získal český král, ale v první polovině 16. století je hrad definitivně opuštěn a začíná chátrat. Hrat Osek (Rýzmburk) je jedním z největších hradů v Čechách a je postavený na vysoké skále. Proto také nebyl pravděpodobně nikdy dobyt. V 19. století se stala zřícenina oblíbeným výletním místem a navštívil ji mimo jiné i Karel Hynek Mácha. Dnes je hrad veřejnosti volně přístupný. Více informací o hradu a také jeho původní vzhled najdete na oficiálních webových stránkách hradu zde.

Vloženo: 17. 10. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora