NaTreku.cz

Výlet na skalní vyhlídku Prosíčka na Vysočině

Pohoří, oblast / Stát

Českomoravská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

10. 03. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 178 m

↓ 178 m

Délka

5.0 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 737 m n.m.

min. 597 m n.m.

Turistická mapa Českomoravská vrchovina

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 178 m
Sklesané metry: 178 m

Výlet z Javůrku na skálu Prosíčka u Jimramova

Nástupní místo

Malé parkoviště ve vesnici Javorek. Parkoviště je bezplatné a vede od něj turistická značka.
 

Popis treku

Z obce Javorek jsme se vydali po modré turistické značce. Brzy jsme opustili vesnici a stoupali jsme po široké polní cestě nad ní. Ihned se nabídly krásné výhledy do okolní krajiny. Ta je v těchto místech Vysočiny více kopcovitá a výhledy jsou tak skvělé. Po široké cestě jsme došli až k samotě Doly. Bylo nám líto vstoupit do lesa a opustit tak výhledy a tak jsme na chvíli opustili značenou cestu a po okraji poli jsme pokračovali dál. Výhledy byly skvělé. Nakonec jsme vstoupili do lesa a brzy jsme se opět napojili na modrou značku. Dál jsme pokračovali po široké cestě. Stále lehce stoupala, ale jen mírně, takže se šlo dobře. Nakonec jsme došli až ke skále Prosíčka.

Výstup k vyhlídce je již náročnější. Hned od začátku je však zajištěn zábradlím. I tak je nutné dát pozor, skála je poměrně úzká. Výhledy od vrcholového kříže jsou krásné. My jsme navíc měli štěstí na skvělé počasí. Na skalním hřebínku jsme chvilku zůstali. Nakonec jsme se vrátili k úpatí skály. Zpět jsme se vydali po stejné cestě. Brzy jsme však odbočili doleva a začali prudce klesat po lesní cestě. Zde již nebyla turistická značka. Cesta nás přivedla na krásné louky, po kterých jsme se vraceli zpět do Javůrku. V závěru jsme prudce sestoupili na úzkou asfaltku a po ní došli zpět k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet v kopcovité krajině. Celou dobu se jde po širokých lesních nebo polních cestách. Převýšení na trase není velké. Náročnější je jen výstup na samotnou skálu Prošíčka. Ten je veden ve skalním terénu, je nutné používat i ruce. Trasu zvládnou bez problémů děti i méně trénovaní turisté.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný zdroj vody, měli jsme vlastní zásoby. Alespoň 1 litr na osobu.

 

Vrcholy

Ze skály Prosíčka jsou pěkné výhledy směrem na jih ,východ a západ.
 

Nebezpečí

Cesta ke skále Prosíčka je velmi jednoduchá a bezproblémová. Samotný výstup k vrcholovému kříži již tak jednoduchý není. Jde se po skále. Je zde instalováno zábradlí pro jistější krok. Skála je poměrně vysoká - cca 17 metrů. Je nutné použít i ruce k postupu po skále.
 

Jídlo

Hospůdka je v obci Javorek. My jsme měli malou svačinu na cestu.
 

Vloženo: 10. 03. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora