NaTreku.cz

Jednoduchý výlet za Karafiátovými Broučky na kopec Kamenice

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Léto

30. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 96 m

↓ 96 m

Délka

3.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 779 m n.m.

min. 708 m n.m.

Turistická mapa Žďárských vrchů

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 96 m
Sklesané metry: 96 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Krátká turistika na vyhlídkový kopec Kamenice na Vysočině

Nástupní místo

Malé parkoviště na začátku lesní asfaltky v osadě Koníkov. Osada leží na silnici spojující Nové Město na Moravě a Jimramov.
 

Popis treku

Z důvodu špatné předpovědi počasí jsem se rozhodl jen pro krátký výlet na Vysočině. I tak stál za to, hlavně ty výhledy do krásné krajiny. Od parkoviště jsem se vydal po žluté značce, která nejprve vede po asfaltce. Brzy však odbočila do lesa a po okraji lesa, spíše po poli jsem pokračoval dál.

Výhledy z této části trasy jsou krásné. Polní cesta mne nakonec brzy dovedla na vrchol kopce Kamenice 780 m n. m. Na jeho vrcholu je Pomník Broučků spisovatele Jana Karafiáta. A hlavně je z vrcholu skvělý, ničím nerušený výhled na Hornosvrateckou vrchovinu.

Po vychutnání si výhledu jsem pokračoval dál po žluté značce. Ta mne zavedla zpět do lesa na asfaltku. Tu jsem však brzy opustil a pokračoval po lesní cestě dál. Nakonec mne značka dovedla k Památníku zastřelení vlka na Vysočině. Údajně byl v těchto místech zastřelen poslední vlk na Vysočině. Od památníku jsem dál pokračoval po lesní stezce. Ta se napojila na širokou cestu. Žlutá značka odbočuje vlevo, já však pokračoval po této široké cestě a ta mne nakonec dovedla zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Krátký a nenáročný výlet na hezkou vyhlídku v srdci Vysočiny. Trasa vede po širokých cestách, převýšení je minimální. Cestu bez problémů zvládnou malé děti, psi a dá se projet i s kočárkem.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen, ale trasa je krátká. Stačilo mi 0,5 litru vody na osobu.
 

Vrcholy

Z kopce Kamenice 780 m n.m. jsou skvělé výhledy na velkou část Hornosvratecké vrchoviny.
 

Nebezpečí

Cesta je velmi jednoduchá. Nejsou zde žádná exponovaná místa. Jediný trošku prudší úsek je sestup z Kamenice do lesa. Je zde dost kořenů a za mokra to může klouzat. Tuto část Vysočiny mají také rádi cyklisté, tak dávat pozor i na ně.
 

Jídlo

Na trase není žádná restaurace ani chata. Pokud vím, tak žádná hospoda není ani v osadě Koníkov. Trasa je ale krátká, stačí nějaká malá svačina nebo tyčinka.
 

Zajímavosti

Na vrcholu kopce Kamenice vznikl Pomník Broučkům spisovatele Jana Karafiáta. Ten se narodil v nedalekém Jimramově. Pomník vznikl v roce 2007. Jsou zde vyjmenováni všichni broučci z této známé knihy i s datem jejich umrtí:-) Tento památník mají na svědmí členové Prvního evropského neregistrovaného nevládního nezávislého dobrovolného vzájemně prospěšného občanského kruhu přátel restaurací a tvorby nových památek se sídlem v Brně. Po urputném bádání zjistili, že chaloupka, kde došlo k úhynu broučků se nachází v těchto místech a událost se stala v roce 1856. Tuto skutečnost konzultovali členové klubu s teplotami zaznamenanými v Pražském Klementinu.

O kousek dál od kopce Kamenice se nachází Pomník zastřelení vlka na Vysočině. V těchto místech byl údajně zastřelen poslední žijící vlk v oblasti. Tato událost se stala v roce 1830. Vlk byl následně vycpán a vystaven na hradě Pernštejn. Zde byl až do roku 1986, kdy jej museli ukrýt do depozitáře. Návštěvníci jej totiž častým hlazením poškodili.

Vloženo: 07. 09. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora