NaTreku.cz

Okružní trek přes Velký Tribeč na Slovensku

Pohoří, oblast / Stát

Tríbeč / Slovensko

Roční období

Léto

02. 08. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 976 m

↓ 976 m

Délka

21.3 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 830 m n.m.

min. 327 m n.m.

Turistická mapa Tribeče na Slovensku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 976 m
Sklesané metry: 976 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Přelidněnost - malá

Toulky Tribečí na Slovensku

Nástupní místo

Zaparkovat se dá hned na několika místech. Kousek před fotbalovým hřištěm je volná plocha, kam se vleze určitě minimálně deset aut. Popřípadě se dá projet kolem hřiště a zastavit auto u turistického rozcestníku.
 

Popis treku

Má cesta začíná u turistického rozcestníku v obci Zlatno. Rozcestník se nachází hned u autobusové zastávky Zlatno, požiarna zbrojnica, ale je velice lehké ho přehlédnout. Vydal jsem se tedy po červené směrem na Veľký Tribeč.

Cesta je zatím vskutku jednoduchá, moc se zde ztratit nedá, jde se stále po červené. Zhruba v polovině cesty nahoru, od rozcestníku Horáreň Kľačany, začne pořádné stoupání. Po zdolání několika kopců se téměř dvacet minut od Veľkého Tribeče nachází Pustovníkova studnička.

Voda se zde sice nabrat nedá, ale lze si přečíst hezký příběh o vzniku studny. U Sedla pod Veľkým Tribečom jsem se vydal doleva a za necelou půl hodinu dorazil na Veľký Tribeč. Na tomto vrcholu se dá hezky posedět, je zde dokonce i ohniště.

Vrátil jsem se zpět do Sedla pod Veľkým Tribečom a pokračoval rovně po zelené či modré směrem na Medvedí Vrch. Odtud jsem šel rovně po zelené a zhruba za hodinu, plus minus jedno špatné odbočení, jsem se dostal na Javorový vrch.

Po cestě sem se mi několikrát podařilo spatřit z dálky muflony. Napojím se na žlutou a jdu až k turistickému rozcestníku Pri obrázku. Rozhodl jsem se, že se skočím podívat na Čierny hrad, který je zhruba půl hodiny od rozcestníku.

U zříceniny bohužel probíhala rekonstrukce (srpen 2021), takže jsem se moc dlouho nezdržel, a vrátil se zpět k rozcestníku Pri obrázku. Odtud jsem šel stále rovně po asfaltce, prošel kolem fotbalového hřiště a nakonec dorazil k rozcestníku u autobusové zastávky Zlatno, požiarna zbrojnica, odkud jsem předtím vyrazil.
 

Náročnost

Nejedná se o technicky náročný trek, chrániče a pomůcky můžete nechat doma. Náročnost spíše spočívá v délce treku, ale samozřejmě můžete vynechat některé vrcholy, kterými jsem šel já, abyste si cestu zkrátili. Do kopce se jde hlavně ze začátku, ale není to žádná hrůza.
 

Dostupnost vody

Po cestě jsem narazil pouze na studánku, která se o žádnou vodu bohužel nepodělila. Proto je nejlepší si s sebou vzít pořádné zásoby, hlavně v létě. Já měl necelé 3 litry vody a vystačilo mi to na celou túru.
 

Možnosti přespání

Čierny hrad je oblíbenou lokací pro spaní pod širákem, ale v srpnu 2021 zrovna probíhala rekonstruce, takže doporučuji si předem zjistit, jak to tam teď vypadá, ať nejste ráno překvapeni.
 

Vrcholy

Vrcholů jsme na treku zdolali několik - Veľký Tribeč 829 m n. m., Malý Tribeč 769 m n. m., Medvedí Vrch 719 m n. m., Mišov vrch 723 m n. m., Javorový vrch 731 m n. m., Čierny hrad 573 m n.m.
 

Nebezpečí

Na trase na nebezpečné úseky nenarazíte. Poslední půl hodinu k Veľkému Tribeči je trošku kamenitá cesta, takže dávejte větší pozor, po dešti to pořádně klouže.
 

Jídlo

Při cestě zpět, zhruba čtyřicet minut od Zlatna, jsem viděl odbočku na chatu, takže v okolí by mělo být možné se najíst. Dá se i nakoupit v potravinách v obci, ale nejlepší je si jídlo nachystat předem s sebou, kdyby bylo cokoliv náhodou zavřeno.

Vloženo: 08. 08. 2021
Autor:
Antonín
Profil autora