NaTreku.cz

Rodinný výlet k Plešnému jezeru v NP Šumava

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Léto

19. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 267 m

↓ 267 m

Délka

12.7 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1090 m n.m.

min. 890 m n.m.

Turistická mapa Šumavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 267 m
Sklesané metry: 267 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - ANO
  4. Přelidněnost - v letní sezóně vysoká, podzim a jaro je klidnější

Nenáročná horská turistika pod nejvyšší horu české části Šumavy, Plechý 1 348 m n. m.

Nástupní místo

Placené parkoviště v obci Jelení vrchy (v létě 2018 bylo parkovné na celý den 100 Kč). Do obce Jelení vrchy vede silnice pouze z Nové Pece u vodní nádrže Lipno.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme severozápadním směrem po modré značce. Cesta vede mírně do kopce po asfaltové cestě. Počítejte, že zde (stejně jako na celé Šumavě) potkáte více cyklistů než tursitů. Modrou značku lemuje naučná stezka Schwarzenberského plavebního kanálu, který v letech 1793 až 1962 sloužil k plavení dříví (foto).

Když z parkoviště půjdete přímo po naučné stezce (vede paralelně s modrou značkou), tak uvidíte dolní portál kanálu. My jsme šli pouze po modré značce a tak jsme viděli pouze horní portál kanálu, který je přímo na modré značce.

Od horního plavebního portálu Schwarzenberského kanálu vede modrá značka souběžně s plavením kanálem, který je stále dobře zřetelný. Asi po dvou kilometrech se napojujeme na zelenou značku, která nás dovede bez odboček až k Plešnému jezeru. Jde se stále po asflatce nebo zpevněné široké cestě (foto). Na zelené znače začíná postupné stoupání k jezeru. Není to nic extra prudkého, stále se jedná o pohodlnou chůzi, kterou bez problémů zvládne i kočárek.

U Plešného jezera je několik informačních tabulí a několik dřevěných laviček a stolů, které jsou stále obsazené, u jezera potkáte spoustu turistů. Nad jezerem uvidíte plochý vrchol nejvyšší hory české části Šumavy - Plechý 1 378 m n. m., na který můžete od jezera vyběhnout po naučné stezce Duch pralesa. Od jezera to je cca 300 výškových metrů (hodina chůze tam a hodina zpět k jezeru).

My se od jezera vracíme stejnou cestou zpět, nejdříve po zelené a pak opět po modré značce na parkoviště.
 

Náročnost

Túra není nijak technicky náročná. Jde se stále po zpevněné cestě, většinou asfaltce. Pouze ke konci, v I. zóně národního parku Šumava se jde po kamenité cestě, avšak bez kořenů. Nejsou zde žádné prudké svahy, pouze pozvolné stoupání. Výlet zvládnou i starší děti. Pro menší děti (2-3 roky) je dobré mít pro jistotu nosičku. Trasa je vhodná pro kočárek i pro psy.
 

Dostupnost vody

Vodu lze nabrat v prameni kousek pod Plešným jezerem. Jinak na trase není žádná možnost vodu koupit. Je dobré mít s sebou již z Jeleních vrchů minimálně 1 litr vody na osobu.
 

Vrcholy

Od Plešného jezera je vidět pouze nejvyšší hora české části Šumavy Plechy 1 378 m n. m. Když byste od jezera vyběhli na Plechý, tak budete mít skvělé výhled na celou východní část pohoří Šumavy.
 

Webová kamera hory Plechý

Pohled na nejvyšší vrchol Šumavy Plechý, naleznete zde.
 

Nebezpečí

Trasa vede stále po širokých zpěvněných cestách nebo asfaltce. Nejsou zde ani žádné prudké svahy nebo technicky obtížná místa. Jediným nebezpečním tak zůstávají rychle jedoucí cyklisté od Plešného jezera - je jich tam opravdu hodně.
 

Jídlo

Po cestě není žádná horská chata nebo občerstvení. Je tedy nutné s sebou nést menší svačinu a min. 1 litr vody na osobu. U Plešného jezera menší piknik přijde vhod.
 

Zajímavosti

Plešné jezero

Vzniklo během čtvrtohor (posledních 2,6 milionu let), kdy se střídaly doby ledové a meziledové. Na Šumavě během zalednění pravděpodobně existovali menší svahové ledovce. Ledovec na severovýchodním svahu Plechého byl nejširší, asi 1 000 m. Čelo postupujícího ledovce vyhloubilo kar hrazený morénou (přírodní hrází z materiálu, který ledovec hrnul před sebou. Plocha jezera je 7,64 ha, největší hloubka je 17,7 m. Voda z jezera odétká Jezerním potokem do Vltavy.
 

Naučná stezka Schwarzenberský plavební kanál

Stezka byla otevřena v květnu 2003, avšak samotný plavební kanál fungoval neuvěřitelných 170 let, v obdboí 1793 - 1962. V období komunismu se však kanál neudržoval a na mnoha úsecích byl zanešen a poničen. Nově otevřená naučná stezka spojuje na svých 9 km délky atraktivní částí technického díla:

- Tunel u obce Jelení vrchy (dlouhý 397 m) se vstupním horním a dolním portálem, 
- Rosenauerovu kapličku v místě křížení s Jezerním potokem
- Jezerní smyk, akvadukt u Rossbachu a další.

Více informací o Schwarzenberském plavením kanálu najdete na stránkách Národního parku Šumava zde.

Vloženo: 06. 09. 2018
Autor:
Karel
Profil autora