NaTreku.cz

Rodinný výlet po cestě Miesweg nad jezerem Traunsee

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Léto

13. 08. 2020

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 183 m

↓ 183 m

Délka

3.5 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 479 m n.m.

min. 420 m n.m.

Turistická mapa okolí jezera Traunsee

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 183 m
Sklesané metry: 183 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední
  4. Parkoviště je v sezoně brzy plné, vychází se odtud na Traunstein

Krátký výlet pod horou Traunstein po cestě Miesweg

Nástupní místo

Parkoviště na konci silnice vedoucí z města Gmunden pod horu Traunstein u jezera Traunsee. Silnice zde končí. Parkoviště je bezplatné, ale v sezoně je brzy plné.
 

Popis treku

Z parkoviště, které ráno bylo ještě poloprázdné, jsme se vydali po červené značce. Ta nás nejprve protáhla po úzkém chodníku mezi domky u jezera. Brzy jsme však opustili civilizaci a pokračovali jsme po krásné stezce podél jezera Traunsee.

Po cestě je několik malých pláží, kde je možné skočit do vody. My jsme měli pod mrakem a tak nás osvěžení nelákalo. Po stezce jsme nakonec došli k prvnímu tunelu vysekanému do skal. Do něj jsme ovšem nevstoupili, neboť po jeho pravé straně začíná cesta Miesweg. A to byl náš hlavní cíl.

Již první metry ukázaly, o jakou stezku se jedná. Musí se prudce vystoupat po skále několik metrů. Vše je zajištěno ocelovým lanem. Další postup je podobný. Stezka se táhne nad vodní hladinou. Takřka po celou dobu jsou instalována ocelová lana pro větší bezpečnost.

Je zde také několik žebříků a lávek, které jsou přímo nad vodou. Nakonec jsme došli k malé zátoce (na jaře zde je asi i vodopád). Jsou zde lavičky a je to ideální místo na odpočinek. Je to i místo, kde stezka u vodní hladiny končí a pokračuje prudce do kopce. Proto jsme si pořádně odpočinuli, děti dostaly dobroty, že stezku bez problémů zvládly.

Dál nás cesta vedla do prudkého kopce. Od vody jsme tak stoupali opět za pomocí ocelových lan a místy i schodů vzhůru. Docela jsme se zapotili. Stezka nás nakonec přivedla na širokou cestu. Po této cestě jsme se také vydali zpět. Hned prvních několik desítek metrů bylo pro děti velmi vzrušujících.

Trasa vede dlouhými tunely vysekanými do skal. Došli jsme tak až na začátek cesty Miesweg. Odtud jsme po široké cestě pokračovali zpět na parkoviště. Je zde také studánka s pitnou vodou, což se poměrně hodilo, začalo být vedro. Došli jsme na parkoviště, které se mezitím beznadějně zaplnilo auty.
 

Náročnost

Trasa je velmi krátká, nicméně i tak nabízí parádní zážitky. Část trasy se jde totiž po chodníčku nad vodou jezera Traunsee. Je zde plno jištění - ocelová lana, žebříky, lávky, kramle atd. Je tak lehce exponovaná.

Místy se jde přímo nad vodní hladinou po lávkách. Nicméně z vlastní zkušenosti ji zvládnou i malé děti, případně je možné je vzít do nosiček. Trasu asi zvládne i pes. Zbytek cesty se jde po stezce kolem jezera a cesta zpět je po široké cestě.
 

Dostupnost vody

Na pramen jsme narazili při návratu k parkovišti na široké cestě. Jinak nám stačilo cca 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Trasa vede kolem jezera Traunsee, žádný vrchol na trase není. Nicméně výhledy na jezero a okolní hory jsou úchvatné.
 

Nebezpečí

Stezka Miesweg je technicky lehce náročná. Takřka stále se jde po ocelových lanech. Je zde několik žebříků a lávek, nebo různých kramlí pro usnadnění chůze. Často se jde přímo nad vodou.

Pro netrénovaného člověka to může být psychicky lehce problematické. Nicméně v naší skupině bylo 5 malých dětí a všechny se vrátily v pořádku :-)
 

Jídlo

Na trase není žádná chata. Je nutné mít vlastní zásoby. Ideální místo pro odpočinek je malá zátoka, kde jsou lavičky.
 

Zajímavosti

Trasa Miesweg není považována jako ferrata/klettersteig. Informační cedule na začátku trasy sice vybavení na ferraty doporučuje, nutné však vůbec není. Jedná se o stezku nad jezerem, na které jsou pro větší pocit bezpečí instalovány různé ocelové prvky (lávky, žebříky, lana, kramle atd.) Trasa je velmi bezpečná, zvládly ji i malé děti.
 

Vloženo: 16. 08. 2020
Autor:
Gejza
Profil autora